Son Dakika Haberler

CHP’li Özer: ‘Orman Genel Müdürlüğü’nde bir yönetici rüşvet karşılığında iş sözü veriyor’

CHP’li Özer: ‘Orman Genel Müdürlüğü’nde bir yönetici rüşvet karşılığında iş sözü veriyor’
Okunma : Yorum Yap

OGM’DE İŞ VAADİNE 100 BİN LİRA RÜŞVET İDDİASI…

CHP’li Özer: ‘Orman Genel Müdürlüğü’nde bir yönetici rüşvet karşılığında iş sözü veriyor’…

CHP’li Özer, Orman Genel Müdürlüğü’nde işsiz vatandaşa iş sözü verilerek 100 bin TL rüşvet alındığını iddia etti. Özer “Önemli olan rüşvetin ne kadar olduğu değil, çaresiz vatandaşı sömürenin bu cüreti, bürokrat kimliğinin devamı ve devleti yıpratan bu vicdansızlık” dedi.

Geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanlığına bağlı Devlet Denetleme Kurulu’nun rüşvet iddiasıyla Tarım ve Orman Bakanlığı hakkında bir soruşturma başlattığı konusunu Meclis gündemine getiren CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, yeni bir rüşvet iddiasını daha Meclis’e taşıdı. Orman Genel Müdürlüğü’nde işsiz vatandaşa iş sözü verilip 100 bin TL rüşvet alındığını iddia eden CHP’li Özer, şu ifadelerde bulundu:

“Daha önce gazeteci Tolga Şardan’ın yazdığı Tarım ve Orman Bakanlığından üst düzey bürokratların hayvan ithalatında 120 bin dolar rüşvet aldığı iddiasını TBMM Genel Kurulu’nda dile getirmiştim. O zaman sormuştum, başka rüşvet olayları ve başka fırsatçılar yok mu, diye. Bir vatandaş arayıp “Benden de rüşvet aldılar” dedi. Özetlemek gerekirse, bu vatandaşımız bir süredir işsizmiş. Orman Genel Müdürlüğü’nde işe başlayacağına dair garanti veren bir yönetici kendisinden 100 bin TL istemiş. Vatandaş da borç harç parayı toparlamış. Aylar süren oyalama sonucu gelinen noktada vatandaşın işi yok ama borcu çok ve konu şimdi savcılıkta.”

RÜŞVETİN TABAN FİYATI MI VAR?

Mağduriyetin boyutunun paranın miktarıyla ölçülemeyeceğini de belirten Özer, “Önemli olan rüşvetin ne kadar olduğu değil, çaresiz vatandaşı sömürenin bu cüreti, bürokrat kimliğinin devamı ve devleti yıpratan bu vicdansızlık. Ayrıca bu 100 bin lira vatandaşımız için trilyonlar değerinde. Yazık, insanları uçuruma sürüklemeye kimsenin hakkı yok!” dedi.

Konuyu TBMM Genel Kurulunda dile getirerek Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye “Bakanlığınızda iş sözüyle rüşvet alındığı iddiaları doğru mudur? Bakanlığınızda taban fiyat üst düzey rüşvetçiler için 100 bin dolar, alt düzey için 100 bin lira mıdır?” diye soran CHP’li Özer, ayrıca bir de yazılı soru önergesi verdi. Rüşvetin nasıl istendiği, hangi tarihlerde ıslak imzalı yazışmaların yapıldığı ve sürecin başta sona özetinin anlatıldığı önergedeki bazı sorular şöyle:

KAÇ KİŞİ HAKKINDA İŞLEM YAPILDI?

·         “Yönetici memurlarınızın Bakanlığınız bünyesinde işe başlama sözü verip karşılığında vatandaşlardan para aldıklarına dair iddialar doğru mudur? Memurlarınızın rüşvet almadıklarının bir kanıtı var mıdır?

·         Üstünde bakanlığınızın ismi olan, altında üst düzey yöneticilerin imzalarının bulunduğu kurumsal evrakların sahte olduğunu vatandaş nasıl anlamalıdır?

·         Vatandaştan 100.000 TL alan X isimli şahıs, adının karıştığı bu rüşvet ve dolandırıcılık olayı nedeniyle mi görevinden alınmış ve bir yıldır kızakta bekletilmektedir?

. Bakanlığınız bünyesinde kızağa çekilen diğer tabiriyle havuzda bekletilen memur sayısı kaçtır? Bu memurlara ayrılan bütçe nedir?

. Son 10 senedir Bakanlığınız bünyesinde rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, yolsuzluk gibi memur suçları kapsamında şikayet edilen, teftişe alınan, uzaklaştırılan, ihraç edilen, durumu yargıya intikal ettirilen memur sayısı nedir? Kaç memurunuz soruşturma, kovuşturma geçirmiş kaçı hakkında hüküm verilmiştir?”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)