Son Dakika Haberler

Cem Uzan, HDP seçmenine göz kırptı: Demirtaş serbest bırakılmalı

Cem Uzan, HDP seçmenine göz kırptı: Demirtaş serbest bırakılmalı
Okunma : Yorum Yap

Şovların efendisi dönüyor! Cem Uzan ilk olarak HDP seçmenine göz kırptı: Demirtaş serbest bırakılmalı

Hakkında açılan davalardan kaçarak 2009 yılından beri yurt dışında yaşayan Genç Parti’nin kurucusu Cem Uzan, Türkiye’ye ne zaman döneceğine yönelik soruya “Doğru zamanda” diye yanıt verirken, hedefini ise “Ben Türkiye’yi Avrupa Birliği’ne sokan adam olacağım” sözleriyle açıkladı. Uzan, Selahattin Demirtaş’ın da serbest bırakılması gerektiğini ifade ederek, iktidar olması durumunda siyasi tutuklamalara da son verileceğini söyledi.

Hakkındaki davalardan kurtulmak için Meclis’e girerek dokunulmazlık kazanmaya çalışan ve bu nedenle AKP’nin tek başına iktidar olduğu 2002 seçimleri öncesinde siyasete atılan ve çok büyük bir kampanya yaparak yüzde 7.8 oy alan Genç Parti’nin lideri Cem Uzan, partinin genel başkanlık koltuğunu kardeşi Hakan Uzan’a bıraktı. 2009 yılından beri yaşadığı Fransa’nın başkenti Paris’ten video konferans yöntemiyle partisinin kongresine katılan Cem Uzan, yaptığı konuşmada Genç Parti Manifestosu’nu açıkladı. Parti, ilk sıraya da kadın ve çocuk hakları konusunu koydu. Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer ve İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Sezgin’in de katıldığı Genç Parti’nin kongresinde, partinin logosunda da değişime gidildi. İki hilal ile ortasındaki yıldızdan oluşan ve altında Genç Parti yazan parti logosunun altına, Cem Uzan’ın imzası da eklendi.

TÜRKİYE’YE NE ZAMAN DÖNECEK?

Independent Türkçe’den Can Bursalı’ya konuşan Uzan, Türkiye’ye ne zaman döneceğine yönelik soruya “Doğru zamanda” diyerek şu açıklamaları yaptı:

GENEL AF VURGUSU

“Türkiye’de adalet var mı” diyen Uzan, genel af vurgusu yaparken, yalnızca cinayet, cinayete teşebbüs, çocuğa, kadına yönelik şiddet ile taciz suçlarından mahkum olanların af kapsamında değerlendirilmeyeceğini ifade etti.

“DEMİRTAŞ SERBEST BIRAKILMALI, KAVALA NEDEN TUTUKLU?”

Uzan, iktidar olması durumunda siyasi tutuklamalara son verileceğini belirtirken Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş’ın tutukluluk durumlarıyla ilgili de konuştu. “Osman Kavala iş dünyasında benim rakibimdi. Ama bu adam niye tutuklu. Senelerdir neden içeride?” diyen Uzan, Selahattin Demirtaş’ın da serbest bırakılması gerektiğini vurguladı.

“DEVLETİMİZ BİR GÜN HAKKIMI İADE EDECEK”

Türkiye’de el konulan mal varlığı ile ilgili de konuşan Uzan, “Devletimiz bir gün benim hakkımı iade edecek” derken, Türkiye’yi çok özlediğini ve en önemli hedefinin ülkeye dönmek olduğunu söyledi.

“BİR EKSİĞİM YOK”

Mal varlığına el konulduktan sonra yurt dışında 11 yıldır yaşayan Uzan, “Türkiye’nin en varlıklı insanlarından biriydiniz. Mal varlığınıza el konulduktan sonra aynı görkemli hayatı yurt dışında da yaşıyor musunuz” sorusunu “Kime göre görkemli? Çok şükür bir eksiğim yok” diyerek yanıtladı.

“29 EKİM’DE DÖNECEK”

Eski CHP Milletvekili, gazeteci Barış Yarkadaş, Cem Uzan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda yurda görkemli bir dönüş yapmak istediğini ve bu yönde hazırlıkların yapıldığını iddia etti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)