Son Dakika Haberler

Bomonti Hepimizin İnisiyatifi: Kültür varlığı olan tarihi binaların yıkımına dur diyoruz!

Bomonti Hepimizin İnisiyatifi: Kültür varlığı olan tarihi binaların yıkımına dur diyoruz!
Okunma : Yorum Yap

Bomonti Hepimizin İnisiyatifi: Kültür varlığı olan tarihi binaların yıkımına dur diyoruz!

1890 yılında yapılan Bomonti Bira Fabrikası “Korunması gereken kültür varlığı” statüsünde tescilli iken 13.06.2019 tarihinde Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından bu statüden çıkarılarak Diyanet’e devredildi. Konum itibariyle Şişli merkezdeki bu alanın fabrika yıkıldıktan sonra “kimlere” ve “hangi amaca yönelik” tahsis edileceği bilinmezken “Bomonti Hepimizin İnisiyatifi” Şişli halkı adına bu duruma sonuna kadar direnmeye kararlı. Bomonti Hepimizin İnisiyatifi, Şişli halkının “deprem toplanma alanlarının” bile olmadığını hatırlatarak Şişli Belediyesi’nin bile devre dışı bırakıldığı bu alanla ilgili “geleceği belirsiz” projelere dur demek için çağrıda bulundu.

İnisiyatif tarafından yapılan çağrı şöyle:

“1890 yılında yapılan BOMONTİ Bira Fabrikası ve ona ait binalar 1998 yılında İstanbul 1 no’lu Koruma Kurulu tarafından “KORUNMASI GEREKEN KÜLTÜR VARLIĞI” statüsüne alınarak tescil edilmiştir.

13.06.2019 tarihinde Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından bu statüden çıkarılarak Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredildiğini öğrenmiş bulunuyoruz.

Kurul kararının iptali için açılan dava devam ederken Şişli Belediyesi de devre dışı bırakılarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan alınan yıkım izniyle binalar yıkılmaya başlamıştır. Aldığımız duyumlara göre Diyanet İşleri Başkanlığı burayı Arnavutköy’de bulunan bir derneğe devrederek inşaatı bu dernek aracılığıyla yaptıracaktır. Ancak burada ne yapılacağı net olarak açıklanmamaktadır. Bir yandan külliye yapılacağı söylenirken diğer yandan otel ve otopark olacağından bahsedilmektedir.

Biz Şişli halkı olarak; endüstriyel bir kültür varlığı olan bu yerde ne yapılacağını bilmek istiyoruz.

İlçemizde deprem toplanma alanları, yeşil alan ve parklar yeterli değilken bir külliyeye ihtiyaç olmadığını düşünüyor ve burada ne yapılmasını istediklerinin Şişli halkına sorulmasını talep ediyoruz.

İhtiyaçlarımız belirlenmeden, ne yapılacağı açıklanmadan, merkezi Şişli’de olmayan ve ne ile iştigal ettiğini bilmediğimiz bir derneğin burada inşaat yapmasını da kabul etmiyoruz.

Bu yıkıma DUR demek için 25 Temmuz Cumartesi günü ( yarın ) saat 17.00’de fabrika ve binaların bulunduğu Bomonti’de bir basın açıklaması yaparak eylemlerimize başlayacağız. Tüm basınımızı bize destek olmaya çağırıyoruz.

BOMONTİ HEPİMİZİN İNİSİYATİFİ

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)