Son Dakika Haberler

Her şey planlı: Bilal Erdoğan, harf devrimini eleştirdi!

Her şey planlı: Bilal Erdoğan, harf devrimini eleştirdi!
Okunma : Yorum Yap

Bilal Erdoğan, harf devrimini eleştirdi!


Kürtlerin ‘anadil’ talebi sürerken Türkler anadilinden olacak! Erdoğan Beyler, bu defa da anadile taktı!


AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, “Yunanistan, Çin niye alfabesini değiştirmemiş. Demek ki gelişmenin alfabeyle alakası yokmuş” dedi.

CNN Türk’te “Hafta Sonu” programında Hakan Çelik’in konuğu olan, Bilal Erdoğan ‘önemli’ açıklamalarda bulundu.

Hakan Çelik’in övgü dolu “İngilizce, İtalyanca, Fransızca, Arapça, çok dil konuşan bir insansınız, iyi de bir eğitim kariyeriniz var. Burada izleyicilerimiz ilk defa sizi televizyonda görmüş olabilir. Siz televizyona çok az çıkan bir insansınız. Belki de üçüncü program olmuş olabilir. Neden bu kadar az kendinizi anlatıyorsunuz? Çünkü gerek sosyal medya gerek geleneksel medyada Bilal Erdoğan dendiği zaman ortaya çıkan algıyla şu an Bilal Erdoğan arasına bir uçurum vardır. Biraz kendinizi anlatmamak yönünde kırgınlık, küskünlük, tepki mi, daha çok kendinizi anlatmayı düşünmediniz mi?” sorusuna Erdoğan şu yanıtı verdi:

“Şimdi tabii bunları 17/25 Aralık’tan önce yapsaydım daha anlamlı olurdu gibi düşünüyorum. O dönemden sonra ne zaman gündem olsa ‘Kendine daha iyi tanıtman lazım’  dendiği zaman o işe ben girişemedim. O farklı bir motivasyon gerektiriyor, oraya kafa yorma ve zaman gerektiriyor. İştigal ettiğim alanlar biraz işin mutfağı gibi görünün alanlar… Gençler yetişsin, kendi kültürünü sevsin, çocuklara burs verelim vs. Hep böyle yaygın reklamı yapılıp da karşılık görülemeyecek işler olduğu için…”

Erdoğan, “Bazı şeyleri de eğitimimiz itibariyle karşılığını illa bu dünyada alacağımızı düşünmüyoruz. Doğru şeyleri yapalım, Ben PR’la işlere girdiğim zaman diğer işlerimi zehirler mi acaba diye kaygıya giriyorum. Elbetteki bir Cumhurbaşkanı’nın oğlu olmak, böyle bir ailenin üyesi olmanın da getirdiği birçok komplikasyonlar, zorluklar var.  En büyük zorluk ben ‘Cumhurbaşkanı’nın oğlu olsa yapardım’ dediği her şeyi bizim üzerimize boca ediyor.” diye konuştu.


KENDİ VAKFINA BEDELSİZ ARAZİ KİRALANAN BİLAL ERDOĞAN’DAN AYASOFYA AÇIKLAMASI


Bilal Erdoğan Ayasofya ile ilgili soruya verdiği cevapta ise “Vakıf malı kutsaldır. Vakıf malını insanlar kiralamaya korkar.” dedi. 

Beykoz Belediyesi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan kiraladığı mesire alanının kullanım hakkını 2043 yılına kadar ‘bedelsiz bir şekilde’ Okçular Vakfı’na verdiği, AKP’li Üsküdar Belediyesinin ise, Bilal Erdoğan’ın kurucusu olduğu vakfa belediye ait bir taşınmazı 49 yıl süreyle bedelsiz olarak verdiği ortaya çıkmıştı.

BİLAL ERDOĞAN’DAN ALFABE AÇIKLAMASI


“Yunanistan, Çin niye alfabesini değiştirmemiş. Demek ki gelişmenin alfabeyle alakası yokmuş. Son 20 yıldaki Türkiye’nin güçlenmesine sıçrayışına bakıyorum. Bunun arkasında dindar insanların ciddi rolü var” dedi.

Erdoğan’ın harf devrimi üzerine yaptığı bu çıkış tepkilere sebep oldu.

Tarihçi Sinan Meydan: Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyette iktidara karşı Atatürk’ü savunuyoruz!


SÖZCÜ yazarı tarihçi Sinan Meydan, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın Atatürk’ün Harf Devrimi ile ilgili sözlerini yorumladı.

Meydan sosyal medya hesabından şunları yazdı:

* Yunan alfabesi Yunan diline, Çin harf sistemi Çin diline uygundu; Osmanlı’nın kullandığı Arap-Fars harfleri ise Türk diline uygun değildi.

* Harf Devrimi yapılırken Türkiye’de okur-yazar oranı yüzde 10 bile değildi. Osmanlı aydınları 1850’lerden beri alfabe değişimini tartıştı.


HER ŞEY PLANLI 


Son dönemdeki gelişmeleri yorumlayan Meydan şunları kaydetti:

* Önce, Danıştay’ın 550 yıllık padişah vakfiyesine dayanarak Atatürk imzalı Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesi.

* Sonra AKP’li Cumhurbaşkanının Ayasofya’yı müze yapanları “tarihe ihanetle” suçlaması. Sonra da AKP’li Diyanet Başkanının Atatürk’ü “lanetle” anması… Her şey planlı.

CANLA BAŞLA ATATÜRK!


Sinan Meydan mesajını şöyle bitirdi:

* Yeni Türkiye sloganıyla Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyeti dönüştürmek isteyen AKP iktidarına karşı canla başla Atatürk’ü, Cumhuriyeti savunmak zorunda kalmak çok acı.

* Atatürk’ün yeniden vatan yaptığı topraklarda Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyette iktidara karşı Atatürk’ü savunuyoruz!

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)