Son Dakika Haberler

Ayhan Bilgen parti kuracağını açıkladı

Ayhan Bilgen parti kuracağını açıkladı
Okunma : Yorum Yap

Ayhan Bilgen HDP’den ayrılarak parti kuracak…

HDP’li Ayhan Bilgen yarın HDP’den istifa edeceğini duyurdu.   

Eski HDP Milletvekili ve eski Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, Habertürk’te HDP’den ayrılacağını ve parti kuracağını açıkladı.

Bilgen, partisinin 7 Haziran’dan 1 Kasım’a giden süreçte de vahim hatalar yaptığını söyleyerek ” Suruç’taki patlama, Gar gibi 1 Kasım’a giden süreçte yaşananlar siyasetin tıkanmasının göstergeleridir. O çatışmalı ortamda siyasetin dilinin yeniden kurgulanması ve siyasetin tarzının yenilenmesi gerekiyordu. Kasım 2016’da milletvekilleri ve eş başkanlar tutuklandı. Belediye başkanlarının tutuklanmasıyla birlikte Türkiye artık çözüm sürecinde olmadığı anlaşılmıştı. O noktaya gelişte hataların tek taraflı olmadığını düşünüyorum. Karşı tarafın hatalarını söylemek kolaydır ancak kendi eksiklerimizle ilgili yüzleşmeyi cesaretle yaparsak o zaman söylediklerimiz daha güven verici olur.” dedi.

Bilgen’in konuya ilişkin açıklamaları şöyle:

HDP’ye bir iki gün içerisinde istifamı vereceğim. Tam bir genel başkanlık olarak değil ama yeni bir süreç işlenecek. Bir siyasal arayış arıyoruz. 7 Haziran akşamının okumasında hata vardı. AK Parti tek başına iktidar olamadı. O gece deklere edilen ifadeler ortak tutumla yapılmadı. 1 Haziran’a giden süreç siyasetin tükenmesinden dolayı oldu. Kasım ayında arkadaşlarımız tutuklandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)