Son Dakika Haberler

Belarus’ta sokaklar yanıyor: Seçimi çeyrek asırlık diktatör kazandı!

Belarus’ta sokaklar yanıyor: Seçimi çeyrek asırlık diktatör kazandı!
Okunma : Yorum Yap

Belarus korku duvarını yıktı!


Seçimi, çeyrek asırlık diktatör ‘kazandı’!


Belarus cumhurbaşkanlığı seçimlerini Lukaşenko kazandı.

Belarus cumhurbaşkanlığı seçimlerini Lukaşenko’nun kazandığının açıklanmasıyla birlikte Minsk sokakları karıştı. Polisler göz yaşartıcı bomba kullanarak eylemcileri dağıtmaya çalışıyor.


Belarus’ta, resmi olmayan sonuçlara göre cumhurbaşkanlığı seçimini Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko kazandı. İlk sonuçların açıklanmasının ardından birçok şehirde protesto gösterileri düzenlendi. Başkent Minsk’te göstericilerle polis çatıştı.

Gazeteci Mehmet Şafak Sarı, Belarus’ta yaşananlara dair şu bilgileri paylaştı:

Belarus tarihinin en karanlık seçimini yaşıyor.
🔸Korkunç insan hakları ihlâlleriyle anılan 26 yıllık Başkan
🔸Muhalefet baskı altında, en güçlü muhalif liderler tutuklu
🔸İnternet yavaşlatmaları, sosyal ağ kesintileri var
🔸Sokaklar asker, polis. Yollar kapalı


“Muhalefetin adayı güvenlik nedeniyle saklanıyor”


Seçimde başkan adayı olan birçok muhalefet lideri tutuklanmıştı. En son dün de bir muhalefet adayı tutuklanınca, muhalefet Svetlana Tikhanovskaya arkasında birleşmişti. Tikhanovskaya şu anda güvenlik gerekçesiyle saklanıyor.


Seçime katılımın çok yüksek olduğu ve sandık çıkış anketlerinde neredeyse %70’e yakın oranla muhalefet lidere oy verildiği yönünde iddialar var.

Seçimden bir gün önce gözaltılar yapıldı
Belarus polisi seçimlerden hemen bir gün muhalefet adayın kampanya yöneticisini Maria Kolesnikova’yı gözaltına almıştı. Tikhanouskaya ise yukarıda belirttim gibi diktatörün gazabından dolayı saklanıyor.

“Bizim başımıza gelmesi muhtemel internet yavaşlatma ve durdurma, sosyal ağlara yönelik engellemeler raporlandı”
Belarus’ta seçim gününde sosyal medya ağları ve birçok internet sitesine erişilemiyor. @netblocks’un raporunda bizim başımıza gelmesi muhtemel internet yavaşlatma ve durdurma, sosyal ağlara yönelik engellemeler raporlanmış.

Resmi rakamlar ‘kazandı’ diyor
Resmi sandık çıkış anketlerine göre çeyrek asırdır ülkeyi yöneten Alexander Lukashenko’nun Belarus cumhurbaşkanlığı seçimini %79,7 oy oranıyla kazandığı aktarılıyor.


Ailesi Türkiye’ye mi kaçtı?


Muhaliflerin gözaltına alındığı, sandıkların-oyların çalındığı, internetin ve sosyal ağların kesildiği, başkentin asker ablukasına alındığı Belarus Seçim Günü’nde, Belarus Başkanı Lukashenko’nun aile uçağının, Türkiye’ye uçtuğu yönünde iddialar var.


Belarus’ta seçim sonuçlarının belli olduğu dakikalarda 8.00’dan itibaren geniş internet kesintilerini @netblocks bildiriyor.

“Çeyrek asırlık diktatöre karşı tarihlerindeki en kalabalık sokak protestosu…”


Belarus’ta seçim sonrası hal, çeyrek asırdır bıktıkları diktatöre karşı tarihlerindeki en kalabalık sokak protestolarına girişmiş görünüyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)