Son Dakika Haberler

Barış Terkoğlu, ölen Mit mensubunun haberini yaptığı için gözaltına alındı

Barış Terkoğlu, ölen Mit mensubunun haberini yaptığı için gözaltına alındı
Okunma : Yorum Yap

Barış Terkoğlu, ölen Mit mensubunun haberini yaptığı için gözaltına alındı…

Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu, savcı Hasan Yılmaz’ın sözlü talimatı sebebiyle sabaha karşı evinden gözaltına alındı.

Yandaş Sabah gazetesi gözaltı kararının dün yayınlanan ‘Sessiz, sedasız ve törensiz defnedilen Libya şehidi MİT mensubunun cenaze görüntülerine Odatv ulaştı’ haberine dayandığını yazdı. Sabah gazetesi, Odatv’de yayınlanan haberle, kanunun 27. maddesinde düzenlenen hükmün ihlal edildiğini yazdı. Sabah’ın işaret ettiği o hüküm şöyle: “MİT mensupları ve ailelerinin kimliklerini, makam, görev ve faaliyetlerini herhangi bir yolla ifşa edenler ile MİT mensuplarının kimliklerini sahte olarak düzenleyen veya değiştiren ya da bu sahte belgeleri kullananlara üç yıldan yedi yıla kadar hapis cezası verilir.”

Odatv de dün yayınlanan haberde Libya’da yaşamını yitiren görevlilerden birinin cenazesinin sessiz sedasız kaldırıldığını duyurmuştu. Haberde, daha önce açıklanmasına karşın görevlinin soyismi kodlanarak yazılmıştı. Gazeteci Terkoğlu’nun avukatı Serkan Günel, suçlamanın bu MİT Kanunu’na dayandırıldığını ancak müvekkiline yöneltilen suçlamanın ne olduğunu bilmediğini söyledi.

Terkoğlu’nun Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’e götürüldüğü ve orada tutulduğu öğrenildi.

Odatv’deki haberde imzası bulunan Hülya Kılınç hakkında da gözaltı kararı olduğu ortaya çıktı. Manisa’da yaşayan Kılınç’ın ifadesinin alınması için İstanbul’a getirildiği öğrenildi.

Ne olmuştu?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 22 Şubat’ta İzmir’de yaptığı konuşmada “Libya’da birkaç tane şehidimiz var” demişti. Açıklamadan sonra Yeniçağ gazetesi yazarları Murat Ağırel ve Batuhan Çolak da konuyla ilgili ellerindeki bilgileri kamuoyuyla paylaşmıştı. Bunun üzerine gazetecilerin Twitter ve e-posta hesapları şüpheli şekilde ele geçirilmiş, hayatını kaybeden görevliyle ilgili paylaşımlar silinmişti.

Bunun üzerine İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, 25 Şubat’ta TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Erdoğan’ın ifadelerini eleştirerek, Libya’da yaşamını yitiren iki görevlinin ismini ve MİT’e bağlı olduklarını açıklamıştı.

Odatv de dün yayınlanan haberde Libya’da yaşamını yitiren görevlilerden birinin cenazesinin sessiz sedasız kaldırıldığını duyurmuştu. Haberde, daha önce açıklanmasına karşın görevlinin soyismi kodlanarak yazılmıştı.

MİT haberi daha önce de ceza getirmişti

Anayasa Mahkemesi, aynı hükme dayanan başka bir soruşturmada, mühimmat taşıyan MİT TIR’larına ilişkin haberleri gerekçe gösterilerek gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutuklanmasıyla ilgili 25 Şubat 2016’da hak ihlali kararı vermişti. Karar, daha önce alenileşen bir fotoğrafın devlet sırrı sayılamayacağına işaret ediyordu. Kararda, mühimmata ilişkin fotoğrafın daha önce başka bir gazetede yayınlandığı ve internetten kolayca ulaşabilir durumda olduğu belirtilerek aleniyetin gazetecilerin haberlerinden önce sağlandığı aktarılmıştı.

Terkoğlu, 14 Şubat 2011’de Ergenekon soruşturması kapsamında Odatv’de yapılan arama sonrasında gözaltına alınmış ve 19 ay tutuklu kalmıştı. Bu davada tutuklama kararı veren hakimler, geçtiğimiz günlerde Yargıtay’da ‘görevi kötüye kullanma’ ve ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından yargılanmaya başladı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)