Son Dakika Haberler

Bakanlık CHP’li belediyelerin yardım hesaplarını bloke etti iddiası

Bakanlık CHP’li belediyelerin yardım hesaplarını bloke etti iddiası
Okunma : Yorum Yap

Bakanlık tarafından CHP’li belediyelerin hizmetlerinin engellenmesi için yardım hesaplarının bloke edildiği iddia edildi

İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyelerinin koronavirüs salgını nedeniyle başlattığı yardım kampanyasının ardından İçişleri Bakanlığı genelge yayınladı. Genelgede belediyelerin valilikten izinsiz yardım toplayamayacağı, izinsiz faaliyetler hakkında soruşturma başlatılacağı belirtildi. Yardımların toplanacağı hesaplar ise bloke edilmiş görünüyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yardım hesaplarına para göndermek isteyenler bloke uyarısı ile karşılaştı.

Koronavirüs salgınının ardından birçok belediye yardım kampanyası başlattı. Ancak bu kampanyalara İçişleri Bakanlığı tarafından engelleme geldi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun imzasıyla belediyelere gönderilen genelgede, “Yasalarımızda yerel yönetimlerin Yardım Toplama Kanunundan muaf olduklarına dair herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. Dolayısıyla belirli banka hesapları ilan ederek vatandaşlardan yardım talep etmek gibi yardım toplama faaliyetlerine ilişkin tüm iş ve işlemleri Yardım Toplama Kanunu hükümlerine uygun olarak yapmak zorundadırlar” denildi.

Ekrem İmamoğlu konuya ilişkin bir paylaşım yaptı. İmamoğlu, belediyelerin bağış toplama hakkı olduğunu hatırlatarak bu sürecin tamamen şeffaf olduğunu söyledi.

Kaynak: KRT

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)