Son Dakika Haberler

Avukatların suç duyurusu mitinge dönüştü

Avukatların suç duyurusu mitinge dönüştü
Okunma : Yorum Yap

Polis, avukatlara gaz ve kalkanla müdahale etti

Avukatların suç duyurusu mitinge dönüştü!

Baro başkanları ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen avukatların Ankara Valiliği hakkında suç duyurusunda bulunmak için Ankara Adliyesi önüne yaptığı çağrı, mitinge dönüştü.

Baro Başkanları “çoklu baro sistemine” karşı Ankara’ya sembolik bir yürüyüş gerçekleştirmiş ancak bu yürüyüş engellenerek avukatlar yağmur ve soğuğa rağmen sabaha kadar polis ablukasında tutulmuşlardı. İktidarın “çoklu baro sistemi” konusundaki ısrarı sebebiyle Ankara’da “Büyük Savunma Mitingi” hazırlığında olan avukatların bu eylemi, Valiliğin eylem yasağına takıldı. Bu yasağa tepki gösteren avukatlar, geri adım atmama konusunda kararlı.

Ankara Barosu, Ankara Valiliği’nin ‘Büyük Savunma Mitingi’ öncesi aldığı 15 gün süreliğine eylem ve gösteri yasağı ilan etmesi nedeniyle suç duyurusunda bulunacaklarını duyurdu. Açıklamada, “Suç duyurusuna imza vermek isteyen meslektaşlarımızı saat 15:00’te Sıhhiye’de bulunan Ankara Adliyesi’ne bekliyoruz” denildi.

‘Savunma Mitingi’nin valilik kararıyla engellendiği, Anıt Park’ın ise tamamen kapatılması nedeniyle mitingin gerçekleşme imkanının olmadığı belirtilen açıklamanın tamamı şu şekilde:

“Ankara Valiliği’nin 02.07.2020 tarihli kararı uyarınca, pandemi bahanesi ile bugün yapılacak olan savunma mitingi engellenmiş, Anıtpark tamamen kapatılmış ve bu nedenle planlanan mitingin gerçekleştirilme imkanı kalmamıştır. Gerek bu açıkça Anayasa’ya aykırı karara, gerekse 22.06.2020 tarihinde Baro Başkanları’nın Ankara girişindeki hukuka aykırı engelleme ve insanlık dışı muamele nedeniyle çok sayıda Baro Başkanlarımızla birlikte bugün suç duyurusunda bulunacağız. Bu hukuksuzluk mesleğimize ve tüm meslektaşlarımıza yönelmiştir. Suç duyurusuna imza vermek isteyen meslektaşlarımızı saat 15:00’te Sıhhiye’de bulunan Ankara Adliyesi’ne bekliyoruz.”

Adliye önünde toplanan avukatların bu eylemi mitinge dönüştü. Kalabalık avukat grubu daha sonra Meclis’e yürümek istedi.

Polis avukatlara biber gazı ve kalkanlarla müdahale etti.

Eminağaoğlu: “Yargıçlar ve savcılar baskı altına alındı, sıra savunmada!”

Mikrofon uzattığımız Eski Yarsav Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, destek verdiği eyleme dair “Hükûmet, kendine göre yapılandırdığı HSYK yoluyla yargıçlar ve savcılar olmak üzere iki ayağını biçimlendirdi, baskı altına aldı. Şimdi kalan savunma ayağını da bu teklifi yasalaştırarak kendine göre güdümlü hale getirmeye çalışıyor. Türkiye’de bunu durduracak herhangi bir sivil toplum örgütünün kalmasın istiyor. Hiçbir sebep yokken yürüyüşleri engelleniyor. Ama avukatlar cübbelerine, mesleklerine, onurlarına sahip çıkarak o duruşlarını burada sergiliyorlar.” ifadelerini kullandı.


Videolar: Ali Haydar Çelebi

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)