Son Dakika Haberler

Bakan Varank’tan ‘uçan araba müjdesini’ sorgulayan Prof. Naci Görür’e hakaret!

Bakan Varank’tan ‘uçan araba müjdesini’ sorgulayan Prof. Naci Görür’e hakaret!
Okunma : Yorum Yap

Bakan Varank’tan ‘uçan araba müjdesini’ sorgulayan Prof. Naci Görür’e hakaret!

Bakan Varank, yaptığı “Türkiye uçan arabada da liderliğe oynayacak” açıklamasını sorgulayan Prof. Dr. Naci Görür’e hakarete varan sözler sarf etti.

Bilim Akademisi Üyesi Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın, uçan arabayı kastederek “Türkiye uçan arabada da liderliğe oynayacak” açıklamaları üzerine eleştirilerde bulunup “Kulağa hoş geliyor ama halkımıza gerçekleri söylemek daha doğru” demişti. Bakan Varank bu sözleriyle nedeniyle Prof. Dr. Görür’ü hedef aldı.

‘ÇÜRÜMÜŞ ZİHNİYETİN TEMSİLCİSİ’

ASELSAN Sivas’ın 5. Kuruluş Yıl Dönümü Programı’nda konuşan Varank şunları söyledi:

“Devrim arabası yolda kalsın diye dört gözle bekleyenler, aynı art niyeti bugün de Türkiye’nin Otomobili için gösteriyor. Nuri Killigil’i hor görenler, görmezden gelenler, bugün de Türk mühendislerini küçümsemeye, aşağılamaya kalkıyor. Geçtiğimiz gün ‘Ufku ve vizyonu geniş gençlerimizle uçan arabalarda da dünya liderliğine oynayacağız.’ dedim. Adının önünde güya profesör ünvanı olan ve çürümüş zihniyetin temsilcisi olan birisi çıktı, kendince gençlerimizi aşağılamaya kalktı. ‘Sizin insan kaynağınız iyi eğitilmemiş, bilgi toplumundan uzaksınız, altyapınız yetersiz, siz bu işi başaramazsınız.’ dedi. Şimdi ben kendisine sesleniyorum: O iyi eğitilmemiş, bilgi toplumundan uzak dediğin insan kaynağıyla, biz bugün bölgesinde savaşları bitiren insansız hava araçlarını geliştiriyor ve tüm dünyanın gündemine sokabiliyoruz. O yetersiz gördüğü altyapıyla, biz bugün yüzde 70 yerlilikle, 762 savunma sanayi projesi yürütüyoruz. Bunlar, bugün tüm dünyanın övmek zorunda kaldığı İHA ve SİHA’larımıza da ‘motoru yerli mi’ demişlerdi. Bugün ellerinde imkan olsa bu projeleri de durdururlar. Onlara kalsa, iktidar olduklarında gelirler ASELSAN Sivas’ın kapısına kilit vururlar, yerine heykel fabrikası açarlar. Bunların vizyonu bu kadar.” ifadelerini kullandı.

GÖRÜR’DEN YANIT

Görür, Varank’ın sözlerine ilişkin Twitter’dan şunları yazdı:

“Arkadaşlar iyi geceler. Şimdi gördüm. Bir bakanımız uçan arabalarla ilgili tweetime çok kızmış ve benim için ‘çürümüş zihniyetli’ demiş. Yazdığım bu tweeti ve hemen peşinden yazdığım ikinci tweeti tekrar okudum. Objektif olan her insan o tweetlerde çağdaş, aydın, bilime inanan, insanını seven, gençlere gerçekci yol gösteren vatansever bir görüş görür. Sevgiyle.”

NE OLMUŞTU?

Prof. Dr. Naci Görür, Bakan Varank’ın ‘uçan araba’ sözlerine sosyal medya hesabından tepki göstererek şunları sormuştu:

“Arkadaşlar, şu anda bir kanalda altyazı geçiyor ‘Türkiye uçan arabada da liderliğe oynayacak’ diye. Dayanamayıp yazıyorum. İyi eğitilmiş yeterli insan kaynağına sahip olmayan, dünya bilim üretimine ve gelişimine çok sınırlı katkısı olan, bilgi toplumu olmaktan çok uzak.

Dünyada üniversitelerinin esamesi okunmayan, AR-GE ve okuma alışkanlığı olmayan bir ülkede bu iş nasıl olacak? Olsa bile bu sağlıklı ve sürdürülebilir olur mu? Altyapısı olmayan üretimlerle liderlik olmaz. Kulağa hoş geliyor ama halkımıza gerçekleri söylemek daha doğru. Sevgiyle.”

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

slot siteleri bahis siteleri hacklink