Son Dakika Haberler

‘Ekmek arası ıspanak’ veren şirket koronavirüse yakalanan işçiyi işten attı

‘Ekmek arası ıspanak’ veren şirket koronavirüse yakalanan işçiyi işten attı
Okunma : Yorum Yap

‘Ekmek arası ıspanak’ veren şirket koronavirüse yakalanan işçiyi işten attı

Bir işçiyi, yemekte “ekmek arası ıspanak” verildiğini gündeme getirmesi sebebiyle işten atan şirket, şimdi de koronavirüse yakalanan işçileri işten attığı iddiasıyla gündemde.

“Ekmek arası ıspanak” görüntülerine isyan eden işçiyi işten atan Bayburt Grup’un şantiyelerde çalışan işçiler arasında çıkan koronavirüs vakalarını sakladığı iddia edildi.

Fikiryol’dan Tolga Kaan’ın haberine göre aklaşık 1 yıldır İstanbul’da şirkete ait bir şantiyede çalışan inşaat mühendisi, şantiyelerde koronavirüs vakalarının görüldüğünü ve hasta işçilerin işten çıkarılarak meselenin üzerinin kapatılmak istendiğini söyledi. Konuyla ilgili bilgi veren mühendis, proje müdürleri tarafından düzenli olarak uyarıldıklarını ve içerideki vakaların hiçbir şekilde diğer işçilere ve dışarıya duyurulmamasına yönelik baskı altında bırakıldıklarını ifade etti.

Şirkete bağlı şantiyelerden birinde çalışan inşaat mühendisinin Fikiryol’a aktardıkları şöyle:

KORONAVİRÜSE YAKALANAN İŞÇİLER İŞTEN ATILIYOR


“Daha önce ekmek arası ıspanak dağıtılmasıyla gündeme gelmişti şirket. Durumlar değişmedi. Ispanak olmasa bile ekmeğin arasına başka yiyecekler koyup yolluyorlar. Şimdi de koronavirüs tehdidi ile doğrudan karşı karşıyayız. İşçilerde vakalar görülmeye başlandı. Ekmek arası ıspanak olayının yaşandığı Bakırköy metro durağı şantiyesinde 4, Ataköy inşaatında ise 10 vaka tespit edildi. Şu an virüse yakalanan işçilerden biri işten çıkarıldı. Belli ki bu devam edecek. Bu kardeşlerimiz gurbetçi. Ekmek parası için memleketlerinden gelip şantiye koşullarında onca tedbirsizliğe rağmen yaşamaya çalışıyorlar. Bir de bu tedbirsizlik ve ihmal yüzünden hastalanıyorlar, yetmiyor işten atılıyorlar. Vakalar duyulmasın diye herkes susturulmaya çalışılıyor. Whatsapp gruplarında işçiler tarafından atılan mesajlar proje müdürleri tarafından sildiriliyor. İşçiler, iş güvenliği uzmanları tarafından aranılarak mesajları silinmesi isteniyor. ‘Panik havası yaratılmaması adına’ diyorlar ancak alakası yok. Burada çalışanları koyun, kendilerini kurda benzetiyorlar.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)