Son Dakika Haberler

CHP’li belediye başkanı görevden alındı! 6 yıl sonra AKP-MHP ittifakına geçti

CHP’li belediye başkanı görevden alındı! 6 yıl sonra AKP-MHP ittifakına geçti
Okunma : Yorum Yap

CHP’li Belediye Başkanı, ‘yolsuzluk’ iddiasıyla görevden alındı. Yalova Belediyesi 6 yıl sonra AKP-MHP ittifakına geçti!


Yalova’da belediye başkanlığı AKP’li isme geçti.

Adı yoksuzluk suçlamasına karışan ve bu nedenle görevden uzaklaştırılan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ın yerine Belediye Başkan Vekilliği’ne meclis üyesi Mustafa Tutuk seçildi. 

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ın İçişleri Bakanlığı kararı ile görevden uzaklaştırılmasının ardından boşalan başkanlık makamına AKP Mustafa Tutuk seçildi.
Tutuk 3. turda kullanılan 30 oyun 17’sini alarak başkanlık koltuğuna oturdu.

Yalova Belediyesi’nde, muhasebe bölümünde çalışan ve yüklü miktarda parayı zimmetine geçirip ortadan kaybolan Reşat E’in Denizli’de yakalanmasının ardından soruşturma genişletilmişti. Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç’in de aralarında bulunduğu 15 şüpheli gözaltına alınmıştı.

SALMAN GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI


Yaşanan gelişmelerin ardından hakkında ‘ihaleye fesat karıştırmak’ ve ‘zimmet’ suçlarından soruşturma başlatılan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ile tutuklu olan Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç, İçişleri Bakanlığı tarafından, Anayasa’nın 127’nci maddesinin 4’ncü fıkrası ile 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 47’nci maddesi gereğince, 27 Şubat günü geçici olarak görevlerinden uzaklaştırılmıştı. Salman’ın görevden uzaklaştırılmasının ardından AKP’li belediye meclis üyesi Nusret Karaalioğlu yerine vekâlet etti. Bu süreçte yasalar gereğince Yalova Valisi Muammer Erol meclisten olağanüstü gündemle toplanarak meclis üyeleri arasından bir ismi başkan vekili olarak seçmelerini istedi.

YALOVA 6 YIL ARANIN ARDINDAN AKP’YE GEÇTİ


2014 yılında CHP’ye geçen ve 2019 mahallî seçimlerinde de yeniden CHP’nin kazandığı Yalova Belediyesi 6 yıl aranın ardından yeniden AKP’ye geçmiş oldu. Seçimin ardından üyelere hitap eden Tutuk, suçun varlığı veya yokluğunun hukukun konusu olduğunu söyledi. Daha sonra Tutuk, tebrikleri kabul etti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)