Son Dakika Haberler

AKP’lilerden Giresun ile ilgili çelişkili açıklamalar! Canikli: Selin yapılaşmayla alakası yok

AKP’lilerden Giresun ile ilgili çelişkili açıklamalar! Canikli: Selin yapılaşmayla alakası yok
Okunma : Yorum Yap

AKP’lilerden Giresun ile ilgili çelişkili açıklamalar! Canikli: Selin yapılaşmayla alakası yok

AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, akıllara zarar sel yorumuyla gündemdeki yerini aldı. Canikli, Giresun’daki sel faciasına ilişkin, “Yağmurla toprak suya doyuyor, toprak kayganlaşıyor. Yağmur yağdığı zaman toprak su gibi akıyor, önüne ne katarsa götürüyor. Yaşadığımız bu afetin yapılaşmayla alakası yok” dedi.

Giresun’da 22 Ağustos’ta başlayan sağanak yağış nedeniyle Piraziz ilçesinde, Ordu sınırında bulunan Abdal Deresi taşmış, birçok yol ve park su altında kalmıştı. Selde altı kişi hayatını kaybetti.

A Haber’e konuşan Canikli, felaketten yağmur ve toprağı sorumlu tutarak bir başka AKP’li isimle ters düştü.

Canikli, AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin, “Karadeniz’de o kadar çok derelerin içerisinde bina yapılıyor ki, yapılmaması gereken yerlere yıllardır yapılan binalar var onları göz ardı ederseniz yarın bir gün ağlamakla karşı karşıya gelirsiniz” açıklamasının aksine selden yağmuru sorumlu tutarak, yanlış yapılaşmanın olmadığını iddia etti.

Canikli, “Buranın özelliği sürekli yağmur alan bir bölge. Yağmurla toprak suya doyuyor, toprak kayganlaşıyor. Yağmur yağdığı zaman toprak su gibi akıyor, önüne ne katarsa götürüyor… İnsanlar konut ihtiyacını yapılaşma olmaması gereken dere yataklarına yapmak suretiyle gidermeye çalışmışlar. Bu tercihi vatandaş yapıyor. Ama vatandaşa konutu yapacağı arazi önerilemiyor. Bu sefer vatandaş sınırları zorluyor. Dere yataklarına, zemini sağlam olmayan yerlere doğru bunu genişletmek zorunda kalıyor. Bu sıkıntı bütün Karadeniz’de var. Ama tekrar söylüyorum. Yaşadığımız bu afetin yapılaşmayla alakası yok. Buranın coğrafi yapısından kaynaklanan bir hadise.” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)