Son Dakika Haberler

AYM, ‘darbe’ tehdidinde bulundu iddiası: AYM’ye karşı art arda tehdit mesajları paylaşıldı

AYM, ‘darbe’ tehdidinde bulundu iddiası: AYM’ye karşı art arda tehdit mesajları paylaşıldı
Okunma : Yorum Yap

AYM, ‘darbe’ tehdidinde bulundu iddiası: AYM’ye karşı art arda tehdit mesajları paylaşıldı


Anayasa Mahkemesi (AYM) Üyesi Engin Yıldırım, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Enis Berberoğlu hakkında AYM’nin verdiği ‘yeniden yargılama’ kararını tanımamasına gönderme yaparak bir paylaşım yaptı. Yıldırım, sosyal medya hesabından yaptığı göndermede, AYM’nin fotoğrafını “Işıklar yanıyor” notuyla paylaştı. Bu paylaşım iktidar kanadı tarafından ‘darbe’ tehdidi olarak algılandı.

İÇİŞLERİ’NDEN ‘IŞIK’LA YANIT


Engin Yıldırım’ın paylaşımı sonrası İçişleri Bakanlığının Twitter hesabından Bakanlık binasının fotoğrafı paylaşılarak “Işıklarımız hiç sönmüyor.” notu eklendi.


YİĞİT BULUT DA ‘MEYDAN’A ÇIKTI


AYM Üyesi Yıldırım’ın paylaşımı sonrası Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Üyesi Yiğit Bulut’tan da “çok sert” bir açıklama geldi. Yıldırım’ın paylaşımı için “darbe tehdidi” suçlamasında bulunan Bulut, “Büyük Türk milleti olarak bekliyoruz, burdayız. Gelmeyen bizi boşa bekleten şerefsizdir!!” ifadelerini kullandı.

BAKAN GÜL: IŞIKLARI MİLLET AÇAR MİLLET KAPATIR

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Vesayet özlemi içinde olanlar, hukuk adına konuşma ehliyetini yitirirler. Işıkları Millet açar, Millet kapatır” dedi.

AKP’DEN TEPKİ


AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş ise sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Anayasa Mahkemesi üyesinin tehdit iması içeren “AYM’nin ışıkları yanıyor” sözlerini kınıyoruz. Hiçbir kurum yada kişi milli iradeye gözdağı veremez. Jüristokrasi heveslilerine bu millet fırsat vermez!” ifadelerini kullandı.

AKIŞ: HAKİM CÜBBESİ İLE TROLLÜĞÜN LÜZUMU YOK


Cumhurbaşkanlığı ise Erdoğan’ın Başdanışmanı Mustafa Akış üzerinden AYM üyesi Yıldırım’a yanıt verdi.

Yıldırım’a sosyal medya hesabından yanıt veren Akış, “Böyle bir tweet hukuki bir tartışmayı hukuki olmaktan çıkarır. Aklı başında herkes bu yazılanın ne anlama geldiğini bilir. Herkes (AYM Üyesi de olsa) aklını başına almalı, tavır ve davranışına dikkat etmelidir. Hiç kimse layüsel değildir… Bir AYM üyesi önce Anayasa’yı özümsemelidir. Hakim cübbesi ile trollüğün lüzumu yoktur. İnsan da biraz devlet adamı ciddiyeti olur. Bu tavır her şeyden öte Anayasa Mahkemesi’ne ve bu kişinin birlikte mesai yaptığı AYM üyelerine saygısızlıktır” ifadelerini kullandı.

“DARBECİ ZİHNİYETİN KURUMLARIMIZDA OLMASINA TAHAMMÜL EDEMEYİZ”


AKP Sözcüsü Ömer Çelik ise “Demokrasimizi kimse tehdit edemez. Bir Anayasa Mahkemesi üyesi Türkiye’nin “HUKUK GÜVENLİĞİ”ni ihlal edemez. Cunta ağzıyla konuşanların anayasal düzenimizi hedef almasına müsaade etmeyeceğiz. Darbeci zihniyetin kurumlarımızda olmasına tahammül edemeyiz.”


MHP DE ‘SESSİZ’ KALMADIYILDIRIM: “HUKUKUN IŞIĞINI KASTETTİM”


AYM Üyesi Engin Yıldırım, sosyal medya hesabından yaptığı yeni paylaşımda da “‘Işıklar yanıyor’ derken hukukun ışığını kastettim, başka ışıkları değil” ifadelerini kullandı.


NE OLMUŞTU?


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 14 Eylül’de yaptığı bir açıklamada “Şehirlerarası karayollarında gösteri yürüyüşleri düzenlenemez” hükmünü AYM’nin iptal etmesini eleştirerek AYM Başkanı Zühtü Arslan’a “Madem özgür bir ülkeyiz, ana caddelerde, sokaklarda özgürce yürüyüş hakkının ortadan kaldırılmasını onayladınız. Polis koruması almana gerek yok. Bisikletinle işe git gel bakalım. Anayasa Mahkemesi Başkanı’na söylüyorum kendi arabamla tek başına gitmeye ben varım. Sen var mısın?” diye tepki göstermişti.

AYM Başkanı Zühtü Arslan ise 23 Eylül’de yaptığı açıklamada isim vermeden Soylu’ya seslenerek “Kararlara yönelik bazı eleştirilerden görüyoruz ki kararlarımız okunmadan, bazen de okunduğu halde yeterince anlaşılmadan eleştirilmektedir. Sağlıklı bir eleştiri, okumayı ve okunanı doğru anlamayı gerektirmektedir” yanıtını vermişti.

Soylu ise 24 Eylül’de katıldığı bir televizyon programında “AYM Başkanı, Polis Akademisi Başkanı’ydı. Aldığı komiser yardımcılarının yüzde 41’ini FETÖ’den ben ihraç ettim” diyen Soylu, “İlmin kibrine kapılmayın. Türk yargısı büyük bir sınav veriyor” şeklinde konuşmuştu.

AYM ÜYESİ, SOYLU’NUN BİSİKLET SÖZLERİNE YANIT VERMİŞTİ


Soylu’nun AYM Başkanı Zühtü Arslan’a söylediği, “Polis koruması almana gerek yok. Bisikletinle işe git gel bakalım” sözlerine AYM üyesi Engin Yıldırım, bisiklete binerken çekilmiş fotoğrafıyla yanıt vermişti. Anayasa’nın 138’inci maddesini hatırlatan Yıldırım, “Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hâkimlere emir ve talimat veremez” demişti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)