Son Dakika Haberler

CHP’li Serkan Topal: Meclis yok sayılıyor, işte belgesi!

CHP’li Serkan Topal: Meclis yok sayılıyor, işte belgesi!
Okunma : Yorum Yap

CHP’li Serkan Topal: Meclis yok sayılıyor, işte belgesi!

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin Parlamentoyu yok saydığını ifade eden CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, buna 4 yıl önce verdikleri soru önergesinin yeni cevaplanmış olmasını kanıt olarak gösterdi. Topal, “Bu Meclisi yok saymaktır” dedi.

“Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına yönetilen 08.10.2018 tarihinde verdiğim soru önergesine 25.02.2022 tarihinde sayın bakan lütfen cevap veriyor. Soru önergeleri yasama çalışmalarında bir denetim aracıdır. Halkın gündeminde olan konular üzerinde ilgili bakanlıklara milletvekili olarak sorduğumuz soruların yasa gereği on beş gün içinde cevaplandırılması gerekir” diye hatırlayan Topal, “Bu süre zarfında ilgili Bakanlık kapanmış, yerine farklı bakanlık kurulmuş, bakan değişmiş, sorulan soru gündemdeki yerine kaybetmiş; tüm bunlar yaşanırken 4 yıl sonra soruya cevap verilmektedir” dedi.

Geç gelen yanıta tepki gösteren Milletvekili Topal, “İşte bu güçlendirilmiş parlamenter sistemin neden önemli olduğunu bir kez daha ortaya koymaktadır. Altı partinin imzalamış olduğu Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem protokolünde süresi içerisinde soru önergesine cevap vermeyen bakana yaptırım getiriliyor. İşte yaşanan bu olayların önüne geçilmek için bakanların milli iradenin temsilcisi olan TBMM’ye karşı sorumluluklarının çerçevesi çiziliyor. Bu önergeye verilen cevap dahi tek adam rejimin milli iradeyi yok saydığının kanıtıdır. Milletimiz iradesine sahip çıkarak bu çarpık düzene dur diyecektir.” sözleriyle Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteminin önemine de vurgu yaptı.

İşte 4 yıl sonra gelen yanıtın belgesi:

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)