Son Dakika Haberler

“CHP’li bir vekil Pınar Gültekin’in babasına ‘davadan vazgeç’ dedi” iddiasına yanıt

“CHP’li bir vekil Pınar Gültekin’in babasına ‘davadan vazgeç’ dedi” iddiasına yanıt
Okunma : Yorum Yap

“CHP’li bir vekil Pınar Gültekin’in babasına ‘davadan vazgeç’ dedi” iddiasına Muğla Milletvekili Girgin yanıt verdi: Babayı taziye için aradım, tek bir kanıt bulunması halinde vekilliği bırakacağım…

Milletvekili Girgin: “Babayı taziye için aradım. Böyle dediğimin kanıtlanması halinde vekilliği bırakacağım. İtibar cellatlığına ve kumpasa izin vermeyeceğiz” …

Pınar Gültekin’nin babasını arayarak davadan vazgeçmesi yönünde talepte bulunduğu iddia edilen CHP’li vekil iddiaları kesin bir dille reddetti. Babayı taziye için cenazeden sonra arayarak bir buçuk dakika görüştüğünü söyleyen Milletvekili Girgin, müdahil olduklarına dair tek bir kanıt bulunması halinde vekilliği bırakacağını söyledi.

Hürriyet gazetesi yazarı Fatih Çekirge’nin dünkü yazısında ortaya attığı iddia tepkilere sebep oldu. Gündeme bomba gibi düşen söz konusu iddiaya göre, bir CHP Muğla Milletvekili, Muğla’da Cemal Metin Avcı tarafından öldürülen Pınar Gültekin’in babası Sıddık Gültekin’i arayarak davadan vazgeçmesi yönünde istekte bulundu.


Çekirge, yazısında bu iddiayı şöyle anlattı:

“CHP’nin bir Muğla Milletvekili, Pınar’ın babasını aramış. Demiş ki: ‘Tamam böyle bir şey yaşandı. O aile de perişan. Zaten cezasını çekecek. Gel sen davandan vazgeç… Zaten kamu davası devam edecek…’ Babanın cevabı: ‘Bunu duymamış olayım. Sizin kızınızı diri diri yakıp, üzerine beton dökseler bunu ister misiniz?’ Doğrusu bu konuşmaya inanamıyorum…”

 

CHP Muğla Milletvekilleri konuyu görüştü


İddianın gündeme gelmesiyle birlikte gözler CHP’ye çevrildi. Gün boyu CHP’nin sosyal medya adresi “@herkesicinchp” etiketlenerek bir açıklama talebinde bulunuldu.

 

CHP’nin Muğla’daki dört milletvekili Süleyman Girgin, Burak Erbay, Suat Özcan ve Mürsel Alban bu iddiayla birlikte zan altında kaldı.

Independent Türkçe’den Ali Kemal Erdem’in haberine göre; bu dört milletvekili Whatsapp grubunda önce kendi aralarında görüşerek iddiayı değerlendirdi. Yapılan görüşmede Süleyman Girgin, sadece cenazeden sonra Gültekin’in babasını taziye amaçlı arayarak bir veya bir buçuk dakikalık bir görüşme yaptığını ve başsağlığı dilediğini iddia etti. Girgin bu görüşmeden başka baba ile herhangi konuşma yapmadığını savundu.   

Süleyman GirginSüleyman Girgin

Girgin: “Aileyi taziye için aradım. O sırada ne dava vardı ne başka bir şey”


Girgin, söz konusu iddiaya sert tepki göstererek “Ne ben ne diğer milletvekillerimiz kesinlikle aileyi arayıp da böyle bir şey demedi. Demez de” dedi.

“Bir insan olarak kimse böyle bir şey diyemez” ifadelerini kullanan Girgin, şunları kaydetti:

“Kesinlikle bunu kabul etmiyoruz. Muğla’da kadın cinayeti olduğunda ben Meclis’teydim. Olayı takip ettik. Kadın bir hafta sonra ayın 21’inde bulundu. Üzerine beton dökülmüş, yakılmıştı. 21’inde cesedinde ulaştıktan bir gün sonra 22’sinde Bitlis’te defnedildi. Bütün örgütümüz cenazenin nakli konusunda aileye yardımcı olduk. Ben de bölgenin milletvekili olarak bölgemdeki kadın cinayetinden dolayı aileyi araştırdım. Ailenin Bitlis’te olduğunu öğrenince önce Bitlis İl Başkanımızı ardından Hizan İlçe Başkanımızı arayarak başsağlığı diledim. Ardından danışmanlarım aracılığı ile ailenin numarasını bularak baba Sıddık Gültekin’i arayarak başsağlığı dileğimizi ilettim. Bu bizim insani görevimiz. O sırada ortada ne dava var ne başka bir şey. Topu topu bir veya bir buçuk dakikalık bir görüşme gerçekleşti.”

“Baba görüşmede Muğlalılara teşekkür etti”

Girgin, baba Sıddık Gültekin ile yaptıkları görüşmenin devamını şöyle anlattı:

“Baba görüşmede Muğlalıların kendilerine çok destek olduğunu söyleyerek teşekkür etti. Bütün görüşmemiz bundan ibaret ondan sonra hiç görüşmemiz olmadı.”

“Cinayeti işleyen Avcı’nın ailesini tanırım ama hiçbir görüşmem olmadı”

 

Girgin, cinayeti işleyen Avcı’nın ailesini Muğlalı olduğu için tanıdığını ancak aralarında herhangi bir yakınlık veya özel bir tanışıklığın olmadığını ve olaydan sonra da hiçbir şekilde aileyle görüşmediğini söyleyerek, “Adam canavar gibi bir şey çıktı. En ağır şekilde cezasını çeksin” diye konuştu. 

Özgür Özel’e de bilgi verildi

İddianın ortaya atılmasının ardından diğer milletvekilleri arkadaşlarıyla Whatsapp üzerinden görüştüğünü kimsenin dava sürecinde Gültekin ailesiyle görüşmediğini aktaran Girgin, “Sadece ben arkadaşları cenazeden bir gün sonra taziye amaçlı aradığımı söyledim. İl Başkanımıza da bilgi verdim. Ayrıca Grup Başkanvekilimiz Özgür Özel’i de bilgilendirdim” ifadelerini kullandı.     

“Fatih Çekirge’yle de görüştüm” 

Konuyla alakalı görüşünü iddiayı gündeme getiren Fatih Çekirge’ye de yazılı olarak ilettiğini ve kendisiyle görüştüğünü söyleyen Girgin, “Kendisi de bana haklısınız, böyle bir konu bir, bir buçuk dakikada olmaz. Cenazeden sonra aramışsınız. Ortada dava yok” dediğini öne sürdü.

“İtibar cellatlığına ve siyaseten bir kumpasa izin vermeyeceğiz”

Girgin, Gültekin’in ölümünden aylar sonra bu iddianın ne amaçla ortaya atıldığını bilmediğini söyleyerek, itibar cellatlığına ve siyaseten bir kumpas kurulmasına izin vermeyeceklerini ifade etti.

Girgin şöyle konuştu:

“Adımız karıştırılırsa sadece CHP’yi değil milletvekilliğini bırakırız. Ne ben ne milletvekillerimiz kesinlikle böyle bir arama yapmadık. İnsan olarak yapmayız. Sadece dediğim gibi cenazeden bir gün sonra taziye amaçlı bir dakika aradım. Taziye için aradığımız için bu ithamda bulunuluyorsa daha diyecek bir şey yok. Kendi adıma gocunacak bir şeyim yok. Benim veya arkadaşlarımın adı bu işe karıştırılırsa çıkar en sert bir şekilde açıklamamızı yapar, her şeyi göze alır sadece partiyi değil, milletvekilliğini de bırakırız. İnsan olan hiçbir kişi arayıp da aileyi böyle bir şey demez. Benim müdahil olduğuma dair en ufak bir kanıt, teknik bulgu ya da bir ima bulurlarsa bırak CHP’yi milletvekilliği her şeyi bırakırım. Haysiyet cellatlığı yapılmasına izin vermeyiz.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)