Son Dakika Haberler

Bahçeli’nin seçim kanununda değişiklik teklifine AKP’den olumlu yanıt!

Bahçeli’nin seçim kanununda değişiklik teklifine AKP’den olumlu yanıt!
Okunma : Yorum Yap

Bahçeli’den bir “Erdoğan’ı kurtarma hamlesi” daha!

Bahçeli, seçim kanununda değişiklik teklif etti, AKP’den olumlu yanıt geldi!

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin milletvekili transferi ile partilerin seçime girmesinin önünün kesilmesine ilişkin yasa teklifine AKP’nin olumsuz yanıt verdiği öne sürülmüştü. AKP’li Bostancı, bu iddiaları yalanlayarak çalışmaların sürdüğünü söyledi.

AKP Grup Başkanı Naci Bostancı, Twitter hesabından yaptığı açıklama ile iddiaları yalanlayarak şunları söyledi:

“Halkın tayin ettiği milletvekillerinin temsil ettiği siyasi iradenin çeşitli oyunlarla; ahlaka, demokrasiye aykırı şekilde değiştirilmesine, pazara çıkartılmasına imkan vermeyecek bir hukuki çalışmayı MHP ile birlikte yürütmekteyiz. Tekemmül ettiğinde diğer partiler ve kamuoyu ile paylaşacağız. Siyasi rekabet, partilerin kurallar dahilinde; ancak ülkenin üst çıkarlarını asla gözden çıkartmaksızın mücadelesi elbette olacak. Fakat unutmayalım; herkes gücünü ve meşruiyetini halkın iradesine borçludur. Kimse kendisini bu iradeyi keyfince değiştirecek yetkide göremez” ifadelerini kullandı.

Milletvekili transferinin önlenmesi ne anlama geliyor?

Devlet Bahçeli, yeni kurulan partilerin seçime girmesini engelleyerek AKP’nin oy kaybının önüne geçmek amacıyla bu teklifi getirmişti.

MHP’den ayrılarak kurulan İYİ Parti’nin de 24 Haziran 2018 Genel Seçimleri’ne girmesi engellenmek istenmiş ancak CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla istifa eden 15 milletvekili CHP’den İYİ Parti’ye transfer edilmişti. İYİ Parti böylelikle Yüksek Seçim Kurulu (YSK) engeline takılmadan seçimlere girebildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)