Son Dakika Haberler

Boğaziçi’ne iki fakültenin kurulmasına tepki: “Yap, işlet, gasp et”

Boğaziçi’ne iki fakültenin kurulmasına tepki: “Yap, işlet, gasp et”
Okunma : Yorum Yap

Boğaziçi’ne iki fakültenin kurulmasına tepkiler: “Yeni yerleşke kur, rant alanı yarat, yap, işlet, gasp et”…


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararı ile Boğaziçi Üniversite bünyesine iletişim ve hukuk fakülteleri kuruldu. Karar, Melih Bulu’yu meşrulaştırmak için yeni fakültelere yandaş akademisyenlerin atanacağı yorumuyla eleştirilirken sosyal medya kullanıcıları Selman Öğüt’ün dekan yapılması konusunda ironi yaptı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesine Melih Bulu’nun rektör atanmasına ilişkin tartışmalar sürerken Resmi Gazete’de yayımlanan Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde iki yeni fakülte kurulması kararı, “rektöre kadro desteği” olarak yorumlandı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla Boğaziçi Üniversitesi’ne yapılan 2 yeni atama dikkatleri çekti. Erdoğan’ın kararıyla Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde iletişim ve hukuk fakülteleri kurulacak. 

Melih Bulu’ya yönelik akademiden ve öğrencilerden gelen tepkilere rağmen bu kararın alınması “rektöre kadro desteği” olarak değerlendirildi.  Akademisyen Seren Selvin Korkmaz “Melih Bulu koskoca üniversitede tek başına kalınca bir gecede iki yeni fakülte açılmış. İleri görüşlü (!) bir hamle: Kayyuma destek sağla, okulda iki ayrı kutup yarat, bu kampüsler ekstra iki fakülte kaldırmaz, yeni yerleşke kur, rant alanı yarat, yap, işlet, gasp et” diyerek kararı eleştirdi.

“Tahkimat operasyonu”


Gazeteci Çiğdem Toker ise iki yeni fakülte kararını “Tahkimat operasyonu” olarak yorumladı.   

CHP milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Gürsel Tekin de kararı “amaç kayyuma akademik kadro desteği sağlamak, üniversitenin öğretim üyesi ve fiziksel yapısını değiştirmek” değerlendirmesinde bulundu.   

Hukukçu Prof. Nadi Günal ise hukuk fakültesinin açılabilmesi için belli şartların yerine getirilmesi gerektiğini, üniversite yönetiminin bu yönde bir talebinin olması gerektiğini söyledi.       

“Selman Öğüt’ü de dekan yapın”


Sosyal medyada ise bu karar ironik bir teklifle eleştirildi. Sosyal medya kullanıcıları Pelikancı olarak bilinen Selman Öğüt’ü yeni kurulacak fakültelere dekan olarak önerdi. “Selman Öğüt” en çok konuşulan gündem konuları arasına girdi.

Selman Öğüt, geçtiğimiz yıl Medipol Üniversitesi’nden kovulmuştu. Bu kovulma konusuna olumlu tepki gösteren Deniz Ülke Arıboğan ile Selman Öğüt’ün ağabeyinin eşi olan Pelikancı Hilal Kaplan arasında sosyal medya üzerinden bir tartışma yaşanmıştı. Deniz Ülke Arıboğan, bugün Selman Öğüt’e gönderme yaparak “Sana özel fakülte kurulmuş” yorumunda bulundu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

slot siteleri bahis siteleri hacklink