Son Dakika Haberler

Bitmeyen BOP / Özgür DEMİREL

Bitmeyen BOP / Özgür DEMİREL
Okunma : Yorum Yap

Bitmeyen BOP

Hukukçu Özgür DEMİREL yazdı:

Ülkemizde ve bölgemizde olan biten her şeyi açıklamaya çalışırken hep bir şeyler eksik kalıyor. Bu açıdan şu dört sorunun cevaplanması önemlidir.

  1. BOP (Büyük Ortadoğu Projesi) nedir?
  2. BOP hala aktif bir proje mi?
  3. Türkiye BOP’un hedefinde mi?
  4. BOP eşbaşkanlığı görevi hala devam ediyor mu?

BOP kısaca şudur. Kuzey Afrika, Ortadoğu, Balkanlar, Kafkasya, Orta Asya coğrafyasındaki İslam coğrafyası da diyebiliriz, sınırların, rejimlerin ve nüfusun ABD çıkarına göre yeniden dizayn edilmesidir.

BOP, kimsenin şüphesi olmasın hala aktif bir projedir. Büyük oranda hedefine ulaşmış olsa da hala tamamlanması gereken unsurlar vardır.

Türkiye BOP projesinin en stratejik hedefidir. Son 23 senede Türkiye Cumhuriyeti devletinde olan biten her şey bu strateji dahilinde olmuştur. Onlarca kez BOP eşbaşkanı olduğunu iddia eden zat, son beş yılda büyük patron tarafından kızağa çekilmiş olsa dahi son NATO toplantısında kendisinin yoğun çabaları ve verdiği birtakım sözler nedeniyle yeniden görev tevdii yapılmış olup akabinde de tabur tabur Afgan askeri ülkemize gelmiştir.

Ülkenin arka fonu tamda bu. Nitekim ülkenin göçmen nüfusunun yüzde 99’u Suriye ve Afganistan’dan gelenlerdir. Ve bu iki ülke de BOP nedeniyle ABD ve müttefikleri tarafından yerle bir edilmiştir. Ve oradan gelen milyonlarca mülteci ile de Türkiye Cumhuriyeti’ni çökertmek de BOP hedeflerindendir.

Hal böyleyken; İfrat ile tefrit arasında salınan bir bakışın girdabında zihinler oldukça karışık. Göçmen meselesinde bu, doruğa çıkmış vaziyette.

Bir yanda Bolu Belediye Başkanı gibi Nazilikle yarışır şekilde düşmanca his besleyenler, diğeri ise aşırı romantikler.

Söz gelimi kendi evinde dört gün zorda kalmış akrabasını ağırlamaktan kaçınan insanlar, hiçbir programa ve kontrole tutulmayan yüz binlerce yabancının gelmesini bir problem olarak görmüyor. Bu durumu Avrupa’da yaşayan Türkler ile kıyaslıyorlar. Avrupa o işçileri, dişlerine kadar bakarak aldı ve her adımlarını takip etti. Mal varlıklarından tutun, hangi hastalıkları geçirdiklerine, eğilimlerine, eğitimlerine, aile fert sayısına, aylık gelirine, Türkiye’deki akrabalarına kadar her şeylerini biliyorlar ve kayıt altına almışlar. Sonra topluma adaptasyon için gerek devlet, gerek STK’lar binlerce proje geliştirmiş, bütçe ayırmış. Bizim böyle projelerimiz var mı? Ne biliyoruz Suriyeliler, Afganlar ve diğer mülteciler hakkında.

Bizim göçmen politikamız yok!

Biz AB ve ABD’nin göçmen politikasının taşeronuyuz. Bir deneyin görün ne oluyor, yüz kişi elimizi kolumuzu sallaya sallaya Yunanistan sınırını geçelim. Görelim neler oluyor!

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)