Son Dakika Haberler

Bülent Arınç’tan ‘Soros’ açıklaması: Bir zamanlar fikirlerini muteber olarak değerlendirirdik

Bülent Arınç’tan ‘Soros’ açıklaması: Bir zamanlar fikirlerini muteber olarak değerlendirirdik
Okunma : Yorum Yap

Bülent Arınç’tan ‘Soros’ açıklaması: Bir zamanlar fikirlerini muteber olarak değerlendirirdik

Arınç, Erdoğan’ın Osman Kavala’yı “Soros artığı” diye nitelemesinin ardından tekrar gündeme gelen tartışmalara yönelik konuştu. “Ne kimseyi suçlama ne de aklama çabası içerisindeyim” diyen Arınç, “Sadece bir yaşanmışlığı aktardım” dedi.

Bülent Arınç, katıldığı bir programında Açık Toplum Enstitüsü ve Osman Kavala’ya yönelik aktardığı ifadelerinin yeniden gündeme gelmesini değerlendirdi.

“Programın yayınlandığı dönemde gündem olmayan bu ifadelerin bugün kasıtlı olarak kamuoyuna yeniden servis edilmesi manidardır.” diyen Arınç, “Ne kimseyi suçlama ne de kimseyi aklama çabası içerisindeyim. Sadece bir yaşanmışlığı aktardım.” dedi.

Eski Meclis Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu’nun eski üyesi Bülent Arınç’ın bir yıl önce TV5’te katıldığı bir programda söylediği sözler, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tutuklu iş insanı Osman Kavala’ya yönelik ‘Sorosçu’ ithamlarının ardından yeniden gündeme geldi.

Arınç’ın katıldığı bir programda sarf ettiği “O zaman baş tacı ettiğimiz şu anda da bir yerlerde başı olan bir insanın ‘vay Sorosçu’ diyerek bir kısım insanların suçlanması yanlış. Kendimize bir saygımız olmalı” sözleri yeniden gündem oldu. Programın tekrar gündeme gelmesinin ardından Arınç, sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama yayınladı.

Programın bir yıl önce kaydedildiğini hatırlatan Arınç, açıklamasında sarf ettiği ifadelerin hiç kimseye cevap mahiyeti taşımadığını belirterek şunları söyledi:

“Bu ifadelerin bugün kasıtlı olarak kamuoyuna yeniden servis edilmesi manidardır”

“Programın yayınlandığı dönemde gündem olmayan bu ifadelerin bugün kasıtlı olarak kamuoyuna yeniden servis edilmesi manidardır. Ne kimseyi suçlama ne de kimseyi aklama çabası içerisindeyim. Sadece bir yaşanmışlığı aktardım. O programda da ifade ettiğim gibi iktidarımızın ilk döneminde TESEV’in yaptığı araştırmaları göz önünde bulundurur; temsilcileri ile görüşür, fikirlerini de muteber olarak değerlendirirdik. Nitekim Açık Toplum Enstitüsü’nün o dönemki Danışma Kurulu Başkanı Can Paker de programın ardından bana gönderdiği bir mesaj ile kendisi ve kurumu hakkında sarf ettiğim cümleleri onaylamış ve bana teşekkür etmiştir. Tüm bunlar bir kenara, bu konunun tek muhatabı ben değilim. O dönem ortaya koyduğumuz politikaların karar vericileri ve uygulayıcıları olarak tüm çalışma arkadaşlarım da bu durumun şahididir.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)