Son Dakika Haberler

Çöp ithalatına getirilen yasak kaldırıldı!

Çöp ithalatına getirilen yasak kaldırıldı!
Okunma : Yorum Yap

Çöp ithalatına getirilen yasak kaldırıldı!

Ticaret Bakanlığı, Mayıs 2021’de etilen polimer atık ithalatını, “ithalatı yasak diğer atıklar” listesine eklemişti. Yasağın ardından plastik sektörü, ithal atığın geri dönüşümüyle hammadde elde ettiklerini, kararın kendilerini çok olumsuz etkileyeceğini söylemişti. O yasak kalktı.

Çin’in plastik atık ithalatını yasaklamasının ardından adeta çöp ülkesine dönen Türkiye’nin Irak, Tunus, Tayland gibi ülkelerden bile plastik atık ithal ettiği ortaya çıkmıştı. 2021 Mayıs ayında getirilen çöp ithalatı yasağı kaldırıldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu polietilen atık ithalatına 18 Mayıs’ta Resmi Gazete’yle getirilen yasağın kaldırılacak olmasına tepki gösterirken, “Yabancıların çöpleri topraklarımızı, sularımızı zehirlemeye devam edecek. Sorsan yerliler, milliler… Onlara göre ne toprağımız ne suyumuz kutsal ama sorsan milliyetçiler” dedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter’dan yaptığı açıklama ile büyük tartışmalara ve tepkilere neden olan polietilen atık ithalatı yasağına son verilecek olmasına tepki gösterdi.

“Daha yeni Avrupa’dan plastik çöplerin ithalatına yasak getirmişlerdi, bu sabah yasağı iptal etmişler” diyen CHP lideri, şu ifadeleri kullandı:

Cennet vatanımızın topraklarını yabancıların çöp deposuna döndürmek için yine kolları sıvadılar. Yabancıların çöpleri topraklarımızı, sularımızı zehirlemeye devam edecek.

Sorsan yerliler, milliler… Onlara göre ne toprağımız ne suyumuz kutsal ama sorsan milliyetçiler. Sizin tek bir kutsalınız var, o da para! Çocuklarımıza mirasımız zehirlenmiş toprak ve su olmayacak; sonuna kadar mücadele edeceğiz.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

slot siteleri bahis siteleri hacklink