Son Dakika Haberler

Birleşik Krallık’taki Aleviler, inanç hanesine “Alevi” yazdırma kampanyası başlattı

Birleşik Krallık’taki Aleviler, inanç hanesine “Alevi” yazdırma kampanyası başlattı
Okunma : Yorum Yap

Aleviler, yurt dışında da mücadelesine devam ediyor: Birleşik Krallık’taki Aleviler, inanç hanesine “Alevi” yazdırma kampanyası başlattı…

Almanya’dan sonra en çok Alevi nüfusun yaşadığı ülke olan Birleşik Krallık’taki Aleviler, inanç hanesine ‘Alevi’ yazdırmak için harekete geçti. İmza kampanyası başlatan Aleviler, ülkedeki 300 bin Alevi’nin 100 bininden imza almayı hedefliyor. Endişe yaratan ise, Britanya’da doğup büyüyen yeni nesil Aleviler…

Independet Türkçe’den Ali Kemal Erdem’in haberine göre; Britanya Alevi Federasyonu, 100 bin imza toplamak için kampanya başlattı.

Birleşik Krallık’taki Britanya Alevi Federasyonu, 21 Mart’ta yapılacak nüfus sayımında Alevilerin inanç bölümüne kendilerini Alevi olarak işaretlemesi için kampanya başlattı.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Eşit Başkanları Hüseyin Mat ve Nevin Kamilağaoğlu, Britanya Alevi Federasyonu için bir destek mesajında bulunarak bu ülkede bulunan Alevilerin inanç bölümüne Alevi yazdırmasının kimlik mücadelesinde önemli bir adım olacağını vurguladı.

“Kamudan Aleviler de pay alacak”

Kampanya başarıya ulaşırsa kamuya ayrılan bütçeden Aleviler de hakkını alabilecek.

Britanya’da Alevi nüfusu

Birleşik Krallık, Almanya’dan sonra Avrupa’da en yoğun Alevi nüfusunun olduğu ülkelerden biri. Britanya Alevi Federasyonu’nun nüfus sayımına yönelik kampanyasını yürüten Medya Production Centre adlı ajansın sahibi gazeteci Ruhi Karadağ’ın iddiasına göre kayıtlı-kayıtsız 600 bine yakın Türkiyeli ve Kıbrıslı Türk’ün bulunduğu Birleşik Krallık’ta bu nüfusun yarısına yakını Alevi kökenli. Alevi nüfusunun yoğun olmasının nedeni ise 19-26 Aralık 1978 tarihleri arasında yaşanan ve tarihe “Maraş Katliamı” olarak geçen olayın ardında bu ilde yaşayan Alevilerin kitlesel olarak bu ülkeye göç etmesi. Karadağ’ın verdiği bilgiye göre, bu tercihte o günlerde Birleşik Krallık’ın vize istememesi de etkili oldu. Farklı Avrupa ülkelerine iltica eden binlerce Maraşlı Alevi, ardından Britanya’nın yolunu tuttu. Zamanla Maraşlılar dışında Kayseri Sarız’dan, Sivas Gürün’den daha az sayıda Tuncelili, Malatyalı, Erzincanlı Aleviler de eklenince İngiltere’de bugünkü Alevi nüfusunun temelleri atıldı.

Genç kuşakların tavrı merak konusu

Ruhi Karadağ’ın ‘600 bin Türkiyelinin 300 bininin Alevi kökenli olduğu’ yönündeki verdiği bilgiye rağmen 100 bin sayısının tutturulması çok da kolay değil. Bunun en önemli nedenin ise Birleşik Krallık’ta doğup buranın kültürüyle yetişmiş genç kuşakların ne düzeyde duyarlılık göstereceklerinin kestirilememesi.

Türkiye’ye girişlerde sosyal medya gözaltıları da çekingenlik yaratmış Ayrıca düşündüren bir diğer nokta da Türkiye ile halen teması olan bazı Alevilerin kaygıları. Son yıllarda Avrupa’da yaşayan pek çok gurbetçi hakkında Türkiye’ye girişlerinde sosyal medya üzerinden yaptıkları paylaşımlardan dolayı işlem yapıldığı biliniyor. Karadağ, bu tür olayların Birleşik Krallık’ta yaşayan bazı Aleviler arasında da endişe yarattığı için bu kişilerin de sayımdaki tavrının net olarak bilinmediğini söyledi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)