Son Dakika Haberler

CHP İzmir İl Başkanı: Depremin siyaseti olmaz

CHP İzmir İl Başkanı: Depremin siyaseti olmaz
Okunma : Yorum Yap

“Depremin siyaseti olmaz” diyen CHP İzmir İl Başkanı, muhalif seçmeni isyan ettirdi


CHP heyeti depremden en çok etkilenen Bayraklı Belediyesi Deprem Etüt Merkezi ve Yapı Laboratuvarı önünde değerlendirmelerde bulundu.
CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, muhalif seçmenin tepkisini çeken bir açıklama yaparak “Depremin, afetin siyaseti olmaz. Biz CHP olarak süreci siyasileştirmeden, birlik beraberlik içinde yürütmek için çaba sarf ediyoruz.” dedi.


CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, İnsanlar canlarını kaybettikten sonra meclise getireceğiniz kanun tasarılarının ne anlamı var? Bu kadar insan can çekişirken, acı çekerken sizin bu milletin bir dakikasını bile harcamaya ne hakkınız var? Ne haddiniz var?” dedi.

‘Geçici’ denilerek getirildiği 1999 yılından bu yana 70 milyar 985 milyon TL Deprem Vergisi toplandığını hatırlatan Akın, şunları söyledi:

“Bu paralar nerede? Nereye Harcandı? hanı bu paralarla Türkiye’nin deprem güvenliği sağlanacaktı? Dönemin Maliye Bakanı dedi ki: ‘vergiler duble yollar için harcandı. Hemen ardından bir önceki bakan dedi ki: ‘milleti kandırmayın, milleti aldatmayın, bu paralar bütçenin ihtiyacı olduğu için harcandı.” Türkiye Cumhuriyeti’nde her afet sonrasında bir Fay Yasası çıkmasının mecburiyet olduğu hep vurgulanır. Ağustos ayının başında yine Bakan açıklama yaptı. ‘Biz bununla ilgili bir ekip kurduk. Çalışmalarımızı yapıyoruz ancak meclisin ilk açıldığı günde gelecek’ dedi. İnsanlar canlarını kaybettikten sonra meclise getireceğiniz kanun tasarılarının ne anlamı var? Bu kadar insan can çekişirken, acı çekerken sizin bu milletin bir akikasını bile harcamaya ne hakkınız var? ne haddiniz var?”

TORUN:GÜN BİRLİK VE DAYANIŞMA GÜNÜ 


CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun “Bugün kurtulan Elif bebeğimiz hepimiz umut oldu, yüreğimize su serpti. Burada toplumu tüm kesimleri çalışmalara destek veriyor. Herkes elinden geldiğince katkıda bulunmaya çalışıyor, bir canımızı daha nasıl kurtarırızın çabası içindeler. Ama görüyoruz ki sanki bazılarına talimat vermiş gibi çalışmada AFAD ve AKP’li belediyeler var. Bu doğru değil. Gün birlik günü, gün dayanışma günü! Gün, bu acıdan siyaset yapma günü değil! Ama maalesef görüyoruz ki acıdan bile siyaset yapan bir anlayışla karşı karşıyayız. Bunu da reddediyoruz” görüşünü dile getirdi.

ÖZTUNÇ: ARTIK YETER


CHP Çevre ve Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç ise şu değerlendirmeyi yaptı: “Anlaşılan o ki dört gün beş gün daha deprem konuşulacak. Bir hafta sonra yavaş yavaş gündemin sonlarına gidecek bu deprem meselesi. On gün on beş gün sonra herkes yine işine bakacak. Kimse depremi konuşmayacak. Ta ki, Allah göstermesin yeni bir deprem olana kadar. Yeni bir deprem olduktan sonra yeniden fay kanunu deprem vergisi, bunlar tartışılacak. Yapılması gereken yeni bir strateji. Deprem olur, insanları enkazdan nasıl çıkartırız? bunu düşüneceğiz ama deprem olduğu zaman binaların çökmesini nasıl engelleriz? Bunu da düşünmemiz gerekiyor. Hükümete düşen bir görev var: Hemen, acilen başta İstanbul olmak üzere fay hattı bulunan bütün şehirlerde risk analizi yapılmalı. Biz de üzerimize düşeni yapacağız. Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğu gerçeğini artık depremlerde hatırlamayalım. Her daim aklımızda olsun. Artık yeter. Görevliler, yetkililer görevini iyi yapsın istiyoruz. Bakanlar, AK Parti milletvekilleri… Bir görüntüye girme derdi… Bırakın da arama kurtarma ekipleri işini yapsın. Burası şov yeri değil.”

BÖKE: BÜTÜN BİNALARIN AFET GÜVENLİĞİ KARNESİ ÇIKARILMALI  


CHP Sekreteri ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke de, “Bir sonraki depremde yine can kayıplarını değil ne kadar sağlam yapılarımız olduğunu kavuşmamız için ruhsatlı ruhsatsız bütün binaların deprem ve afet güvenliği karnesinin hazırlanması gerekiyor. Bu sorumluluğu yüklenmiş olan yetkililerin bunu yerine getirmesi için biz üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz” dedi.

YÜCEL: DEPREMİN SİYASETİ OLMAZ  


CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, “Depremin, afetin siyaseti olmaz. Biz CHP olarak süreci siyasileştirmeden, birlik beraberlik içinde yürütmek için çaba sarf ediyoruz. Biz siyasileştirmemeye olağanüstü özen gösterirken bakanlar açıklama yapıyor. Bu açıklamaların hiçbir yerinde belediyelerimiz, itfaiye ekiplerimiz, milletvekillerimiz yok. Depremden, fiziki, maddi ve ruhsal olarak etkilenen tüm vatandaşlarımıza tüm imkanlarımızla gerekli desteğin verileceğinin burada taahhüdünü veriyoruz” dedi.
Yücel’in sözlerine muhalif taban sosyal medyadan tepki yağdırdı.

İşte onlardan bazıları:
Anka

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)