Son Dakika Haberler

Bakan Koca: Hepsi yaşlı 30 hastamızı kaybettik

Bakan Koca: Hepsi yaşlı 30 hastamızı kaybettik
Okunma : Yorum Yap

Bakan Koca: Bugüne kadar toplam 20 bin 345 test yapıldı, bin 236 tanı kondu, hepsi yaşlı 30 hastamızı kaybettik …


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 9 kişinin daha koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdiğini, virüs tanısı konulan kişi sayısının ise bin 236’ya yükseldiğini bildirdi.

Koca’nın sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklama şu şekilde:

“Yeni hayatlar kaybediyoruz. Vaka sayıları artıyor. Fakat mümkün olduğunca çok sayıda test yaptığımız unutulmamalı. Tedavi altına alınmış her hastayla, salgının önünü kesmiş oluyoruz. Bugün 9 yeni vefat,vefat, 289 yeni tanı var.Evimizde kalalım. Risk almayalım. Hayat eve sığar. Bugüne kadar toplam 20 bin 345 test yapıldı, bin 236 tanı kondu, hepsi yaşlı 30 hastamızı kaybettik. Hastalık ülkemizde yokken, “yok” dedik. Şimdi gün gün durumu açıklıyoruz. Şeffaflığımızla sizi tedbire de davet ediyoruz. Tedbirli olalım. Bu ülke, bu tehdide yenik düşmeyecek.”

TÜRKİYE’DEKİ KORONAVİRÜS SÜRECİ


Koca, ilk olarak 11 Mart’ta Avrupa’dan Türkiye’ye giren bir kişiye yapılan koronavirüs testinin pozitif çıktığını açıklamış; bu ilk vakadan iki gün sonra, 13 Mart sabahı Twitter hesabından yaptığı paylaşımda da “Dün akşam sonuçlanan test, üzücü bir öngörüyü doğruladı. Bir hastamız daha var. İlk hastamızın, tanı konur konmaz takibe alınan çevresindendir” açıklaması yapmıştı. Ardından yine 13 Mart’ta, virüsün tespit edildiği ilk iki kişiyle aynı aileden 3 kişiye daha tanı koyulduğunu duyurdu. 5 olan vaka sayısının, umreden dönen bir kişide daha virüsün tespit edilmesiyle 6’ya çıktığını da 14 Mart akşamı yine sosyal medyadan duyuran Sağlık Bakanı, bunun üzerine 14 Mart itibariyle umreden dönen tüm yolcuların Ankara ve Konya’daki öğrenci yurtlarında karantinaya alındığını, sağlık taramasının yapıldığını ve belirti görülenlere test yapıldığını açıkladı.

Bakan Koca, 16 Mart gecesi yaptığı açıklamada 29 yeni vaka tespit edildiğini belirterek toplam sayının 47’ye çıktığını bildirdi.

İLK ÖLÜM 17 MART’TA


Fahrettin Koca, 17 Mart’ta 23.45’de yaptığı basın açıklamasında ise Türkiye’de koronavirüs nedeniyle bir kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. 89 yaşındaki erkek hastanın Çin ile teması bulunan bir çalışanından bulaşan virüs nedeniyle hayatını kaybettiğini belirten Koca, yeni vaka sayısının 51 kişi olduğunu açıkladı. Bakanın açıklaması ile toplam koronavirüs teşhisi konulan hasta sayısı 98’e yükseldi.

Bakan Koca, 18 Mart’ta yaptığı açıklamada 61 yaşında bir erkek hastanın hayatını kaybettiğini belirtirken yeni teşhis edilen vaka sayısının 93 olduğunu açıkladı. Bakan’ın açıklamasına göre toplam vaka sayısı 191’e yükseldi.

AYTAÇ YALMAN KORONAVİRÜSTEN ÖLDÜ


18 Mart gecesi KRT kanalında canlı yayında açıklamalarda bulunan Sözcü Yazarı Saygı Öztürk, Eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman’ın koronavirüsten hayatını kaybettiğini iddia etti.

Hastaneden yapılan açıklamanın ardından Sağlık Bakanı Koca da Yalman’ın koronavirüsten hayatını kaybettiğini doğruladı. Böylelikle koronavirüsten Türkiye’de ölenlerin sayısı 3’e yükselmiş oldu.

Bakan Koca, aynı akşam Twitter üzerinden yaptığı açıklamada 1 kişinin daha hayatını kaybettiğini belirterek toplam ölü sayısının 4’e yükseldiğini bildirdi. Bakan’ın açıklamasına göre 168 kişi de yapılan testlerde koronavirüs pozitif çıktı.

Yapılan son açıklamada ise 359 yeni vaka ve 4 ölüm bildirilmişti.

Türkiye’deki koronavirüs vaka sayısındaki artış şöyle:

11 Mart – 1 vaka
13 Mart – 5 vaka
14 Mart – 6 vaka
15 Mart – 18 vaka
16 Mart – 47 vaka
17 Mart – 98 vaka, 1 ölü
18 Mart – 191 vaka, 3 ölü
19 Mart – 359 vaka, 4 ölü
20 Mart- 670 vaka, 9 ölü
21 Mart- 947 vaka, 21 ölü
22 Mart-1236 vaka, 30 ölü

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)