Tanrıkulu: 'CHP zor zamanda Kürtleri yine yalnız bıraktı' dedirtmemeliydik; dedirtmedik! - Gazeteler, Haber Manşet, Son dakika Gelişmeleri
Son Dakika Haberler

Tanrıkulu: ‘CHP zor zamanda Kürtleri yine yalnız bıraktı’ dedirtmemeliydik; dedirtmedik!

Tanrıkulu: ‘CHP zor zamanda Kürtleri yine yalnız bıraktı’ dedirtmemeliydik; dedirtmedik!
Okunma : Yorum Yap

CHP’li Sezgin Tanrıkulu: ‘CHP zor zamanda Kürtleri yine yalnız bıraktı’ dedirtmemeliydik; dedirtmedik

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, T24’ten Şirin Payzın’ın sorularını yanıtladı.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Şirin Payzın’ın konuğu oldu. Tanrıkulu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 31 Ağustos’ta Diyarbakır’a yaptığı ziyaretinde yerlerine kayyım atanan Mardin ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanları Ahmet Türk ve Selçuk Mızraklı ile görüşmesini, silahlı saldırıda öldürülen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin mezarına yaptığı ziyareti ve İmamoğlu’nun Diyarbakır’a yaptığı bu ziyaretin yankılarını değerlendirdi.

Diyarbakır ziyareti sırasında İmamoğlu’na büyük ilgi gösterildiğini söyleyen Tanrıkulu, Kürtlerin İmamoğlu’na bakışını “Bize zulmeden Erdoğan var, bir de onu yenen İmamoğlu var” sözleriyle ifade etti. CHP’nin ise kayyımlar sonrası Kürt vatandaşa destek olması gerektiğini vurgulayan Tanrıkulu “‘CHP zor zamanda Kürtleri yine yalnız bıraktı’ dedirtmemeliydik; dedirtmedik” diye konuştu.

CHP’nin yeni bir Kürt raporu hazırladığını belirten Tanrıkulu, “Bir taraftan Kürt seçmenle bağımızı güçlendireceğiz, bir yandan da muhafazakârlarla bağımızı koruyacağız” dedi. Kayyım atamalarının seçim hukukunu yok saydığını söyleyen Tanrıkulu, kayyım yasalarının Cumhurbaşkanlığı kararıyla geçirildiğini hatırlattı.

“Demirtaş hakkında verilen karar, hükümetin elini güçlendirmek amaçlıdır”

Tanrıkulu, eski Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında tahliye kararı verilmesiyle ilgili de konuştu. 18 Eylül’de Demirtaş’ın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde dosyasının görüleceğini hatırlatan Tanrıkulu, öncesinde tahliye kararının çıkmasının hükümetin elini güçlendirmek amaçlı olduğunu söyledi. AİHM’den çıkacak kararın uygulanmaması durumunda Türkiye’nin Avrupa Konseyi’nden ihraç edilebileceğini savundu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)