Son Dakika Haberler

Almanya’da sol hükümet mümkün mü?/ Özgür ÇOBAN

Almanya’da sol hükümet mümkün mü?/ Özgür ÇOBAN
Okunma : Yorum Yap

Almanya’da sol hükümet mümkün mü?

Özgür ÇOBAN yazdı:

Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) yine karışık bugünlerde. Son genel başkanlık yarışında partinin sol kanadından gelen Saskia Esken ile Norbert Walter-Borjans eş genel başkan seçilirken, yaklaşan genel seçimlerde partinin sağ kanadına mensup Olaf Scholz başbakan adayı gösterildi. Scholz ayrıca, Hristiyan Birlik ile devam eden koalisyonda Maliye Bakanlığı görevini yürütüyor.Scholz’un adaylığının açıklanmasının ardından beklenen çıkış yakalanamadı. Girdiği son birkaç seçimden büyük hayal kırıklıkları yaşayarak çıkan SPD, güncel anketlerde hâlâ yüzde 15-18 bandında yer alıyor.

Olaf Scholz kim?

Hamburglu Scholz, ilk kez 1998 yılında Federal Meclis’e girdi. Scholz, partide neoliberal politikaları savunan kanadın lideri durumunda. Öyle ki, “Ajanda 2010” ile partiyi neoliberal bataklığa sürükleyen eski Başbakan Gerhard Schröder’in uyguladığı politikaların yapıcıları arasında yer alıyor.

SPD üyeleri, bugünlerde partinin solcu eş genel başkanlarının bir sağcıyı neden başbakan adayı gösterdiklerini anlamaya çalışıyor. Bence bu hamle partinin neoliberal eksenden ayrılmayı düşünmediğini göstermesi bakımından anlamlı. Yani bir anlamda solcu Esken-Borjans ikilisinin partiyi fabrika ayarlarına döndüremeyeceklerini kabul ettiklerini söyleyebiliriz. Scholz’un aday gösterilmesinin net mesajı bu bence. Bu durum bünyelerinde rahatsızlık yaratmış olacak ki Scholz hamlesinin hemen ardından açıklama yapan eş genel başkanlar Esken ve Borjans, “Gelecek seçimlerde oluşacak tabloya göre Sol Parti (Die Linke) ile koalisyon yapmaya hazırız” mesajı verdiler. Nasıl bir çarpıklık anlamak mümkün değil. İlk önce neoliberal politikalara adanmış bir adamı partinin başbakan adayı olarak piyasaya sürüyorsun, sonra siyasi bedeni tümüyle neoliberalizm karşıtlığı üzerinde ete kemiğe bürünmüş bir parti ile koalisyon mesajı veriyorsun… Yani?

SPD yönetimi, Yeşiller ve Sol Parti’nin içerisinde bulunacağı bir koalisyon inşa edilebileceğine inanıyor. Ancak güncel anketler bunun matematiksel olarak da mümkün olmadığını gösteriyor. Bu, işin rakamsal boyutu. Asıl sorun yapısal.

SPD içerisindeki sağcı ve oldukça güçlü kanat ne diyor bu “sol” koalisyon fikrine? Mental açıdan muhafazakârlığa yakın duran bu kanat ise tabii ki yine sağcılarla bir koalisyon istiyor. “Tamam, Yeşiller olsun ama Sol Parti olmasın onun yerine liberal Hür Demokrat Parti’yi (FDP) monte edelim” diyorlar.Thüringen eyalet parlamentosunda neonazi partisi Almanya için Alternatif (AfD) ile işbirliği yapmaktan hiç utanmayan FDP yönetiminin yaptığı açıklamalardan da bu formüle soğuk bakmadıkları anlaşılıyor.

SOL PARTİ NE DİYOR?

SPD’nin koalisyon açıklaması Sol Parti cenahını da heyecanlandırdı tabii olarak. Onlar da kendi sosyal ve ekonomik programlarının uygulanması durumunda bu ortaklığa “evet” diyebileceklerini duyurdular. Olur mu bu iş? Zor. Tam da bu çerçevede Sol Parti içerisinde “Neoliberal SPD ile bir ortaklık nasıl mümkün olur” tartışması başladı bile. Sol Parti içerisinde, “nasıl olsa biz de iyice yumuşadık, olur bu iş” diyenlerin sayısı da bir hayli fazla. Ancak yine de Sol Parti’nin sosyal ve ekonomik programının SPD’ye göre bir hayli “solda” olduğunu belirtmek gerekiyor.

Varsayalım bu iki parti sosyal ve ekonomik programda bir uzlaşı zemini buldu. Peki bu NATO ve oraya buraya asker gönderme meselesi ne olacak? Olaf Scholz, yakın zamanda yaptığı bir açıklamada, “Almanya’nın NATO’ya yönelik vaatlerini yerine getirmeye devam edeceğini” söyleyerek, Sol Parti ile koalisyon seçeneğini bir anlamda rafa kaldırmış oldu. Sol Parti, kimyası gereği anti militarist ve NATO karşıtı bir siyasi oluşum ve en çok karşı olduğu dış politika uygulamalarından biri ise Alman ordusunun yurtdışında görev yapması.

ESNEME KAPASİTESİ SINIRLI

“Tamam bu iş yatar” dediğimiz bir anda devreye Sol Parti’nin ağır topu Gregor Gysi girdi. Gysi, “Kolay olmayacak ama ordu konusunun halledilebileceğini düşünüyorum. Demokrasimiz için uzlaşmak zorundayız” dedi. Nasıl uzlaşılabileceği konusunda ise bir şey söylemedi Gysi. Bunu kendisinin de bilmediğinden eminim.

Görünen o ki eğer SPD koalisyona liderlik edecek bir oy oranıyla seçimlerden çıkabilirse Sol Parti, hükümet ortağı olmak için epeyce esneyecek, eğilip bükülecek. Doğrusu bu durum partinin parçalanmasına neden olabilir mi? Olabilir. Parti içinde bu eğilip bükülmelere göz yummayacak güçlü bir enternasyonalist kanat var. Bu kanadın lideri pozisyonunda olan Katja Kipping, geçenlerde yaptığı bir açıklamada, “Eğer bir koalisyona ortak olunacaksa bu parti programından taviz vermeden olmalı” mealindeki açıklamasını, fikri bölünme tehlikesinin işaret fişeği gibi algılamak gerekiyor. Buradan Sol Parti’nin esneme kapasitesinin sınırlı olduğunu görüyoruz. Kipping de SPD’yi sağa kaymakla eleştirmekle birlikte, fabrika ayarlarına dönecek bir SPD ile Hristiyan Birlik’e alternatif olacak güçlü bir sol cephe oluşturulabileceğini ifade etti.

Bünyesindeki sol uzuvları budayarak yoluna devam eden Yeşiller hep bildiğiniz gibi. “Hükümet olalım da kiminle olursa olsun” modu partiyi ele geçirmiş vaziyette. SPD ya da Hristiyan Birlik ile bir ortaklık için Yeşiller her zaman hazır kıta.

Ezcümle, birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi Almanya’da da sol siyasetin kafası epeyce karışık. Yükselen neofaşizme gerekli yanıtı veremeyen, antifaşist cepheyi tahkim edemeyen ve yetersiz kalan programı nedeniyle yapısal krizler yaşayan Alman solu, bu süreçten sağ çıkabilecek mi, yanıtı zaman verecek.

Bununla birlikte Sol Parti’nin, sırtını neoliberal/sağ politikalara dayamış, sosyal demokratlar ve yeşiller ile bir sol cephe oluşturma hülyasına kapıldığı görülüyor. Umarım bu tartışmalar Sol Parti’nin bölünmesine ve küçülmesine yol açmaz.

Koalisyon tartışmalarının üyeler içerisinde partinin politik duruşunun sorgulanmasına neden olduğu görülüyor. Yine de gelecekte gündeme gelebilecek işbirlikleri açısından SPD ve Yeşiller içerisindeki “sol” kanatla temas canlı tutulmalı. Çünkü, faşizm gibi kapitalizmin rahminde türeyen muhafazakârlar/Hristiyan demokratlar ve liberaller hiçbir zaman antifaşist cephenin bir parçası olmayacaklar.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)