Son Dakika Haberler

(Anlı)yor… Anlamıyor… / Öykü ARICA

(Anlı)yor… Anlamıyor… / Öykü ARICA
Okunma : Yorum Yap

(ANLI)YOR… ANLAMIYOR…

Birçoğumuz insanlığını, düzene ve düzenin türdeşini getirdiği olumsuz noktaya duyduğu haklı nefretten ötürü kaç kez kaybedip bulduğunu sayamaz olmuştur; ama ahlâk sağ olsun. Aman ha, sözgelimi ahlâkı, tahakkümcü toplumun samimiyetsiz ahlâkıyla kıyaslamaya kalkmasın kimseler; insan türünün, başta kendi türüne olmak üzere, diğer tüm türlere karşı sorumluluklarını bildiği, varoluş ve sürdürme bilinciyle ilerlediği; bunun için ise anca içten geldiğinde anlamı ve bir karşılığı olan ahlâkın elzem olduğunu söylüyoruz.

ATEŞE BENZİNLE GİDERKEN…

Politik nezaketin ve hitabette etiğin mektup kağıtlarında imha edildiği, ulusal onurun yazın yenen hurmalardan ötürü bugün küresel çetelere açıkça peşkeş çekilerek yara aldığı şu günlerde kendini siyaset erbabı, her kanaatin önderi, tarihsel tüm olayların ve iç – dış dinamiklerinin bilirkişisi olarak görenlerin küflü TV kanallarındaki çöp programlarında beğendikleri yerden konuşup davranabilmeleri sineye çekilebilir mi? Bu suyu bulandırmak değilse, suyu bulandırmak nedir?

TÜRK MEDYA ARŞİVİNE SELAM…

Buranın medya arşivinin düzeyi pek düşüktür… Bir elin parmağını geçmeyecek sayıda değerli kayıtlar vardır; ötesi ya zevzeklik ya bir çeşit hainlik! Yakın geçmişten anımsatalım; mesela bu coğrafyanın insanlarından oluşan bir halkın başından geçen doğal afet neticesinde yardım çağrısı yaparken, aynı zamanda tarafgir bir siyasi propaganda yapmak, hangi medya budalasının haddine idi? Yine kabul edilemez; ama bir siyaset programı yapanın böyle abuklama payı olur, belki… Yahut bülteni aktardığı akşam programında illa ki kendi değerlendirmesini katacak sözde “toplumsal mesajcı, bilgiç yorumcudan”; özde “şakşak” isteyen ilgi kıtından bekleriz bu zırvalamayı… Ancak kaybolanların bulunduğu, “polisimiz de çalışıyor, hukuk da tıkırında” algısının yaratıldığı bir programda, bırakalım propagandayı; siyasi söylemlerin işi ne?

HİÇ GELİŞMİŞ ANLAK, ÇEYREK EDİNİLMİŞ BİLGİ, KAN KAYBEDEN AHLAK

Kişi, rasyonel düşünebilme edimini maalesef yitirebilir ya da ona hiç sahip olmaz; çok primitif düzeyde milliyetçilik taslamaya, kökünü bilmeksizin ırkçılığa, siyaset tarihini tanımadan onu yorumlamaya kalkışır; ha ama, kişi, tarihi öğrenmemiş; öğrenmişse de objektif biçimde ele alıp sağlıklı bir sübjektif bakışla yorumlayamıyor (ne yazık ki) olabilir… Ancak kayıpların bulunma amacıyla (galiba!) yapılan bir TV programında, olayla ilgili ve belki de konuya ilişkin bilgili biri, aynı kişi tarafından afet sonrasında resmen hedef gösterilmiş halktan biri, ana dilinde konuştuğu için susturulabilir mi? Hem cahil hem ahlaksız olmak bu değilse, nedir?

PRODÜKTÖR UYANDIRMA SERVİSİ…

Mevzubahis programda görünen, onu sunan, modere eden (her ne ise!) tip, program akışını bozmamış mıdır? Bunu ikinci defa yapmamış mıdır? Kitlelerin takip ettiği, haliyle onlara etki edebilen bir programda bu tip söylemlerin tekrarlanması ne kadar sıhhatlidir? Yapımcıların, programı sunan kişinin projeyi amacından saptırmasının halkta yaratacağı tepkiye ilişkin kaygıları yok mudur?

Öykü ARICA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)