Son Dakika Haberler

Aselsan’ın Birleşik Arap Emirlikleri’ne satılacağı iddiası ortalığı karıştırdı

Aselsan’ın Birleşik Arap Emirlikleri’ne satılacağı iddiası ortalığı karıştırdı
Okunma : Yorum Yap

Aselsan’ın Birleşik Arap Emirlikleri’ne satılacağı iddiası ortalığı karıştırdı…

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) yetkilileri ile Türk yetkililerin savunma müzakereleri için görüştükleri belirtilirken, ASELSAN’ın satılacağı iddiaları yeniden gündeme geldi.

Birleşik Arap Emirlikleri yetkililerinin, pazartesi günü Ankara’da ASELSAN dahil olmak üzere Türk savunma sanayi şirketleriyle görüşmeler yaptığı belirtildi.

Bloomberg’te yer alan habere göre, söz konusu ziyaretin, BAE veliaht prensi Şeyh Muhammed Bin Zayed Al Nahyan’ın Ankara’yı ziyaret etmesinden ve yetkililerin Türkiye’deki BAE yatırımlarını desteklemek için 10 milyar dolarlık bir fon açıklamasından iki haftadan kısa bir süre sonra gerçekleştiği ve BAE heyetinin Türk insansız hava aracı (İHA) üreticileri ile de buluştuğu öğrenildi.

Öte yandan BAE’den gelen savunma heyetinin Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığında, Türk yetkililerle bir araya geldiği ve burada düzenlenen toplantıya ASELSAN dâhil olmak üzere Türk savunma sanayii şirketlerinin yetkililerinin de katıldığı bildirildi.

Solhaber’in haberine göre; Şeyh Muhammed’in geçen ay yaptığı ziyaret sırasında, Abu Dabi’nin egemen servet fonu ADQ, Türkiye Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ile enerji, petrokimya, teknoloji, ulaşım, altyapı, sağlık, finansal hizmetler, gıda ve tarımı içeren olası yatırımlar konusunda bir iş birliği anlaşması imzalamıştı. BAE ile olası bir savunma iş birliği görüşmesi öncesinde ise Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, bir açıklama yapmış ve “Kriz döneminde dahi savunma sanayinde ilişkilerimizin devam ettiğini gösteren rakamlar var. Türkiye’nin savunma sanayinde geldiği konum ve BAE’nin ilgisini çektiğini biliyoruz. İlişkilerin yoluna girdiğinde bu temasların daha iyi olacağını belirtmek isterim” ifadelerini kullanmıştı.

Daha önce ortaya çıkan haberlerde, BAE’nin ASELSAN’ın hisselerine ortak olmak istediği öne sürülmüş ve BAE Veliaht Prensinin Türk Lirası’nın yaşadığı değer kaybından faydalanmak istediği belirtilmişti. 

MUHALEFET TEPKİLİ: BURNUNUZDAN FİTİL FİTİL GETİRİRİZ!

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, iddialara ‘uyarıda’ bulunarak tepki gösterdi. “Burnunuzdan fitil fitil getiririz” diyen Özkoç, şunları söyledi:

“Erdoğan ve Birleşik Arap Emirlikleri veliahtını bir kez daha uyarıyoruz!Ordunun, HAVELSAN’ına, ASELSAN’ına, ROKETSAN’ına, TUSAŞ’ına el koyarsanız burnunuzdan fitil fitil getiririz!”

“ALYANSLARIMIZI ALIN, BUNU YAPMAYIN”

İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray ise iddialara Savunma Bakanlığı’nı etiketleyerek  “Türkiye’nin en stratejik milli güvenlik kurumlarından biri olan ASELSAN’ı BAE’ye satmak için sunum yaptırmışlar.
Bu tarihimizin en büyük ihanetlerinden biri olur.
Sessiz kalanlar bu günaha ortak olurlar..
Alanlar da rahatsız olurlar.
Alyanslarımızı alın bunu yapmayın!
@tcsavunma” sözleriyle tepki gösterdi.

Çıray, “ASELSAN’ı satmak mümkün değil” yorumlarına ise açıklık getirerek bunun mümkün olduğunu hatırlattı.

Çıray, şunları söyledi:

“Bazı medyada ASELSAN’ın satılamayacağı ve ya zor satılacağına dair görüşler var.
Bu doğru değil.
2017’de TSKGV kanununda değişiklik yaparak satış imkânını sağladılar.
“Vakfın sonradan iktisap ettiği mal ve haklar,daha yararlı olanlarla
değiştirilebilir veya paraya çevrilebilir”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)