Son Dakika Haberler

CHP’nin 37. Olağan Kurultayı başlıyor: Hedef iktidar!

CHP’nin 37. Olağan Kurultayı başlıyor: Hedef iktidar!
Okunma : Yorum Yap

CHP’nin 37. Olağan Kurultayı başlıyor: Hedef iktidar!


CHP’nin 37. Olağan Kurultayı bugün ve yarın Ankara Bilkent Odeon Gösteri ve Kültür Merkezi’nde “İktidar kurultayı” başlığı altında gerçekleşecek.

Kurultayın ilk günü genel başkanlık seçimi yapılırken ikinci gün ise Parti Meclisi (PM) belirlenecek.

CHP’de “Genel Başkanlık” için mevcut Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, Aytuğ Atıcı ve İlhan Cihaner yarışacak.

Bin 356 delegenin oy kullanacağı kurultayın yarın akşam saatlerine değin sürmesi bekleniyor.

Sözcü’den Zeynep Gürcanlı’nın haberine göre CHP’de şubat ayında yapılması planlanan ancak corona virüsü salgını nedeniyle ertelenen büyük kurultay bugün ve yarın Bilkent Odeon Gösteri ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Saat 10.00’da başlayan kurultayda CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun salonda yerini almasıyla birlikte, önce ekranda eski genel başkanların mesajlarını içeren video yayınlanacak. Ardından da Adalet Yürüyüşü’ne ilişkin bir video gösterilecek. Kurultay’ın açılış konuşmasını ise Kılıçdaroğlu yapacak.

MANİFESTOYU KILIÇDAROĞLU AÇIKLAYACAK


CHP’nin Demokrat Parti iktidarı döneminde, 1959’da yaptığı kurultayda kabul edilen “İlk hedefler beyannamesi” benzeri bir manifestonun yayınlanacağı kurultayda, “devlet” anlayışı yeniden tanımlanarak, ceberrut ve baskıcı devlet yerine, sosyal devlete vurgu yapılacak. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklayacağı manifesto ile parlamenter sistemi merkeze alan yeni Anayasa, ifade ve basın özgürlüğü, ekonomik kalkınmada devletin rolü konularında CHP’nin izleyeceği yol haritası kamuoyuna açıklanacak. Manifestoda ayrıca adalet vurgusu da yer alacak. ‘Vatandaşını ezen değil, adaletiyle vatandaşını koruyan’ devlet tanımı da yapılacak.

Z KUŞAĞINI ETKİLEMEK İÇİN RAP ŞARKI: “HEDEF İKTİDAR”

Kurultay için söz ve müziği Ali Altay’a ait olan rap bir şarkı hazırlandı. Şarkının adı da “İktidarın yolu Kılıçdaroğlu” olarak belirlendi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)