Son Dakika Haberler

Babacan da ağzındaki baklayı çıkardı: ‘Şartlar uygun olduğunda’ konuşulabilir!

Babacan da ağzındaki baklayı çıkardı: ‘Şartlar uygun olduğunda’ konuşulabilir!
Okunma : Yorum Yap

Babacan da ağzındaki baklayı çıkardı: Anayasa’nın ‘Değiştirilmesi teklif dahi edilemez’ ilk 4 maddesi için ” ‘şartlar uygun olduğunda’ konuşulabilir” dedi…

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, AKP’den fiziken ayrıldığını ancak fikrî olarak aynı çizgide olduklarını gösterdi. Babacan, ‘Yeni Anayasa’ çıkışını değerlendirirken mevcut Anayasa’nın “değiştirilmesi teklif dahi edilemez” ilk 4 maddesinin şartlar uygun olduğunda konuşulabileceğini söyledi.


Yeni Anayasa tartışmaları ekseninde Deutsche Welle’den Nevşin Mengü’nün sorularını yanıtlayan Babacan, uygun iklimin oluşması sonrasında Anayasa’nın ilk 4 maddesinin de konuşulabileceğini savundu.

AKP’nin yeni Anayasa çağrısını gerçekçi bulmadığını belirten Babacan, Türkiye’nin acil biçimde bir sistem değişikliğine ihtiyacı olduğunu belirtti. Babacan yeniden parlamenter rejime dönülmesi gerektiğini söylerken cumhurbaşkanlığı seçimlerinde muhalefetin ortak bir aday gösterilebileceğini ancak bu adayın da parlamenter geçişi sağlama sözü vermesi gerektiğini ifade etti.

Babacan, kendilerinin de bir anayasa değişikliği önerisi olduğunu ancak bunun yeni bir anayasa yapma çalışması olmadığını belirtti.

Nevşin Mengü’nün Anayasa’nın ilk dört maddesinin tartışılmaya açılmasıyla ilgili sorusuna Babacan, “Şu anda bunları tartışmak için uygun iklim yok ülkede. Onun için hiç kimseyle konuşmuyoruz bu konuda” yanıtını verdi.

Babacan, “Uygun iklim olursa tartışır mısınız?” sorusuna karşılık, şu anda ülkede “ciddi çatlakların” oluştuğunu ancak “Günü geldiğinde zemin ve şartlar uygun olduğunda” Anayasa’nın ilk dört maddesi üzerinde de konuşulabileceğini söyledi.

ANAYASANIN İLK 4 MADDESİNDE NE YAZIYOR?


I. Devletin şekli


MADDE 1. – Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.

II. Cumhuriyetin nitelikleri


MADDE 2. – Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir.

III. Devletin bütünlüğü, resmî dili, bayrağı, millî marşı ve başkenti


MADDE 3. – Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür.

Dili Türkçedir.

Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır.

Millî marşı “İstiklal Marşı”dır.

Başkenti Ankara’dır.IV.

Değiştirilemeyecek hükümler


MADDE 4. – Anayasanın 1 inci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)