Son Dakika Haberler

Aleyna Çakır’da tespit edilen doku ve sperm örneğinin Ümitcan Uygun’un DNA’sı ile uyumlu

Aleyna Çakır’da tespit edilen doku ve sperm örneğinin Ümitcan Uygun’un DNA’sı ile uyumlu
Okunma : Yorum Yap

Aleyna Çakır’da tespit edilen doku ve sperm örneğinin Ümitcan Uygun’un DNA’sı ile uyumlu olduğu belirlendi!


Ankara’daki evinde şüpheli şekilde ölü bulunan Aleyna Çakır’ın tırnak arasında ve vajinasında tespit edilen doku ve sperm örneğinin, baş şüpheli Ümitcan Uygun’un DNA’sı ile uyumlu olduğu belirlendi.

Adli Tıp Kurumu Biyoloji İhtisas Dairesi raporuna göre, Ankara’da evinde ölü bulunan Aleyna Çakır’da tespit edilen doku ve sperm örneği, Ümitcan Uygun’un DNA’sı ile uyumlu.

Çakır’ın ölümüyle ilgili baş şüpheli olmasına rağmen gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan ve uyuşturucu operasyonu sonrası gözaltına alınan Ümitcan Uygun, çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı. Kamuoyu baskısı sonrası Uygun’dan DNA örneği alınabilmişti.

AYNI KİŞİYE AİT DOKU VE SPERM


Soruşturma kapsamında Ankara Adli Tıp Kurumu’nca düzenlenen raporda Aleyna Çakır’ın tırnaklarında doku ve vajinal frotisinde sperm bulundu. Soruşturmayı yürüten savcılık, Çakır’ın ölümüyle ilgili iddialar üzerine dosyayı, ayrıntılı rapor hazırlaması için İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderdi. Hazırlanan raporda Aleyna Çakır’da tespit edilen doku ve sperm örneğinin aynı kişiye ait olduğu belirtildi.

Raporda ayrıca, Çakır’ın asılma dışında vücudunda tespit edilen belirtilerin ölüm meydana getirecek nitelikte olmadığı, iç muayenesinde kafatasında kırık, kafa içi kanama, iç kanama, beyin doku harabiyeti, iç organ ve büyük damar yaralanmasına rastlanılmadığı belirtildi. Raporda, ayrıcı yapılan incelemede kişinin asılma dışında travmatik tesirle öldüğünün tıbbi delilleri bulunmadığı anlatılarak, tespit edilen alkol düzeyinin de tek başına ölüm meydana getirebilecek düzeyde olmadığı vurgulandı.

Çakır’ın, zehirlenme sonucu öldüğü yönünde de tıbbi delillere ulaşılamadığı ve ölümün asıl sonucu meydana gelmiş olduğu belirtildi.

ÜMİTCAN UYGUN’A AİT ÇIKTI


Bunun üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, şüpheli şekilde hayatını kaybeden Aleyna Çakır’ın otopsi işleminde vajinal sürüntü örneği ile sağ eldeki tırnak parçasında tespit edilen DNA profilleri üzerinde gerekli mukayese işlemlerinin yapılması için Ümitcan Uygun’dan DNA örneği alınmasına karar verdi.

Yaklaşık 1 ay önce iki kadınla uyuşturucu kullandığı anlara ait görüntülerinin sosyal medyada yer almasının ardından düzenlenen uyuşturucu operasyonunda gözaltına alınıp tutuklanan Ümitcan Uygun’dan, cezaevine sevk edilmeden önce DNA örneği alınmıştı. DNA örneği, karşılaştırma yapılması için Adli Tıp Kurumu Biyoloji İhtisas Dairesi’ne gönderildi.

Savcılığa gönderilen raporda Çakır’da bulunan sperm ve doku örneklerinin, Ümitcan Uygun’un DNA’sı ile uyumlu olduğu belirtildi.

ÖLÜM SEBEBİ TEKNİK OLARAK AÇIKLANMIŞTI


Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca olaya ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında daha önce Çakır’a şiddet uyguladığı anlara ait görüntüleri ortaya çıkan Ümitcan Uygun gözaltına alınmıştı. Uygun, savcılık ifadesinin ardından serbest bırakılmıştı. Çakır’ın kesin ölüm sebebinin belirlenmesi için adli tıp raporu istenmişti. İstanbul Adli Tıp Kurumu 1. Adli Tıp İhtisas Kurulu tarafından hazırlanan rapor savcılığa gönderilmişti. Raporda Çakır’ın otopsisinde dış muayenesinde ası dışında vücudunda tespit edilen belirtilerin ölüm meydana getirecek nitelikte olmadığı, iç muayenesinde kafatasında kırık, kafa içi kanama, iç kanama, beyin doku harabiyeti, iç organ ve büyük damar yaralanmasına rastlanılmadığı ifade edilmişti.

Kaynak: Birgün

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)