Son Dakika Haberler

Bülent Arınç, Pelikancıların hedefinde

Bülent Arınç, Pelikancıların hedefinde
Okunma : Yorum Yap

Camilerde dua okunmasına tepki göstererek “Bu bir ‘bid’at’tir” diyen Bülent Arınç, Pelikancıların hedefinde

Youtube’da Kemal Öztürk’ün programına katılan Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç, ezanlardan sonra okunan dualar için “Bana kalırsa bu bir ‘bid’at’tir diyorum.” ifadelerini kullanmıştı.Youtube’da Kemal Öztürk’ün programına katılan Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç, ezanlardan sonra okunan dualar için “Bana kalırsa bu bir ‘bid’at’tir diyorum.” ifadelerini kullanmıştı. Bülent Arınç, ezanlar sonrası okunan dualar ve Mevlid’i Şerif’ler için, “İnsanları nefret mi ettiriyoruz yoksa insanların dini duygularını daha mı canlı tutuyoruz. Sen iyi bir iletişim uzmanısın bu konuda anketçilere bir şeyler sorsalar iyi olur. Bana kalırsa ben bu bir ‘bid’at’tir diyorum.” ifadelerini kullandı.

Pelikancılar ayaklandı

Arınç’ın bu sözlerinin ardından sosyal medyada AKP’ye yakın hesaplar ayaklandı. Twitter’da ‘İstifa et Arınç’ etiketi ‘TT’ oldu. Bülent Arınç’a tepkiler sürürken Pelikancıların yanı sıra gönüllü trol Fatih Tezcan’ın da konuya dahil olarak yandaşları kışkırttığı dikkat çekti.

Bülent Arınç şunları söylemişti:

“Hergün yatsı ezanı okunuyor. Camide kimse yok. cemaat de yok zaten. Namaz da kılınamıyor. Ama arkasından aziz kardeşim 15 dakika salavatlar, Mevlid-i Şerif’ler, dualar… Böyle bir şey bir defa olur benim bildiğim. Hergün Mevlid-i Şerif gibi ezanın arkasından öğlen de var böyle bir şey daha kısa, ikindi de var böyle bir şey daha kısa. İnsanları nefret mi ettiriyoruz yoksa insanların dini duygularını daha mı canlı tutuyoruz. Sen iyi bir iletişim uzmanısın bu konuda anketçilere bir şeyler sorsalar iyi olur. Bana kalırsa ben bu bir ‘bid’at’tir diyorum. Bid’at ne demek? Bid’at kelime itibarıyla sonradan ortaya çıkan şey, yenilik olup, İslam hukukuna göre örneksiz bir şey yapmak, yepyeni bir iş ortaya koymak, genel kanaata aykırı davranışta bulunmak ve daha önce benzeri olmayan bir şeyi icat etmek gibi anlamlara gelir.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)