Son Dakika Haberler

Babacan’dan Naci Ağbal’ın görevden alınması ile ilgili çarpıcı iddia: 130 milyar doları araştırıyordu

Babacan’dan Naci Ağbal’ın görevden alınması ile ilgili çarpıcı iddia: 130 milyar doları araştırıyordu
Okunma : Yorum Yap

Ali Babacan’dan Naci Ağbal’ın gece yarısı görevden alınması ile ilgili çarpıcı iddia: 130 milyar doları araştırıyordu …


DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin 1. Olağan Aksaray Merkez İlçe Kongresi’nde gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Babacan, Naci Ağbal’ın gece yarısı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Merkez Bankası Başkanlığından alınmasıyla ilgili çarpıcı bir iddia ortaya atarak, “Bu ayrılan Merkez Bankası Başkanımız, demiş ki, ‘Ya 130 milyar dolara bir bakın, ne oldu, yok ama nereye gitmiş?’ Bu kararın alınmasıyla ilgili bir rivayet var. Doğruysa da ben şaşırmam” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın gece yarısı görevden alınmasına tepki gösteren Babacan, şunları söyledi:

“Ekonomik reform paketini açıkladıklarından sonra sormuştuk. ‘Merkez Bankası’nın bağımsız çalışmasına müsaade edecek misiniz?’ demiştik. Hani ekonomik reform meform diyorsunuz da, ekonomide kurallı yönetim çok önemlidir, kurumların gücü çok önemlidir. Bu alınan kararla gördük ki, hayır… “Bağımsız çalışamaz” diyorlar. Merkez Bankası’nın 130 milyar dolarını bunlar çarçur etti. Hatta bir rivayet vardır ki; bu ayrılan Merkez Bankası Başkanımız, “Ya şuna bir bakın, ne oldu?” diye… Tabi devlet geleneğinden gelen, devletin sahip olduğu her şeyin aslında millete ait olduğunu bilen değerli bürokratlarımızda bu kaygı vardır hep. “Bu 130 milyar dolar yok ama nereye gitmiş?” diye. Bununla ilgili yapılan bir çalışma neticesinde de bu kararın alınmasıyla ilgili bir rivayet var. Doğru, yanlış bilmeyiz ama doğruysa da ben şaşırmam.”

DIŞ GÜÇLER DEĞİL SİZ OYNUYORSUNUZ


Dün geceden itibaren uluslararası finans piyasaları açılmaya başladı. Ne oldu? Kur arttı mı? Arttı. Türkiye’nin dış borçlanma faizleri arttı mı? Arttı. Demek ki bu alınan karar yanlış bir karar. Şimdi diyorlar ki, ‘İşte bak, yine bize karşı bir oyun. İşte yine Türkiye saldırı altında. Dış güçler, şunlar, bunlar’… Siz bunu geçin ya. Gün gibi açık, siz bu kararı karanlıkta alsanız da millet bunun ne olduğunu gün gibi açık görüyor. Bu kararı aldınız, öyle ‘dış güçlerin oyunu moyunu’ değil; bu oyunu bu ülkeye siz oynuyorsunuz. Dışarlarda aramayın bunun sebebini. Yanlış bir karar aldınız, onun da bedelini yine 84 milyon insan ödüyor.

ZENGİNİ DAHA ZENGİN, FAKİRİ DAHA FAKİR YAPIYOR


Hem faiz arttı hem kur arttı. Bu olanlardan kim mutlu oluyor? Türkiye’de kur artınca ve faiz artınca mutlu olan bir azınlık var. Bunlar kimler? Faizde parası olanlar ve dövizi olanlar. Her kur artışında her döviz artışında bu ülkenin zenginiyle yoksulu arasındaki gelir dağılımı artıyor, servet farkı çoğalıyor. Bu aldığınız kararlar, yaptığınız yanlışlar, memleket için oynadığınız bu oyun; zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapıyor.

Ne olmuştu?


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Eski Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın Merkez Bankası’ndaki 128 milyar doları sattığı iddia ediliyor.  Merkez Bankası kasasında olan 128 milyar doların ne yapıldığına dair sorumlular ve iktidar ikna edici bir açıklama yapamadı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)