Son Dakika Haberler

Barış Terkoğlu: “Başak Demirtaş gerçekten de hasta”

Barış Terkoğlu: “Başak Demirtaş gerçekten de hasta”
Okunma : Yorum Yap

Barış Terkoğlu: “Başak Demirtaş gerçekten de hasta”

Terkoğlu, sahte rapor gerekçesiyle ceza alan “Başak Demirtaş’ı köşesine taşıdı…

Cumhuriyet yazarı Barış Terkoğlu, köşesinde 5 yıldır tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’a yönelik “sahte raporla” yıllarca okula gitmediği suçlamasıyla verilen hapis cezasıyla ilgili detaylara yer verdi.

Terkoğlu, yazısında, soruşturma sürecini “Diyarbakır Sur ilçesindeki Yeşilli Ortaokulu’nda Türkçe öğretmenliği yapan Başak Demirtaş’ın 28 Eylül 2015 ile 19 Ocak 2016 tarihleri arasında, sekiz ayrı sağlık raporu aldığını belirten Diyarbakır Savcılığı, bu raporları veren 13 doktor ve öğretmen Başak Demirtaş hakkında soruşturma izni istedi” diye aktardı. İncelenen raporlardan yedi tanesinin ‘olağandışı’ olmadığı görüldüğü için 12 doktor hakkında soruşturma izni verilmedi. Belgelerde ismi geçen bir doktor ve Başak Demirtaş hakkında izin verilen soruşturmanın ardından savcılık 8 Mart 2018 tarihinde iddianame yazdı. Terkoğlu, savcının iddianamedeki bulgusunu, “Üst solunum yolu enfeksiyonu teşhisinin konduğu, Kayapınar Toplum Sağlığı Merkezi’nde Doktor Rezan Buğday tarafından verilmiş söz konusu rapor, 14 Aralık 2015 tarihini taşıyor. Tamamı beş günlük bir istirahat raporu. Savcı için şüpheli hale getiren ise bu tarihte Başak Demirtaş’ın eşiyle birlikte yurtdışında olması” diye açıklarken Başak Demirtaş’ın bu dönemde defalarca hastaneye gitmesinin sebebinin jinekolojik bir rahatsızlık olduğunu belirtti. Yurtdışında olmasını mahkemede “Eşim bir süredir devam eden rahatsızlığım nedeniyle, yurtdışında da tıbbi yardımdan faydalanmamın iyi olacağını belirttiği için, 12 Aralık 2015’te gittim. 15 Aralık 2015 tarihinde yurtdışından döndüm” diye açıklayan Başak Demirtaş, döndüğü tarihte raporu bulamadığını söylerken “Evde raporu bulamadım. Okula rapor sunmam gerektiği için tekrar Toplum Sağlığı Merkezine gittim. Bana verilen rapordan bir suret verilmesini istedim. Toplum Sağlığı Merkezi’nde raporun bir sureti tutulmadığından poliklinik defterine bakarak sekreter tekrar raporu düzenledi. Doktor Bey imzalayarak bana verdi” dedi. Raporun 11 Aralık 2015 olarak düzenlemeleri gerekirken kendisine verilen nüshada sehven 14 Aralık 2015 yazıldığını aktaran Başak Demirtaş, “Elimdeki rapor nüshası ile bu raporun kök sebebi olan poliklinik defterindeki tarihte çelişki oluşmuştur. Bütün hata bundan kaynaklıdır” diye savunma yaptı.

Terkoğlu, Başak Demirtaş raporluyken defalarca hastaneye gittiğinin belgelerde de göründüğünü aktarırken, “Kısacası Başak Demirtaş, gerçekten de hasta. Buna rağmen hastalığı yıllar sonra didik didik edilerek, beş günlük basit bir rapordaki tarih çelişkisine dayanarak iki buçuk yıl hapse mahkûm edildi. Bir ilkokul çocuğunun bile yılda iki kez aldığı sıradan raporun bu noktaya gelmesinin, açık bir siyasi operasyondan başka açıklaması yok” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)