Son Dakika Haberler

Bize Çin aşısı, Çin’e Alman aşısı…

Bize Çin aşısı, Çin’e Alman aşısı…
Okunma : Yorum Yap

Bize Çin aşısı, Çin’e Alman aşısı…


Çin merkezli ilaç firması Shanghai Fosun Pharmaceutica (Fosun Pharma) ile Almanya merkezli BioNTech firması arasında 100 milyon doz aşı antlaşması yapıldığı açıklandı. Açıklamaya göre Çin firması aşı için 30 Aralık’a kadar 250 milyon euro ödeme yapacağı bilgisi öğrenildi.

Çin merkezli aşı firması Fosun Pharma, Türk bilim insanı Uğur Şahin’in kurucusu ve ortağı olduğu Alman firması BioNTech ile 100 milyon doz alacak. Çin bu aşılar için 30 Aralık tarihine kadar Alman firmasına 250 milyon euro ödeme yapacak.

1,5 milyar nüfusu olan Çin dünya üzerinde en çok aşıya ihtiyaç duyan ülkeler arasında arasında bulunuyor. Alınacak 100 milyon doz Alman aşısı ile 50 milyon kişinin iki doz halinde aşılanması bekleniyor. Öte yandan Alman BionTech-Pfizer aşısının fiyatı ise doz başına 19.5 dolar olarak belirlenmişti. Şirketler tarafından yapılan ortak açıklamada, COVID-19’a karşı mRNA teknolojisine dayanan BNT162 adlı aşıdan Çin’e ilk 100 milyon doz temini için anlaşma imzalandığı belirtildi.

Shanghai Fosun Pharmaceutical ve BioNTech’in, mart ayında Alman BioNTech’in mRNA tabanlı “BNT162′ aşısının geliştirilmesinde, klinik testlerinin yapılması ve pazarlanmasında Çin’de ortak çalışacaklarını deklare ettiklerinin hatırlatıldığı açıklamada, Çin’e ilk tedarikin BioNTech’in Almanya’daki üretim tesislerinden sağlanacağı vurgulandı. Öte yandan, şirketler, 24 Kasım’da COVID-19 karşı geliştirmekte olduğu potansiyel aşı için Çin’de 2. aşama klinik denemelerine başladıklarını duyurmuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)