Son Dakika Haberler

Belediye başkanlarının görevden alınmasına CHP tepki gösterdi

Belediye başkanlarının görevden alınmasına CHP tepki gösterdi
Okunma : Yorum Yap

Belediye başkanlarının görevden alınmasına ilişkin ilk tepkiler HDP ve CHP’li siyasilerden…

Hangi siyasi, ne söyledi? İşte tepkiler…

İçişleri Bakanlığı; Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarının görevden uzaklaştırıldığını açıkladı. Gece saatlerinde görevden alınmalara ilişkin bir basın açıklamasının sızdırılmasıyla başlayan tartışmaları Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı yalanlamış, görevden alınmalarına dair bir bilginin teblig edilmediğini ifade etmişti. Resmi olarak görevden alınan HDP’li siyasetçilerin yerine bu illerin valileri kayyum olarak görevlendirildi.

İçişleri Bakanlığı; Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk’ün görevden uzaklaştırıldığını duyurdu. Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyesi bu üç ismin yerine, söz konusu illerin valileri görevlendirildi.

İçişleri Bakanlığı’nın kayyum atamasından sonra Halkların Demokratik Partisi (HDP) üye, yönetici ve belediye meclis üyelerine yönelik operasyon düzenlendi. Operasyon kapsamında yapılan ev baskınlarında çok sayıda HDP’li gözaltına alındı.

Gözaltına alınanların isimleri şöyle: HDP Diyarbakır il yöneticileri Kadir İnanır, Edip Binbir ve Ali İhsan Karahan, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) MYK üyesi Sevim Biçici, DBP Bağlar ilçe yöneticisi Hayri Etyemez, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Murat Eminoğlu, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Mehmet Akdoğan, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kadın Politikaları Daire Başkanı Selda Baran, HDP PM üyeleri Mesut Bağcık ve Burhan Karakoç, gazeteci Tümen Anlı, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi çalışanları Mustafa Akengin ve Şiyar Dağ, Mahmut Korkmaz, Fevzi Işık, Fuat Yalçın, HDP Çınar üyeleri Mahmut Ulus ve Fevzi Demirkıran, HDP Bismil üyesi Lokman Bozkur, Demokratik İslam Kongresi (DİK) üyesi Naif Erdem, Kayapınar Belediyesi Eşbaşkanı Davut Kesen ve meclis üyesi Nurşen Akbal.

ATV Ankara Temsilcisi Şebnem Bursalı, HDP’li 3 belediye başkanının görevden alınmasıyla ilgili olarak, Diyarbakır, Van ve Mardin’de 350 belediye çalışanının da gözaltına alındığını

CHP, HDP’Lİ BAŞKANLARIN YANINDA

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) yönetiminin de bugün konuyla ilgili bir toplantı gerçekleştireceği öğrenildi. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “Yeni bir darbeyle karşı karşıyayız. Darbeler sadece tankla, topla olmuyor. Halkın iradesine darbe, sandığa darbe yapıldığını da hep birlikte görüyoruz. Hukuka da demokrasiye de sığmayacak bir durumla karşı karşıyayız” diyerek görevden almalara tepki gösterdi.

İMAMOĞLU: DEMOKRATİK TEAMÜLLERLE İZAH EDİLEMEZ

İmamoğlu sosyal medyadan “31 Mart Yerel Seçimlerinde milletin oylarıyla seçilmiş Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlarının görevlerinden alınarak yerlerine kayyum atanması demokrasiyle ve demokratik teamüllerle izah edilemez. Milletin iradesini yok saymak kabul edilemez” paylaşımını yaptı.

KAFTANCIOĞLU: BİRİLERİ İLERİ DEMOKRASİ DEMİŞTİ, DEĞİL Mİ?

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da karara tepki gösterdi. Kaftancıoğlu sosyal medyadan “Birileri ileri demokrasi demişti değil mi? Halk iradesine bir darbe daha: Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerinin seçilmiş başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyum atanması hukuka aykırı, halkın seçimle siyasal tercihlerine darbedir” paylaşımını yaptı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Halkın özgür iradesi ile seçtiği belediye başkanlarına yapılan; demokrasiye yapılmış bir darbedir. Kayyum yağmalarını gün yüzüne çıkarttıkları için mi demokrasiye darbe yaptınız?” ifadelerini kullandı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Son yol ayrımındaki AKP iktidarı yine demokrasiyi değil faşizmi seçti. Büyük çoğunlukla halkın tercih ettiği belediye başkanlarını görevden almak, iktidarın kendi varlığını tartışmaya açmasıdır. Seçimle gelen artık seçimle gitmiyorsa iktidarı elinde tutan darbecidir, faşisttir!” dedi.

CHP PM üyesi ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke de yaptığı paylaşımla görevden almalara tepki gösterdi. Böke, “Gasp edilen yalnızca seçilmişlerin yönetme hakkı değil, bütün Türkiye’de oy kullanan milyonların iradesi, hukuku ve demokrasidir. Halk demokrasiye sahip çıktıkça iktidar hırçınlaşıyor. Değişim bu iktidarla değil, halkın demokrasiyi sahiplenen müthiş direnci ile gelecek.” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da “Belediye Başkanları Seçim İle gelir. Seçim İle gider. Seçilmiş Belediye Başkanların; Milletin iradesine rağmen görevden alınması milli iradeyi hiçe saymaktır. Demokrasiyi zayıflatmaktır. Otoriter rejimi güçlendiren girişimlerdir. Çare demokrasi içinde sorunları çözmek..” paylaşımıyla olaya tepki gösterenler arasındaydı.

CHP GENÇLİK KOLLARI: “KARARI TANIMIYORUZ”

CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı Emre Yılmaz, bir basın açıklaması yayımlayarak kararı tanımadıklarını bildirdi. Yılmaz, “İsraf, yolsuzluk, kent ihaneti üzerine kurulu kayyumculuk siyasetinin karşısında; barışın, eşitliğin, katılımcı yurttaşlığın kentlerini birlikte kuracağız” dedi.

CHP’li Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, “Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlarının görevden alınması ve kayyum atanması, halkın iradesiyle seçilenlerin görevlerini yapmalarından alıkonulması demokrasiye bir darbedir. Milli iradeye sahip çıkmak, hepimizin görevi olmalı.” diyerek tepki gösterdi.

CHP Adalar Belediye Başkanı
Erdem Gül ise “Demokrasi halkın seçtiğini sadece ancak yine halkın görevden alabilmesidir. Halk seçer, isterse yine halk görevden alır. Nokta.” diyerek tepki gösterenler arasındaydı.

CHP’li İzmir Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy da olaya tepki göstererek “demokrasiyi içselleştirme” çağrısında bulundu.

Aksoy, “Yapılan bir darbedir. Halkın iradesini ortaya koyarak seçtiği belediye başkanlarının görevden alınması darbedir. Yaklaşık 100 gün önce seçilmiş başkanların hangi gerekçe ile alındığı dahi belli değil. Seçimle gelenin seçimle gideceğini artık anlamamız lazım. Demokrasiyi içselleştirdiğimiz zaman darbelerin önüne geçebiliriz.” dedi.

“KARARI KABUL ETMİYORUZ”

HDP: KAYYUMLARDAN ALDIK, YENİDEN KAYYUM ATIYORLAR

HDP Sözcüsü Saruhan Oluç, “31 Mart’ta kayyumlardan aldığımız belediyelere, yeniden kayyum atıyorlar. Tamamen uyduruk gerekçelerle yapıyorlar bunu. Halkın iradesi, hukuk yeniden gaspediliyor. Bu iktidarın demokratik hiçbir meşruiyeti kalmamıştır. Türkiye’de demokrasiye darbe üstüne darbe vuruluyor” ifadesini kullandı.

‘ONURSUZLUK ADDEDERİM’

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne yapılan baskının ardından görevindenden uzaklaştırılan Eşbaşkan Selçuk Mızraklı, kendisine tebliğ edilen İçişleri Bakanlığı tebligatını, ‘İmzalamayı bir onursuzluk addederim’ şerhi düşerek imzalamadı.

“AKIL, MANTIK YETMİYOR”

Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) yüzde 56’lık bir oy oranıyla Mardin Belediyesi Eşbaşkanı seçilen Ahmet Türk, yeniden kayyum atanmasına tepki gösterirken yaşananları akıl ve mantık ile izah edemeyeceklerini söyledi. Türk, şu ifadeleri kullandı:

“Bunu izah etmek için mantık, akıl yetmiyor. Hukukun olmadığı, haksızlığın tavan yaptığı bir dönemi yaşıyoruz. Halkın iradesini tanımıyorlar ve buna da demokrasi diyorlar. Her şey açık bir şekilde ortada duruyor.”

HDP İstanbul milletvekili Ali Kenanoğlu, Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarının İçişleri Bakanlığı tarafından görevlerinden alınmasının “Kürt’ün kendini yönetme hakkını elinden almak ve demokratik siyasetten uzaklaştırmak” olduğunu söyleyerek tepki gösterdi. Kenanoğlu, “Diyarbakır, Van ve Mardin’in seçilmiş belediye başkanlarını görevden almak, Kürt’ün kendini yönetme hakkını elinden almak, demokratik siyasetten uzaklaştırmaktır.

Kürt halkının demokratik siyasete olan güvenini yerle bir etmektir. Silahı adres göstermek, o alana itmektir.” dedi.

HDP Milletvekili Garo Paylan ise halkın iradesine darbe yapıldığını belirterek, tüm toplumu tepki vermeye çağırdı. Paylan, “Dört ay önce halkın ezici çoğunluğuyla geri aldığımız Diyarbakır, Van, Mardin belediyelerine yine kayyım atadılar. Halkın iradesine yapılan bu alçakça darbeye karşı bütün siyasi partiler ve toplum tepki vermelidir. Sustukça sıra Ankara’ya da, İstanbul’a da gelir…” uyarısında bulundu.

DİSK Genel-İş Sendikası‘ndan yapılan açıklamada ise, “Halkın iradesini yok sayan, seçilmiş yerel yöneticileri ve kurulları işlevsiz kılan bu hukuksuzluk demokrasiye ağır bir darbedir” denildi.

Artı Gerçek’ten Derya Okatan’a konuşan HDP’nin YSK temsilcisi Mehmet Rüştü Tiryaki, “İçişleri Bakanlığı’na yetki veren bir yasal dayanak olması, bunun hukuksal bir dayanağı olduğu anlamına gelmez. Kararı okuduğunuzda; yaptıkları ya da yapmadıkları herhangi bir belediye çalışmasından bahsetmiyor. Belediye başkanı olarak yürüttükleri hizmetlerden dolayı alınmış bir karar değil. Savcılık tarafından yürütülen soruşturmalar gerekçe gösteriliyor. Bir kimse hakkında soruşturma yürütülüyor olması o kişiyi suçlu yapmayacağı gibi belediye başkanı olmasına da engel değildir zaten. Bu soruşturmaların önemli bir bölümü belediye başkanlığından öncesine aittir. Bunların hiçbirisi seçim kurulları tarafından başkan seçilmeye engel olarak görülmemiştir. Bu karar şekli olarak da içerik olarak da yasalara, hukukun genel ilkelerine, seçme seçilme hakkına, halkın iradesine aykırı bir karardır. AKP seçimle kazanamadığı üç tane büyükşehir belediyesini hukuksuz bir biçimde gasp etmiştir. Bu karar hukuk dışıdır, hukuk tanımazlıktır. Seçimle gelen seçimle gider ilkesinin yok sayılmasıdır. Bu kararı kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

VAN VALİSİ ŞEFFAF YÖNETİM SERGİLEYECEKMİŞ!

Van Belediye Başkanlığı görevinden alınan Bedia Özkök’ün yerine kayyım olarak atanan Van Valisi Mehmet Emin Bilmez “şeffaf bir yönetim sergileyeceğiz. Tüm çalışanlarımızla birlikte Van halkının yanında olacağız” dedi.

İlk iş Erdoğan’ın fotoğrafını astı

Van Büyükşehir Belediyesi’e kayyum olarak atanan Mehmet Emin Bilmez’in ilk işi Atatürk’ün fotoğrafını indirerek Erdoğan’ın fotoğrafını odaya asmak oldu.

HDP, BU ÜÇ İLDEN NE KADAR OY ALMIŞTI?

Diyarbakır’da HDP adayı Adnan Selçuk Mızraklı ve Hülya Alökmen Uyanık oyların yüzde 62.93’ünü aldı.Mardin’de yerine kayyım atanarak görevden alınan Ahmet Türk, 31 Mart’ta oyların yüzde 56,24 alarak yeniden göreve geldi. Van’da da Bedia Ertan Özgökçe, yüzde 53.83 oyla belediye başkanı seçildi.

İŞTE BAZI KAYYUM İCRAATLARI…

-Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde kayyum yönetiminde olduğu dönem imar planlarında yapılan değişiklikle dere yatağı, mezarlık ve tarım arazileri ile park alanlarının konut alanına dönüştürüldü.

-Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kayyumu Cumali Atilla, belediyeye 759 milyon 132 bin 565 TL borç bıraktı.

-31 Mart yerel seçimleri sonrası 2 milyon 127 bin 725 TL harcayarak yaptırdığı lüks makam odasıyla gündeme gelen kayyum Atilla’nın kişisel harcamalarının 1 ton 600 kilogramlık kadayıf tüketimi, 92 bin TL’lik fincan takımı ve 112 bin TL’lik masa alımı harcamalarıyla bitmediği ortaya çıktı.

-Mardin Büyükşehir Belediyesi 31 Mart yerel seçimlerinin ardından yeniden Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimine geçince kayyum döneminde yapılan harcamaların ayrıntıları da açığa çıkmaya devam ediyor. Belediyeyi 1 milyar TL’nin üzerinde borçlandıran kayyumun, kentte ağırlanan AKP’li milletvekilleri, yöneticiler ve bakanlar için belediye bütçesinden, “yemek bedeli” olarak toplamda 1 milyon 436 bin 345 TL özel kalem harcaması yaptığı ortaya çıktı.

HDP MYK’DEN İLK AÇIKLAMA

HDP Merkez Yönetme Kurulu’ndan kayyumlarla ilgili ilk açıklama geldi. İşte o açıklama:

“Susmayacağız, durmayacağız…

Diyarbakır’da yüzde 63, Mardin’de yüzde 56 ve Van’da yüzde 53 oyla seçilmiş olan Belediye Eşbaşkanlarımız İçişleri Bakanlığı’nın yalanlara ve hukuksuz gerekçelere dayalı bir emri ile görevden alınmıştır. Belediye Meclis üyelerimize ve belediyelerimizde çalışanlara yönelik ağır bir gözaltı operasyonu halen sürmektedir.

Bu yeni ve açık bir siyasi darbedir. Bu aynı zamanda Kürt halkının siyasi iradesine dönük açık ve düşmanca bir tutumdur. İçişleri Bakanlığı hak ve özgürlüklerin gasp edilmesinin, provokasyonların, demokrasinin zerresini bile bırakmayan karar ve uygulamaların tetikçisidir ve bir darbe odağıdır.

Kayyımlar döneminde bu 3 büyükşehir başta olmak üzere bütün belediyelerin kaynakları tüketilmiş, bir enkaz geride bırakılmıştır. İçişleri Bakanlığı ve iktidar, Sayıştay raporlarında da görüldüğü gibi, kayyımlar aracılığıyla yolsuzlukların ve hırsızlıkların odağı olmuştur.

Bu iktidar ve İçişleri Bakanlığı geçmiş kayyım döneminde yapılmış olan yolsuzlukların ve usulsüzlüklerin ortaya çıkarılmasını, halkın kaynaklarını çalıp çırpan kayyımların rezilliklerinin ortaya saçılmasını hazmedememiştir. Yerelde de asker ve sivil bürokrasi bu yolsuzluk düzeninden beslendiği için kayyımlar döneminin destekçisi olmuştur.

Bu iktidarın zerre kadar demokratik meşruiyeti kalmamıştır. Halkın iradesini gasp etmek, seçim sonucunda sandıkta kazanamadıklarını devlet şiddeti, zoru ve hilesi ile gasp etmek bu iktidarın, AKP-MHP ittifakının bir olağanı olmuştur.

Bu uygulamaları halkımız asla kabullenmeyecektir. Daha önceden olduğu gibi iradesine, seçilmişlerine, partisine sahip çıkacaktır.

Halkın iradesini gasp eden, sandık iradesini ve seçimleri tanımayan bir iktidar karşısında tüm demokrasi güçlerini, vicdan sahibi tüm yurttaşlarımızı, Meclis içindeki ve dışındaki tüm muhalefet partilerini, sivil toplum kuruluşlarını, sendika ve meslek birliklerini, demokratik dernekleri dayanışmaya çağırıyoruz.

Bu iktidara karşı bütün meşru ve demokratik mücadele yollarını kullanmak hem anayasal hem de evrensel hukuktan kaynaklanan tartışılmaz bir haktır. Demokrasiyi ancak demokrasi güçlerinin ortak ve kararlı mücadelesi ile kazanabiliriz.

Türkiye’nin her bir köşesinde 31 Mart ve 23 Haziran’da oy kullanmış, AKP-MHP ittifakının kaybetmesi ve demokrasinin kazanması için çalışmış olan herkese çağrımızdır. Bu sadece HDP’nin ve Kürt halkının sorunu değildir; tüm Türkiye halklarının, tüm demokrasi güçlerinin ortak sorunudur. Susmayın, susmak onaylamaktır.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

canlı sohbet hattı hint filmleri bahis siteleri beylikdüzü escort teen porno bahis sitesi seks hikayeleri seks hikayeleri seks hikayeleri seks hikayeleri