Son Dakika Haberler

Cumartesi Anneleri 800. haftada yine Galatasaray Meydanı’nda: Ben anneyim yasak bilmem!

Cumartesi Anneleri 800. haftada yine Galatasaray Meydanı’nda: Ben anneyim yasak bilmem!
Okunma : Yorum Yap

Cumartesi Anneleri 800. haftada yine Galatasaray Meydanı’nda: ‘Ben anneyim yasak bilmem! Katiller ceza alınca, kayıplarımızın mezarı bulununca susarım ancak’ 


Gözaltında katledilen ve kaybedilen çocuklarının akıbetini sormak ve faillerin cezalandırılması talebiyle sürdürdükleri eylemlerinin 800’üncü haftasına giren Cumartesi Anneleri, bugün az sayıda aileyle sembolik olarak Galatasaray Meydanı’na karanfil bırakacak ve ardından her hafta olduğu gibi açıklamalarını online yapacak.


700’üncü haftalarında polisin sert müdahalesiyle karşılaşan Cumartesi Anneleri iki yıldır Galatasaray Meydanı’na çıkamıyor. Mart ayından beri de koronavirüs salgınından dolayı eylemlerini online sürdüren Cumartesi Anneleri yıllardır süren mücadelelerini ve yaşadıkları sıkıntıları anlattılar.

‘Oğlum, babasını aradığı için defalarca darp edildi’

Zehra Özdilek’in Cumhuriyet’te yer alan haberine göre, gözaltında kaybedilen Hüseyin Taşkaya’nın eşi Sultan Taşkaya da Türkiye’de kayıp gerçeğini ve bilincini İnsan Hakları Derneği ile birlikte oluşturmayı başardıklarını söyledi. Taşkaya, oğlunun babasını aradığı için defalarca darp edilerek gözaltına alındığını söyledi.

‘En zoru çocuklarımın ve arkadaşlarımın gözümün önünde dövülmesiydi’


Oğlu Hasan Ocak’ı 25 yıl önce kaybeden, Cumartesi Anneleri’nin simge isimlerinden biri olan Emine Ocak (84), “Biz Galatasaray’a çıkıp karşılarında durunca insanlarımızı kaybedemediler. Mahkemelere gittik geldik. Kayıplarımızdan bazılarını toprağın altından çıkardık, onlara mezar yaptık” dedi. Başa gelen her hükümetin önce kendilerine “haklısınız” dediğini dile getiren Ocak, “Ne zaman ki hükümetler güçlendi önce bizi yasakladı, dövdü, gaza boğdu. ‘Haklısınız, ben sizin sorununuzu çözeceğim’ deyip bizimle görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi. Ben anneyim, yasak bilmem. Katiller ceza alınca, tüm kayıplarımızın mezarı bulununca susarım ancak. Kaç defa gözaltına alındığımı bilmiyorum. En zoru çocuklarımın ve arkadaşlarımın gözümün önünde dövülmesiydi” diye konuştu. Ocak, hayatını kaybeden annelere söz verdiğini dile getirerek şöyle devam etti:

“Galatasaray’ı kazanana kadar ölmek istemiyorum. Yaşlıyım ve hastayım artık ama susmayacağım. Galatasaray polislerin, demir bariyerlerin değil, Cumartesi Anneleri’nindir. Herkes bize yardımcı olsun, biz Galatasaray’a gidelim.”

‘Galatasaray’ımızdan vazgeçmeyeceğiz’


Cemil Kırbayır’ın kardeşi Fatma Kırbayır, kaybedilen sevdiklerinin unutulmamalarını sağladıklarını söyledi. Düşman muamelesi gördüklerini dile getiren Kırbayır, “Başvurduğumuz tüm devlet kurumlarında inkârla, dışlanmayla karşılaştık. Ne kayıplarımızdan ne de annelerimizden, babalarımızdan bize miras olan Galatasaray’ımızdan vazgeçeceğiz” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)