Son Dakika Haberler

Baro başkanları Anıtkabir’de

Baro başkanları Anıtkabir’de
Okunma : Yorum Yap

Soylu ile müzakerelerin sona ermesinin ardından Baro başkanları Anıtkabir’e çıktı

Çoklu baro sistemine karşı başlattıkları ‘Savunma Yürüyüşü’ engellenerek Ankara girişinde abluka altına alınan baro başkanları, 27 saatlik bekleyişin ardından yeniden yürüyüşe geçti. İçişleri Bakanı Soylu ile yapılan müzakerelerin sonuç vermesiyle barikatlar kaldırıldı ve başkanlar Anıtkabir’e ulaştı.

AKP’nin ‘çoklu baro’, ‘nispi temsil’ içeren yasa değişikliği hazırlıklarına karşı bulundukları illerden Ankara’ya ‘Savunma Yürüşü’ başlatan baro başkanları, dün kent girişinde güvenlik güçleri tarafından engellendi. Polis müdahalesini protesto etmek için oturma eylemi yapan baro başkanları, geceyi polis tarafından çember altına alındıkları Eskişehir yolu üzerindeki bir inşaatın şantiyesinde geçirdi.

GÖRÜŞMELER SONUÇ VERDİ

Öğlen saatlerinde gelen bilgiye göre, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile yapılan müzakere sonuç verdi. Savunma Yürüyüşü’nün ardından ulaştıkları Ankara’da 27 saat boyunca bekletilen başkanlar bakanlıkla yapılan görüşmenin ardından Anıtkabir’e doğru yürümeye başladı.

BAŞKANLAR ANITKABİR’DE

Barikatın kaldırılmasıyla yürüyüşe geçen baro başkanları, Anıtkabir’e ulaştı. Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün mezarını ziyaret eden başkanlar, Anıtkabir önünde sosyal mesafeye dikkat ederek birlikte bir fotoğraf verdi.

‘ÖNDER SAV’LA GÖRÜŞME SONRASI YÜRÜYÜŞE İZİN VERİLDİ’

Öte yandan ANKA’nın haberine göre, baro başkanlarının yürüyüşe devam etmesi kararı, Türkiye Barolar Birliği eski başkanı ve CHP eski genel sekreteri Önder Sav’ın Bakan Soylu ile yaptığı görüşmelerin sonucunda alındı. 

AKŞENER VE YAVAŞ’TAN BARO BAŞKANLARINA ZİYARET

Sabah saatlerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankara’ya girişi engellenen ve polis ablukasında bekleyişi süren başkanları ziyarete gitti.

‘KİŞİSEL GİRİŞİMLERİMLE GEREKEN ÇABALARI GÖSTERECEĞİM’

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de Meclis’te yaptığı grup toplantısının ardından, baro başkanlarını ziyarete gitti. Alanda baro başkanlarıyla görüşen Akşener, başkanlara itidal çağrısı yapıp, “Kişisel girişimlerimle gereken çabaları göstereceğim” dedi. Sözcü’nün aktardığına göre Akşener, parti genel merkezine gelir gelmez yoğun bir telefon trafiği başlattı. Görüşmelerin ardından bir İYİ Parti yetkilisi, “Barikat kalkacak, başkanlar Anıtkabir ziyaretini yapabilecek” dedi. 

FEYZİOĞLU’NA PROTESTO: GÖLGE ETME!

Öte yandan, Ankara’ya alınmayan baro başkanları, kendilerini ziyarete gelen Metin Feyzioğlu’nu protesto etti. Feyzioğlu’na sırtlarını dönen Baro başkanları “Dün neredeydin” diye sordu. Feyzioğlu ise “Hem bakanlıkta hem burada olamam” karşılığını verdi. Avukatlar, “Baroları terörize eden sensin, gölge etme!” diyerek Feyzioğlu’na tepki gösterdi.

BATTANİYELER İÇERİ ALINMADI

Baro başkanları, dün akşam başlayan ve yaklaşık 2 saat süren şiddetli yağmura karşı yağmurluk, çöp poşetleri ve şemsiyeler ile korunurken, avukatlar için gece getirilen battaniyeler içeri alınmadı, avukatların sandalye talepleri karşılanmadı. 

DİKKAT ÇEKEN GÖRÜNTÜ

Sabah saatlerinden itibaren baro başkanlarının bulunduğu alanı abluka altına alan polis, çevik kuvvet araçları ile avukatların çevresini sararak alandan görüntü alınmasını engelledi. Alanın etrafına çok sayıda Ankara Emniyetine ait araç yerleştirilirken, güvenlik koridoru yaklaşık 300 metre genişletildi. Baro başkanlarına destek için gelenler ve basın mensupları içeriye alınmadı. Meslektaşlarına destek için eylem alanına gelen avukatlar, yolun orta refüjünden el sallayarak dayanışma gösterdi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)