Son Dakika Haberler

Bilim Kurulu üyesi: İnsanlar eve girmezse bu işi kontrol etmemiz mümkün değil!

Bilim Kurulu üyesi: İnsanlar eve girmezse bu işi kontrol etmemiz mümkün değil!
Okunma : Yorum Yap

Bilim Kurulu üyesinden Koronavirüs uyarısı: İnsanlar eve girmezse bu işi kontrol etmemiz mümkün değil!


“Eğer akciğere inmezse, virüs ortalama bir hafta sonra azalmaya başlıyor ve sonra düzeliyor.”


Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, yeni tip corona virüsü salgınına ilişkin, “Şu bir haftada herkes evine girmezse, insanlara temasa devam ederse, bu işi kontrol etmemiz mümkün değil” dedi.

İlk olarak Çin’in Wuhan şehrinde görülen ve tüm dünyaya yayılan öldürücü virüs nedeniyle Türkiye’de 17 Mart’tan bu yana 30 kişi hayatını kaybetti. Virüs kapan hasta sayısı ise  hızla artıyor. 65 yaş üstü kişilerin sokağa çıkması yasaklanırken, yetkililer herkesin zorunlu olmadıkça evden çıkmamasını istedi. Ancak tüm uyarılara rağmen insanları evde tutmak mümkün olmuyor.

Kanal 7’de bir programa konuk olan Ceyhan, İran ve Çin’de vakaların azaldığını ancak Avrupa ve ABD’de hızla arttığını vurgulayarak şunları söyledi:

“Yayılma kontrolden çıktı diye bir şey şu an söyleyemeyiz. Çok kritik bir dönemdeyiz. Şu bir hafta en kritik dönem. Bu hafta da kontrolleri hızlı bir şekilde yapmazsak kontrol etmesi çok
zor bir döneme girebiliriz.”

‘Böyle giderse sokağa çıkma yasağı gelir’


Ceyhan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Virüsün yayılımını önlemenin tek yolu herkesin eve kapanması. 65 yaş üstüne getirilen sınırlama ölümlerin önüne geçmek için atılan bir adım. Ülkeler için sokağa çıkma yasağı kararı vermek kolay değil. Bakın hepsi başta öneride bulundu hepsi sonra mecburen getirmek zorunda kaldı. Böyle giderse biz de aynı kararı vermek zorunda kalabiliriz.”

‘Bulaşıcılık sekizinci günde bitiyor’


Ceyhan virüse dair şu bilgileri paylaştı:

“Akciğer hastalığı varsa ve hastaneye yatmışsa bu birkaç haftayı buluyor. Eğer akciğere inmezse, virüs ortalama bir hafta sonra azalmaya başlıyor ve sonra düzeliyor. Virüs akciğere inerse göğüs ağrısı, ishal görülüyor, nefes darlığı başlıyor. Çoğunda sekiz günde bulaşıcılık sona eriyor. Garanti olsun diye 14 güne kadar bekletiliyor.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)