Son Dakika Haberler

Biden, 24 Nisan mesajında “Ermeni Soykırımı” ve İstanbul için de ‘Konstantinopolis’ ifadesini kullandı

Biden, 24 Nisan mesajında “Ermeni Soykırımı” ve İstanbul için de ‘Konstantinopolis’ ifadesini kullandı
Okunma : 4 Yorum

AKP’nin dış ilişkiler başarısı: “Soykırım ve Konstantinopolis”i duymak da AKP iktidarına nasip oldu!

Biden, 24 Nisan mesajında “Ermeni Soykırımı” ve İstanbul için de ‘Konstantinopolis’ ifadesini kullandı…

ABD Başkanı Biden, ’24 Nisan’ mesajında ‘soykırım’ ifadesini kullandı. Biden, İstanbul’dan da “Konstantinopolis” diye bahsetti.

ABD Başkanı Joe Biden, 24 Nisan mesajında “Ermeni soykırımı” ifadesini kullandı. İstanbul’dan ‘Konstantinopolis’ olarak söz eden Biden böylece, Reagan’dan sonra Ermeni soykırımı ifadesini dillendiren ilk ABD başkanı oldu.

Dışişleri Bakanı’ndan Diyanet İşleri Başkanı’na ve muhalefet unsurlarına kadar geniş bir çevre Biden’a tepki gösterdi. Muhalefet, Biden’ı kınamakla birlikte iktidarın dış politikadaki yanlışlarına dikkat çekti.

Öte yandan Ermenistan, açıklamadan dolayı ‘memnuniyet duyduğunu’ ifade etti.

Biden, 1981 yılında yaptığı açıklamada ‘soykırım’ ifadesini kullanan Ronald Reagan’dan sonra bu ifadeyi kullanan ilk ABD başkanı oldu.

Biden, Türkiye’nin adını anmadığı yazılı açıklamasının başında, “Her yıl bu günde Osmanlı dönemindeki Ermeni soykırımında ölen herkesin hayatlarını hatırlıyoruz ve böylesi bir mezalimin yeniden yaşanmasını engellemeye bağlılığımızı ortaya koyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Biden, açıklamanın son paragrafında ise “Amerikan halkı, 106 yıl önce bugün başlayan soykırımda yok olan bütün Ermenileri onurlandırmaktadır” dedi.

ABD Büyükelçisi, Dışişleri’ne çağırıldı

‘İSTANBUL’ YERİNE ‘KONSTANTİNOPOLİS’

Biden’ın “Ermenilerin hikâyesini onurlandırıyoruz. Acılarını görüyoruz. Tarihi teyit ediyoruz. Bunu suçlamak için değil, yaşananların tekrarlanmamasını garanti etmek için yapıyoruz” dediği açıklamasında, daha önceki başkanların söylediği “Büyük felaket” tanımı da ayrıca yer aldı. Biden, “Suçlamak için değil, tekrarlanmasın diye söylüyorum” mesajı verdi. Ayrıca açıklamada, İstanbul’dan ‘Konstantinopolis’ olarak bahsedilmesi dikkati çekti.

Ermeni soykırımının tanınması, Biden’ın seçim vaatlerinden biriydi.

ÇAVUŞOĞLU: REDDEDİYORUZ

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Biden’ın ifadesini reddettiklerini belirtti. Çavuşoğlu Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Sözcükler tarihi değiştiremez, yeniden yazamaz.” Tarihimiz hakkında kimseden ders alacak değiliz. Siyasi fırsatçılık barış ve adalete karşı en büyük ihanettir. Tek dayanağı popülizm olan bu açıklamayı tümüyle reddediyoruz” ifadelerini kullandı.

SARAY’DAN İLK TEPKİ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Biden’ın kararını tanımayacaklarını açıkladı. Twitter’dan paylaşım yapan Kalın “Tek gündemi ülkemize düşmanlık olan çevrelerin iftiralarını tekrar eden ABD Başkanının açıklamasını şiddetle kınıyor ve reddediyoruz. ABD Başkanına kendi tarihine ve bugününe bakmasını tavsiye ediyoruz” ifadelerini kullandı.

CHP: ESEFLE KARŞILIYORUZ

CHP de konuyla ilgili ABD Başkanı Biden’a tepki gösterdi. Parti Sözcüsü Faik Öztrak tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“ABD Başkanı Joseph Biden’ın 1915’te yaşanan acı olayları “soykırım” olarak nitelemesi büyük bir yanlış olarak tarihe geçmiştir. Bu açıklama Türkiye – ABD ilişkilerine olduğu kadar, Ermenistan Halkı ile Türkiye Halkı arasında bir uzlaşıya ulaşılmasına da olumsuz etki yapacak ve onarılması güç yaralar açacaktır. 1915 olayları Türklerin ve Ermenilerin hafızasında büyük travmaya neden olan bir trajedi, bir felaket olarak iz bırakmıştır. Bu travmanın giderilmesi bu tür açıklamalarla mümkün değildir. Özellikle diğer ülkelerin devlet yetkililerinin üzerine düşen, geçmişte yaşanan trajedi üzerinden yeni bir gerilime yol açmak değil, ortak acının yaralarının sarılmasına çalışmak olmalıydı. Bu açıklama ile bu fırsat da kaçırılmıştır. Güney Kafkasya’da Azerbaycan ile Ermenistan arasında otuz yıldır süren Yukarı Karabağ sorununun çözüm aşamasına yaklaşıldığı, Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarının kurtarıldığı ve bölgede Türkiye, Azerbaycan ve Ermenistan halklarının barış, huzur, istikrar ve refah içinde geleceğe bakmaya hazırlandıkları bir sırada kullanılan sözde “soykırım” ifadesi, bütün bu süreçlerin zedelenmesine yol açacaktır. Son zamanlarda Türkiye aleyhine yapılan açıklamalar ve ülkemiz aleyhine alınan kararlar, AK Parti iktidarının basiretsiz dış politikasının Türkiye’yi getirdiği noktayı göstermesi bakımından ibret vericidir. Ülkemizi töhmet altında bırakan açıklamaları esefle karşılıyoruz.”

AKŞENER, BIDEN’I KINADI, ERDOĞAN’I ELEŞTİRDİ

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ABD Başkanı Joe Biden’a tepki gösterirken AKP’yi de eleştirdi. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Biden arasında dün yapılan görüşmede konunun gündeme geldiğini belirten Akşener, “Bu niyet işitildiğinde, ahizenin Biden’ın yüzüne kapatılamamış olması, NATO Zirvesi vesilesiyle görüşme beklentisinin hâlen de sürdürülmesi, iktidarın bu densiz ve dengesiz ilişkideki acizliğinin ifşasından başka bir şey değildir” dedi.

“Biden’ın yapmış olduğu açıklama tarihi gerçeklerden uzak olup, Türk milletinin onur ve itibarına yönelik ağır bir saldırı niteliğini taşıyor” diyen Akşener’in yazılı açıklamasına şöyle devam etti:

“Sözde ‘soykırım’ lafını ağzına alanları, tarihi yeniden yazmaya çalışanları, buna gereken yanıtını veremeyenler ile mevsimlik ve konjonktürel siyasi çıkarları iki ülke halkı arasındaki dostluk ilişkisine tercih edenleri, bu vesileyle en şiddetli şekilde kınamayı bir vazife addediyorum.

İKTİDAR KANADINDAN TEPKİLER

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, “ABD Başkanı Biden’ın, 1915 yılında Osmanlı Devleti’nde yaşanan olaylar hakkında tarihi ve hukuki dayanaklardan yoksun ve asılsız iddiaları esas alan açıklamasını hiçbir suretle kabul etmiyor ve şiddetle kınıyoruz” diyerek Biden’a tepki gösterdi.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun ise “Biden yönetiminin 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak etiketlemesini kati surette reddediyoruz, en sert şekilde telin ediyoruz. Washington’un onurlu tarihimize gölge düşürmeyi seçmesinden dolayı ikili ilişkilerimiz açısından son derece talihsiz, üzücü bir gün yaşıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

YORUMLAR (4)