Son Dakika Haberler

Barzani’den PKK’ye: İşgal ettikleri bölgeleri boşaltmalılar

Barzani’den PKK’ye: İşgal ettikleri bölgeleri boşaltmalılar
Okunma : Yorum Yap

Taraflar arasında gerginlik tırmanıyor!

Barzani, topraklarının işgal edildiğini söyleyerek PKK’yi uyardı!

Eski IKBY Başkanı Mesud Barzani, PKK’nın bölge halkı için giderek tehlikeli hale geldiğini belirterek PKK’ye “Şu ana kadar PKK’nin varlığından dolayı yüzlerce köy huzura kavuşamadığı gibi savaş ve çatışma sahası haline geldi. İşgal ettiğiniz bölgeleri boşaltın” çağrısı yaptı. PKK’nın Kandil’deki liderlerinden Murat Karayılan ise, “fedailere, Kürtleri hedeflemeleri talimatını vermek istemiyorum” demişti.

IKBY’nin iddiasına göre; PKK, alternatif yönetim oluşturmaya çalışıyor ve Sincar bölgesinden çıkmaya direniyor. Örgütün sınırdaki faaliyetlerini büyük oranda iç kesimlere kaydırması ve birçok bölgeye yayılması Kürt yönetimini uzun süredir rahatsız ediyordu, Kürdistan yönetimi bu direnişe karşı harekete geçti.

Barzani’nin lideri olduğu Kürdistan Demokrat Partisi’ne (KDP) bağlı Peşmergeler’in, PKK’nın Kuzey Irak’taki kamp bölgelerine askeri yığınak yaptığı iddia edildi. Bunun üzerine PKK’nın Kandil’deki liderlerinden Murat Karayılan açıklama yaparak “Şimdi duyuyoruz; güçleri harekete geçmiş, kendilerini savaşa hazırlayan bir pozisyondadırlar. Duyduğumuz kadarıyla bu biçimde tutmak istedikleri birkaç yer daha varmış. Böyle olursa bunun savaşa dönüşmesi de çok uzak bir ihtimal olmaz” demişti.

Mesud Barzani, son dönemde cereyan eden söz konusu olaylara ilişkin yaptığı açıklamada Kürdistan’a yönelik kargaşa çıkarmaya çalışan ve kötü planlar yapanlara karşı Kürdistan’ın daha fazla korunmaya ihtiyacı olduğunu belirterek ülkesine yürekten bağlı olanların üzerlerine düşen rolü oynamalarını istedi. Barzani açıklamasında “Tarih şahittir. Ben Kürtler arası savaşı haram kıldım. Çünkü en büyük zararı bu savaşlarda gördük” dedi. Barzani, “Fakat bu tavırımızın suistimal edilerek Kürdistan halkına silahlı bir irade dayatılması ve Kürdistan Bölgesi’nin yasal yönetiminin yok sayılması da kabul edilemez” dedi.

Kürdistan kamuoyuna hitaben bir mesaj yayımlayan Mesud Barzani, bölgeyi saran krizin Kürdistan Bölgesi’ni de etkisi altına aldığını hatırlatarak şöyle devam etti:

“Kürt’ün Kürt’e karşı savaşını haram kılan tavrımız, istikrarımıza, kent, ilçe ve köylerimizin güvenliğine, vatandaşlarımızın kendi yurtlarından zorla çıkarılmasına, kurban edilmelerine ve haksız yere şehit edilmelerine karşı sessiz kalacağız şeklinde yorumlanmamalıdır. IŞİD’nin canice terör saldırılarından sonra kahraman Peşmergeler savaş cephelerinde teröristlere karşı savaştılar ve sınır bölgelerinin çoğu boşaltıldı. Ama malesef, PKK’liler o süreçte Kürdistan Bölgesi’nin kazanımlarına destek olacaklarına, söz konusu sınır bölgeleriyle bazı bölgeleri işgal ederek, kendilerini hükümetin alternatifi olarak dayatarak, insanların kendi köy ve yerleşim yerlerini yeniden inşa etmelerine engel oldu. Kendi bölgelerine gitmek isteyen insanlardan da haraç ve vergi almaya başladılar. Kuşkusuz bu davranışlar kabul edilemez. Vatanseverlik icraatla belli olur sözle ve konuşmakla değil.”

BİRÇOK KEZ BİZİ SAVAŞA SÜRÜKLEDİLER

Barzani, geçmişte PKK’ye yardım ettiklerini anımsatarak, “Fakat onlar aksine yakışıksız bir tutum sergileyerek birçok kez bizi savaşa sürükledi en nihayetinde bütün taraflar zarar gördü” dedi.

Mesud Barzani, mesajının sonunda PKK’ye ve Kürt kamuoyuna şu çağrıda bulundu:

“Bu süreçte sergileyecekleri en iyi tutum yasal ve meşru Kürdistan Bölgesi yönetimine saygı göstermeliler. Kürdistan Bölgesi halkına karşı tehlike unsuru olarak silah ve güç zoruyla işgal ettikleri bölgeleri boşaltmalılar. Şu ana kadar PKK’nin varlığından dolayı yüzlerce köy huzura kavuşamadığı gibi savaş ve çatışma sahası haline geldi. Buradan bütün taraflara sesleniyorum; ülkemizin daha fazla kargaşaya sahne olmaması, harap olan bölgelerin yeninde huzura kavuşması ve tansiyonu yükseltecek istenmeyen olayların önüne geçilmesi için hiçbir tarafın yasa dışı dayatmalarına müsaade edilmemelidir. Peşmerge Güçleri’yle mazlum halkımızın mücadelesine ve ödediği bedellere destek olmalıdır. Bu süreçte böyle bir sorumluluk almalıdır.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)