BMC'nin sahibi Ethem Sancak'ın Erdoğan'ı yalanlayan sözleri: Tank palet fabrikası BMC'ye ihaleyle verilmedi - Gazeteler, Haber Manşet, Son dakika Gelişmeleri
Son Dakika Haberler

BMC’nin sahibi Ethem Sancak’ın Erdoğan’ı yalanlayan sözleri: Tank palet fabrikası BMC’ye ihaleyle verilmedi

BMC’nin sahibi Ethem Sancak’ın Erdoğan’ı yalanlayan sözleri: Tank palet fabrikası BMC’ye ihaleyle verilmedi
Okunma : Yorum Yap

BMC’nin sahibi Ethem Sancak’ın Erdoğan’ı yalanlayan sözleri: Tank palet fabrikası BMC’ye ihaleyle verilmedi, ihale yapılması da gerekmiyordu…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun sorularıyla gündeme taşınan TSK’ya ait tank palet fabrikasının Katar ortaklı BMC’ye devredilmesine ilişkin ihale yapılıp yapılmadığı bilmecesi, konunun birinci dereceden muhatabı olan, BMC’nin sahibi iş insanı Ethem Sancak’ın açıklamalarıyla çözüldü. Sancak, yaptığı açıklama ile Erdoğan’ı da yalanlamış oldu.

Ethem Sancak önceki akşam tank palet fabrikasının tartışıldığı Habertürk yayınına telefonla bağlanarak süreci anlattı. “Devir işlemi için ihale yapılıp yapılmadığı” sorusuna yanıt veren Sancak, ihale yapılmadığını, Altay tankının seri üretimini üstlenen şirketin BMC olması nedeniyle ihale yapılmasına da gerek olmadığını söyledi.

“TANK PALET FABRİKASI ATIL DURUMDAYDI”

Yalan yanlış bilgilerle toplumun yanlış yönlendirildiğini öne süren Ethem Sancak, tank palet fabrikasının Türkiye’ye uygulanan ambargolar nedeniyle atıl durumda olduğunu, bunun üzerine TSK’ya fabrikanın kendilerine devredilmesini önerdiklerini şöyle anlattı:

“Ambargolar nedeniyle teknoloji satın alınamıyor, tanklarımızın bile onarımı yapılamıyordu. Ordumuz da acele tank yapmamızı istiyordu. Biz de bunun üzerine dedik ki ‘Burada atıl durumda bir fabrika var. Burayı bize kiralayın. Tankı, tanka dair yerli motoru, zırhlı araçları burada yapalım.”

TSK’nın bu şart karşısında “Madem burayı yöneteceksiniz, burayı bir tank fabrikasına dönüşecek şekilde bütün yatırımları yapacaksınız” yanıtı verdiğini belirten Sancak, fabrikaya ihtiyaca göre 200-250 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını belirtti.

“FABRİKAYI KOÇ HOLDNG DE KULLANMIŞTI”

Sancak, milli sırların BMC’nin ortağı Katar’a geçme olasılığı bulunmadığını da öne sürdü. Tank palet fabrikasının Altay tankının prototip üretimi yapılırken 3-4 yıllığına Koç Holding’e de verildiğini söyleyen Sancak, “Bu (fabrikanın BMC’ye devri) yeni bir şey değil” dedi.

ERDOĞAN “İHALEYLE VERİLDİ” DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün “yüz bin sosyal konut projesi” tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun “Tank palet fabrikasının devri için ihale yaptın mı” sorusuna yanıt verirken, “Tank palet fabrikası zararda olan bir yer, teknolojisi ileri teknoloji değil. Üç firma katılıyor, BMC firması bu ihaleyi alıyor. Satış değil kiralama ihalesini alıyor” demişti.

Altay tankının seri üretimi için 2018 yılında yapılan ihaleye üç firma katılmış, BMC 3,5 milyar Euro bedelle ihaleyi kazanmıştı. Tank palet fabrikasının BMC’ye devredilmesi ihalenin şartnamesinde yer almıyordu.

Tarafsız

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)