Son Dakika Haberler

Alın size reform! Ankara’ya yürümek isteyen metal işçilerine polis saldırısı: 99 gözaltı

Alın size reform! Ankara’ya yürümek isteyen metal işçilerine polis saldırısı: 99 gözaltı
Okunma : Yorum Yap

Alın size reform!

Ankara’ya yürümek isteyen metal işçilerine polis saldırısı: 99 gözaltı

Sendikalaştıkları için cezalandırılıp tazminatsız işten atılan ve ücretsiz izne çıkarılan  Systemair HSK, Özer Elektrik ve Baldur işçileri metal işçileri bugün Ankara’ya yürümek için Gebze Şube Binası önünde toplandı. İşçilerin yürüyüşüne izin vermeyen polis, 99 kişiyi gözaltına aldı.

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye olduktan sonra tazminatsız olarak işten atılan ve ücretsiz izne çıkarılan Systemair HSK, Özer Elektrik ve Baldur işçilerinin, sendikanın Gebze Şubesi önünden Ankara’da bulunan Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önüne yapmak istediği yürüyüşe polis müdahale etti. Polis, Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Limter-İş Genel Başkanı Kanber Saygılı, Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu’nun da dahil olduğu 99 kişiyi gözaltına aldı.

Direnişteyiz’in haberine göre; Birleşik Metal-İş Sendikasının Gebze 1 No’lu Şube binasının önünde toplanan işçiler “Sendikalaşma hakkı istiyoruz” pankartı açtı. Yürüyüş dolayısıyla sendika binası çevresine çok sayıda polis konuşlandırıldı. Barikat önünde açıklama yapan Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, polisin kendilerini sıkışık bir alanda toplanmaya zorladığını, koronavirüs önlemlerini ihlal edenin polis olduğunu söyledi. Serdaroğlu, “Biz haklıyız şu anda. Biz işten atılan arkadaşlarımıza sahip çıkmaya çalışıyoruz. İşverenlere karşı bir farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Biz haklı olarak yürüyüşümüzü yapmak istiyoruz” diye konuştu.

Yürüyüşe başlamak için bir araya gelen metal işçilerine polis müdahalesi gerçekleşerek gözaltılar yapıldı. Gözaltılar bırakılana kadar oturma eylemine geçilirken, polis şube önüne belediyeden gelen gözaltı araçlarını yığdı. Serdaroğlu “Müdahale olursa fabrikalarda iş durduracağız” dedi. Ardından fabrikalardan geliş başlamadan önce direniş alanındaki herkes gözaltına alındı.

AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, ödenmemiş ücretleri için mücadele eden maden işçilerinin Ankara’da kendisiyle görüşmesinden sonra polis müdahalesiyle karşılaşmasına tepki göstererek, “Açık söyleyeyim ben bunu anlamakta zorlanıyorum” demişti. Metal işçilerine yapılan bu saldırının ardından sosyal medyada “Zengin bu defa anlamış mıdır?” diyerek tepki gösterildi.

AKP’li Özlem Zengin, maden işçilerinin polis müdahalesiyle karşılaşmasını ‘anlayamıyormuş!’

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)