Son Dakika Haberler

CHP ve İYİ Partili isimlerden Ali Erbaş hakkında suç duyurusu!

CHP ve İYİ Partili isimlerden Ali Erbaş hakkında suç duyurusu!
Okunma : Yorum Yap

CHP ve İYİ Partili isimlerden Ali Erbaş hakkında suç duyurusu!


Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Ayasofya’nın açılışındaki hutbede, “Vakıf malı dokunulmazdır, dokunanı yakar! Vakfedenin şartını çiğneyen lanete uğrar” sözleri hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

CHP eski Milletvekili Şahin Mengü ve İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Ali Erbaş’ın sözleri hakkında suç duyurusunda bulundu.


Danıştay 10. Dairesi’nin 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptal edilmesinin ardından AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından müze statüsünden çıkarılarak Diyanet’e devredilen Ayasofya’da ilk Cuma namazı tartışmaların gölgesinde kılındı. Erdoğan ve kabine üyelerinin katıldığı namazda Ali Erbaş’ın okuduğu Cuma hutbesindeki “Fatih Sultan Mehmet Ayasofya’yı cami olması için vakfetti. Bizim inancımızda vakıf malı dokunulmazdır, dokunanı yakar! Vakfedenin şartını çiğneyen lanete uğrar” sözleri yoğun tepkilere sebep oldu.

“Atatürk’e lanet olarak” yorumlanan bu sözlere muhalif partileri sessiz kalmadı.


CHP VE İYİ PARTİ’DEN SUÇ DUYURUSU

CHP eski Milletvekili Şahin Mengü ve İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Ali Erbaş’ın sözleri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Mengü’nün suç duyurusunda özetle şu ifadeler yer aldı:


“İptal kararında Bakanlar Kurulu kararının, vakıf senedinde yer alan iradeye aykırı olarak Ayasofya’nın müze olarak kullanımı konusunu içerdiği vakıf senedine aykırı işlemin hukuka aykırı olduğu savunulmuştur. Söz konusu Bakanlar Kurulu kararında Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte dönemin Başbakanı ve 11 Bakanın da imzası vardır.

Şüpheli Ali Erbaş, 24.07.2020 tarihli sözlerinde 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararında vakfedenin iradesine aykırı bir biçimde karar aldığı ileri sürülen Bakanlar Kurulu kararında imzası bulunan kişileri hedef almıştır. Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün yanacağı, lanete uğrayacağını içeren bu sözler kabul edilebilir değildir. 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun md. 1 hükmüne göre Atatürk’ün hatırasına hakaret eden kimse cezalandırılır. Aynı Kanunun 2. maddesi hakaretin, umuma açık yerlerde gerçekleşmesini artırıcı neden olarak saymıştır. Şüpheli Ali Erbaş, umuma açık alanda başta Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararında imzası olanları hedef almıştır. Bir idari kararın eleştirilmesi pekala mümkündür. Hatta bir idari karar hukuka aykırı da olabilir. Ancak hiç kimsenin bu idari kararı veren kişilere hakaret etme hakkı yoktur. Şüphelinin sözleri eleştiri sınırlarını aşan ve kişinin onur, şeref ve saygınlığını ihlal eden niteliktedir. Yargıtay 18. Ceza Dairesi’nin 25.10.2017 tarih 2015/35300 E. 2017/11804 K. sayılı kararında “sanığın “lanet olsun böyle meclis üyelerine böyle adi adamlar belediyenin yüz karası, şeklindeki paylaşımının kişinin onur şeref ve saygınlığını rencide edici boyutta” olduğu vurgulanarak sanıklar hakkında hakaret suçundan dolayı verilen beraat kararı bozulmuştur. Bu kararda bahsi geçtiği üzere lanet okuma şeklindeki sözler kişinin onur, şeref ve saygınlığı zedeleyerek hakaret suçuna vücut verir.”

İYİ PARTİLİ ÇIRAY DA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU


İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Milli Güvenlik Politikaları Başkanı Aytun Çıray, Erbaş’ın Atatürk’e hakaret etmesinin yanı sıra, Diyanet İşleri Başkanlığı Kanunu ile Anayasanın değiştirilemez maddelerini ihlal ettiğini belirterek soruşturma açılmasını istedi.


Çıray, Diyanet İşleri Başkanlığı makamında oturan Erbaş’ın Atatürk’ü hedef alan sözlerinin kabul edilemez olduğunun altını çizerek, şunları belirtti:

ANAYASAYI İHLAL: “… şüphelinin ‘lanet’ tanımlaması, açıkça isim verilmese bile her Türk yurttaşı tarafından Atatürk hedef alınarak yapılmış kabul edilmektedir. Zira Kasım 1934’teki kararının altında dönemin Bakanlar Kurulu Üyeleri, Başbakan İsmet İnönü ve Cumhurbaşkanı Atatürk’ün imzaları bulunmaktadır. Şüphelinin sözleri toplum vicdanında derin yaralar açmış, aziz Türk Milleti tarafından ebedi önderlerine karşı yapılan saldırı şiddetle reddedilmiştir. Konuyla ilgili mevzuatı aşağıda sıralarken görülecektir ki, şüpheli sadece 5816 sayılı yasayı ihlal etmemiştir; şüpheli aynı zamanda hem başında bulunduğu kurumun kuruluş kanunu olan 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun’u hem de çok daha vahim olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti Anayasasını ihlal etmiştir.

DUA YERİNE LANET: Aziz Türk milletinin kahir ekseriyetinin kabul ettiği üzere, bugün Ayasofya üzerinde haç değil, yanlarında minare varsa, Fatih’in fethettiği İstanbul’a İngiliz pasaportu olmadan girebiliyor ve ‘bizim’ diyebiliyorsak bunu Kurtuluş Savaşımızın aziz ve eşsiz komutanı ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşlarına borçluyuz. 24 Temmuz 2020 tarihli cuma hutbesinde bu kahraman şehit ve gazilerimizin aziz ruhlarına dua etmek yerine lanet okuyan şüphelinin eylemi açıkça suç teşkil etmektedir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)