Son Dakika Haberler

Arınç: Demirtaş’ın ‘Devran’ kitabı. Ne olur onu alıp okuyun, okutun

Arınç: Demirtaş’ın ‘Devran’ kitabı. Ne olur onu alıp okuyun, okutun
Okunma : Yorum Yap

Arınç: Demirtaş’ın ‘Devran’ kitabı. Ne olur onu alıp okuyun, okutun

Yüksek İstişare Kurulu üyesi AKP’li Bülent Arınç, Habertürk canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bülent Arınç, HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ve Gezi olaylarının sorumlusu olarak gösterilen Osman Kavala’nın hala tutukluluğunun devam ettirilmesine tepki gösterdi. Arınç, “Pandemi boyunca okuduğum kitaplardan biri de Demirtaş’ın ‘Devran’ kitabı. Ne olur onu alıp okuyun, okutun.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Üyesi Bülent Arınç, Eski HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş’la ilgili mahkemelere çağrı yaptı. Arınç, “Yargıçlar, mahkemeler, savcılar özgürlükçü düşünsünler. “ ifadelerini kullandı.

Bülent Arınç Habertürk’te “Nedir Ne Değildir?” programında gazetecilerin sorularını yanıtlıyor. Arınç, Deniz Zeyrek’in “Demirtaş ve Kavala siyasi tutuklu mu?” sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Bugün ifade özgürlüğü anayasada var. Eleştiri sayılan şeyler suç teşkil etmez. Bugün uygulanıyor mu? Hayır. Bugün ifade özgürlüğü sakattır, hastalıklıdır. Ben ifade özgürlüğünün tamamen özgür olmasını istiyorum. Özellikle de gazeteciler için. Siyasetçinin her zaman korunmasından yanayım. Demirtaş’ı tanımak için onun yazdığı bir kitap var, onu okuyun. Bu ülkede Kürtler çok ezildi. Yargıçlar, mahkemeler, savcılar özgürlükçü düşünsünler.”

Söz konusu görüntüleri izlemek için TIKLAYIN

Arınç, Selahattin Demirtaş’ın cezaevindeyken çıkardığı ‘Devran’ kitabına ilişkin, “Devran kitabını okudum, belki Demirtaş hakkında fikriniz değişmeyecek ama Kürtlerin neler yaşadığını anlayacaksınız, Kürtler konusunda fikriniz değişebilir” yorumunu yaptı.

“Osman Kavala’nın tahliye edilmesi lazım”

3 yıldır cezaevinde olan iş insanı Osman Kavala’nın tutukluluğuna ilişkin “Ey hâkim ve savcılar; Osman Kavala’nın hâlâ tutuklu kalmasına hayret ediyorum, tahliye edilmesi lazım!” diyerek savcılara çağrıda bulunan Arınç, Kürt meselesine de değinerek şu ifadeleri kullandı:

“Bu ülkenin mazlumlarından biri de Kürtlerdir. 1980’de Diyarbakır Cezaevi’nde yaşananlar sonra hepimizin “Devran” hikayelerinden okumamız lazım. Çözüm sürecinde bazı isimlerin tahliyesi sağlanmıştı. Bunun da tahliyesi sağlanabilir. Mahkemeler, yargıçlar özgürlükçü düşünürler.”

Ayrıntılar gelecek…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)