Son Dakika Haberler

Çin’den ‘bedelsiz’ alınan aşının parası ‘aracı firmanın’ cebine mi girdi?

Çin’den ‘bedelsiz’ alınan aşının parası ‘aracı firmanın’ cebine mi girdi?
Okunma : Yorum Yap

CHP’li Emir: Çin’den bedelsiz alınan 1 milyon aşı, DMO’ya tanesi 12 Dolardan faturalandı …

Koca ‘Aracı kuruluşa bir kuruş dahi verilmemiştir’ dedi; CHP’li Emir, belgeleri çıkardı!

Çin’den ‘ücretsiz’ alınan 1 milyon doz aşı Devlet Malzeme Ofisi’ne tanesi 12 Dolardan faturalandı …

Kılıçdaroğlu’nun gündeme getirdiği, Çin’den gelen 1 milyon doz koronavirüs aşısının ücretsiz olduğunu gösteren gümrük belgesi ortaya çıktı. CHP, belgede “bedelsizdir” yazan aşının bir şirket tarafından DMO (Devlet Malzeme Ofisi)’ya her bir dozu 12 dolardan fatura edildiğini ortaya çıkardı.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya, Türkiye’deki gümrüklere “ücretsiz” kaydı düşülerek giren 1 milyon doz Çin aşısının aracı şirket Keymen tarafından DMO’ya “dozu 12 dolardan” fatura edilip edilmediğini sordu. Fahrettin Koca, bu iddialara tepki göstererek “Ticari sır olarak kalması gereken bilgiler ifşa edildi” diye yanıt vermiş ve “Aşı savaşının olduğu bir dönemde kimse aşıyı bağışlar mı?” diye sormuştu.

CHP, Koca’ya faturalarla yanıt verdi

CHP’li Murat Emir, Koca’ya faturalarla yanıt verdi.

Emir, “Sağlık Bakanı ‘Sinovac aşısını Türkiye’ye getiren aracı şirket var’ mı sorusuna ‘doğru değil, biz anlaşmamızı DMO ve Sinovac ile arasında yaptık’ diyor. Aracı şirketin adı Keymen. Bu şirket 1 milyon doz ‘ücretsiz aşıyı’ devlete fatura etti mi etmedi mi?” @drfahrettinkoca (Fahrettin Koca) çırpındıkça batıyor. “Hiçbir şekilde aracı firmaya bir kuruş verilmemiştir” diyor.

Aracı firma bedelsiz aldığı 1 milyon doz aşıyı DMO’ya 12 milyon dolara satınca devlet aracı firmaya 12 milyon dolar kar payı vermiş olmuyor mu?” dedi.

“Lafı dolandırmayın!”

“Lafı dolandırmayın!” diye devam eden Emir şöyle devam etti:

“Aracı firma, bedelsiz aldığı 1 milyon doz aşıyı, DMO’ya 12 milyon dolara satmış.

İşte bakanın söylemekten çekindiği satışın da faturaları.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)