Son Dakika Haberler

Ayhan Bilgen: ‘Ülke batsın, Erdoğan gitsin’ diyenler var

Ayhan Bilgen: ‘Ülke batsın, Erdoğan gitsin’ diyenler var
Okunma : Yorum Yap

Ayhan Bilgen: ‘Ülke batsın, Erdoğan gitsin’ diyenler var, Abdülhamit için de böyle diyenler vardı…

Yeni bir parti kuran Ayhan Bilgen, “Abdülhamit’ten kurtulduk, ittihatçılar geldi. Abdülhamit sürgüne gönderiyordu, ittihatçılar infaz ediyordu. Ne pahasına olursa olsun, gitsin değil, daha iyisini seçmek şartıyla götürelim” dedi.

Kanal 42 Televizyonu’nda yayınlanan Sümen Altı programının konuğu olan Türkiye’nin Sesi Partisi‘nin kuruluş dilekçesini bugün İçişleri Bakanlığı’na sunan eski HDP’li Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, gazeteciler M. Enes Turbil ve Emre Özgül’ün sorularını yanıtladı.

Ittifaklar konusunda “hiçbir kapıya kapalı değiliz” diyen Bilgen, muhalefetin Cumhurbaşkanı adayı belirleme sürecinde iyi bir sınav veremeyeceğini söyledi.

Bilgen, “bir kısım insanın Erdoğan gitsin de ne olursa olsun düşüncesi içinde olduğunu, siyaseti böyle okumanın doğru olmadığını” belirterek şunları söyledi:

“Ülke yıkılsın, ülke batsın, Erdoğan gitsin diyenler var. Ben, siyaseti böyle okumam, okuyamam. Bunu bu ülke yaşadı. Abdülhamid giderken, Osmanlı’nın son döneminde aydınla -Mehmet Akif, Said Nursi dahil olmak üzere- Ermeni aydınlar, herkes hep birlikte şunu söylediler; ‘Abdülhamit’ten kurtulursak Osmanlı kurtulacak’ dediler. Abdülhamit’ten kurtulduk, İttihatçılar geldi. Abdülhamit sürgüne gönderiyordu, İttihatçılar infaz ediyordu. Ne pahasına olursa olsun, gitsin değil, daha iyisini getirmek şartıyla götürelim. Ben, burada her türlü işbirliğine açık olunması gerektiğini düşünüyorum. Giden geleni aratabilir. Bunu Kılıçdaroğlu için söylemiyorum. Kılıçdaorğlu’nun aday olup olmayacağını bile bilmiyorum. Benim partimin oyu artsın, kaos olsun, partilerin itibarı sarsılsın bana gün doğsun diye bir anlayış olamaz”

Suriye de dahil bu coğrafyada benzer örneklerin yaşandığını belirten Bilgen, “Siz geçiş dönemini güçlü liderlerle yönetmezseniz, sadece bir lideri değiştirmiş olmakla ülke sorunlarının çözüleceğini düşünürseniz, yanlış okuma yaparsınız. Bu coğrafya bir kere böyle bir coğrafya değil. Bu ülkedeki devlet geleneği böyle bir devlet geleneği değil. Her şey sandıktaki başarıdan ibaret değil. Biz, popülist siyaset yapamayız” diye konuştu.  

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

slot siteleri bahis siteleri hacklink