Son Dakika Haberler

Barodan Ceren Damar cinayeti davasının sanık avukatı Vahit Bıçak’a soruşturma!

Barodan Ceren Damar cinayeti davasının sanık avukatı Vahit Bıçak’a soruşturma!
Okunma : Yorum Yap

Barodan, Vahit Bıçak’a soruşturma!

Akademisyen Ceren Damar Şenel, kopya çeken öğrencisini uyarması nedeniyle aynı öğrenci tarafından katledilmişti. Bu davada sanık avukatlığını yapan Vahit Bıçak’ın müvekkilini savunurken kullandığı ifadeler tepkilere sebep oldu. Ankara Barosu Yönetim Kurulu, avukat Vahit Bıçak hakkında disiplin soruşturması kararı aldı.

Diken’in aktardığı bilgiye göre, Bıçak hakkındaki disiplin süreci kısa süre içinde başlayacak. Bu kapsamda Disiplin Kurulu, sözleri tepki çeken avukattan savunma isteyecek. Savunmanın da değerlendirilmesinin ardından bir karara varılacak.

Ankara’da, kopya çektiği için tutanak tutan Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi araştırma görevlisi Ceren Damar Şenel, Hasan İsmail Hikmet tarafından katledilmişti. Şenel, dün yapılan karar duruşmasında ağırlaştırılmış müebbet cezası aldı.

Hikmet’in avukatı Vahit Bıçak’ın ‘savunması’ dava sürecine damga vurmuştu. Bıçak, daha önce olduğu gibi, müvekkiliyle öldürülen kadının ilişkisi olduğunu, Hikmet’in istememesi üzerine Şenel’in bunun için ısrar ettiğini öne sürmüştü.

Bıçak, Hikmet’in olayda kastının olmadığını, katliam yapmadığını, ‘çılgın bir cinayet işlemediğini’ savunurken, “17 bıçak darbesi bir şehir efsanedir. Göğüs bölgesindekiler çiziktir” demişti. Avukat ayrıca Şenal’ın darbe girişimi lehine tweet attığını da iddia etmişti.

İFTİRA ZİNCİRİ

Sanık ile maktule arasında ilişki olduğu iddiasında bulunan Bıçak, “Sanık maktulenin cinsel taleplerine boyun eğmek zorunda kalmıştır. Sanık cinsel saldırı suçunun mağduru olmuştur. Maktulenin doymak bilmeyen arzu ve hırslarına karşı sanık, psikolojik bunalıma girmiş, tedavi görmüştür. Ceren Damar şu an hayatta olsaydı cinsel saldırıdan yargılanacaktı” sözleriyle yine tepki çekti. Bıçak, “Cumhurbaşkanımızın 15 Temmuz sonrası emriyle başlatılan birlik çağrısına rağmen Ceren Damar 15 Temmuz lehine tweet attı” iddiasında da bulundu.

Avukat Bıçak cinayet anını anlatırken, “Sanık maktulü korkutmak için bıçağı çıkarmıştır. 17 bıçak darbesi şehir efsanesidir. Katılanlar bu çocuktan affetmeyi öğrensinler. Bu çocuğa merhamet etmek gerekir. Asıl insanlık dersini sanık vermiştir. İnsan öldürmekten pişmanlığını dile getirmiştir” dedi.

DAMAT TEPKİSİ

Bıçak’ın sanığa yönelik olumlu sözleri üzerine acılı baba Mustafa Damar, “Damat al o zaman” şeklinde tepki gösterdi. Damar’ın bu sözü üzerine Bıçak, “Siz almışsınız zaten” yanıtını verdi. Salondan tepki sesleri gelmesi üzerine Bıçak, “Kızının katili üzerinden bir babanın rant sağlamaya çalıştığını gördükçe ‘Böyle bir baba olamaz’ dedim. Dava sonunda şikâyetçi olacağım” açıklamasında bulundu. Karşılıklı konuşma esnasında baba Damar, “Senin arkandan da ağıt yakacağız” dedi. Bunun üzerine de Bıçak, “Benimle ilgili ölüm tehdidinde bulundu. Katil ruhlu adam. Bu babaya söylenecek çok şey var. Herkes hak ettiği şekilde yaşıyor” diye konuştu.

SANIĞIN ÇEKİCİ VÜCUDU MAKTULÜN DİKKATİNİ ÇEKMİŞTİR

Bıçak, ayrıca “Sanığın çekici vücudu maktulün dikkatini çekmiştir.” ifadesiyle yine tepkilere sebep oldu.

Avukatın “savunma” yaptığı sırada tepki çeken bir diğer ifadesi de şöyleydi:

Bıçak: Sanık, Ceren Damar’ın odasına girdiğinde öldürme gibi bir amacı yoktu

🗨️Mahkeme salonu: Yanında silah vardı silah!

Bıçak: Sokağa çıkın bakın herkes silah taşıyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)