Son Dakika Haberler

Bir nevi ‘yerli kabile’ ziyareti! / Derya Havin GÜNGÖR

Bir nevi ‘yerli kabile’ ziyareti! / Derya Havin GÜNGÖR
Okunma : Yorum Yap

Bir nevi ‘yerli kabile’ ziyareti: ‘Fakir aile ziyareti maratonu’ sahura kadar sürüyor!

Ekonomik krizin iyiden iyiye hissedildiği, doların önünün alınamadığı şu günlerde ‘tek mal varlığım şu yüzük’ diyerek iktidara gelenler, geldikleri yeri tamamen unutmuş durumdalar.

Makarna, sabun, kömür dağıtarak sanki ‘matah’ bir şey yapıyor gibi gerinenler, bunun ‘sosyal devletin gereği’ olan zaruri yardımlar olduğunu gizleyerek devletin imkanlarını vatandaşı satın almak için kullandılar. Bu yardımları ceplerinden yapmış gibi görünerek işin kaymağını da uzunca süre yediler; yiyorlar.

Tek bir ‘yüzükten’ gelinen nokta önce ‘gemicikler’, sonra ‘330 bin liralık’ ‘lüks sayılmayan Mercedesler’ oldu. Sayın Erdoğan bu ifadeleri kullanırken öylesine samimiydi ki ‘makarna dağıtarak satın aldığı seçmenle’, sosyal gerçeklikle bağlarını çoktan kopardığı belliydi.

Türk lirası hızla, 45 derece güneş altındaki buz gibi eriyor. Geceye 4.70 ile başlayan dolar sabah 4.90’ı buluyor. Üst akıl, Amerika oyunu bahanelerine zaten alıştık. ‘Dolsa da olur, dolmasa da’ elbette Sayın Başbakan fakat gel gör ki o çorba kasesi mecburen dolacak. Vatandaş sizin gibi, sürekli değer kaybeden Türk lirası karşısında işi çok da ‘geyiğe saramıyor’ maalesef.

Gerçi, kasesine çorba koyamayanlar size ‘Ramazanlarda heyecan kapısı’. İftar sofralarında üç kuruş maaşıyla zor bela sizler için donatılan ‘yer sofraları’, o kıç kadar evler olmasa; nefesi açlık kokarken Saray ihtişamına alkış tutan ‘saf vatandaş’ olmasa, ‘sahur vakitlerine kadar sürecek fakir aile ziyareti maratonuyla’ sosyal mecralarda nasıl hava atıp nasıl reklam yapacaksınız? Bir nevi ‘yerli kabile ziyareti’ işte… Fena mı bak, heyecan oluyor artık Ramazan’daaan Ramazan’a…

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in 07 Ağustos 2011 tarihli eski bir tweeti sosyal medyada yeniden gündeme geldi. Demek ki yeni değil AKP’nin halkla bağını koparması. Dedim ya ‘gemiciklere’ dayanır bu kopuşun beyanı.  Erdoğan NTV’de yayınlanan “Seçim 2007” programında, Mehmet Şimşek’in 2011’de söylediği şeyden daha fazlasını söylemişti; oğlunun aldığı gemilerin medya tarafından büyütüldüğünü ifade ederek “Gemi var, gemicik var” demişti.

2015’e geldiğimizde ise Erdoğan katıldığı bir programda şöyle sormuştu: “Bugün 330 bin liralık bir Mercedes’i lüks olarak değerlendirir misiniz?”….

Yanıt veriyorum: Tövbe hâşâ!!!

Seçime giderken verdiğiniz rüşvetleri, ikramiyeleri, 16 yıl sonra vatandaşa ‘nefes alacağı yeşil alan’ vaadinizi, demokrasiyi genişletip yargıyı ‘daha bağımsız’ hale getireceğinizin sözünü -o Diyarbakırlı Amca’nın ifadesiyle söyleyeceğim- “Yemiyoruz!” “Zıkkım yiyoruz, makarna yemiyoruz!”

#TAMAM mı?

Unutanlara hatırlatma maksadıyla bahsettiğim konuların video linkleri… Buyrun!

“Gemi-gemicik!”

330 bin liralık Mercedes’i lüks olarak değerlendirir misiniz?

 

Derya Havin GÜNGÖR

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)