Son Dakika Haberler

Cumhuriyet gazetesi, Soylu’ya verdiği yanıtla muhaliflerin tepkisini çekti!

Cumhuriyet gazetesi, Soylu’ya verdiği yanıtla muhaliflerin tepkisini çekti!
Okunma : Yorum Yap

Cumhuriyet gazetesi Süleyman Soylu’ya, Can Dündar da Cumhuriyet’e yanıt verdi!

💥Cumhuriyet gazetesi, Soylu’ya verdiği yanıtla ‘muhaliflerin’ tepkisini çekti: “Ne farkınız kaldı Soylu’dan, iktidar yanaşmalarından… Gazetecilik, jurnalciliği ağır bir yük gibi sırtında taşıyanların yapabileceği bir iş değildir”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun manşetleri üzerinden kendilerini hedef aldığı gerekçesiyle bir “Açıklama” yayımlayan Cumhuriyet gazetesi, söz konusu manşetlerin çoğunluğunun Can Dündar döneminde atıldığını ifade ederek önceki yönetimi hedef gösterdi. Bu açıklama sonrasında Can Dündar’dan Cumhuriyet’e tepki geldi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun manşetlerini göstererek hedef aldığı Cumhuriyet gazetesi, bugün Soylu’ya yanıt yazısı yayımladı. Gazete, söz konusu manşetlerin Can Dündar’ın Genel Yayın Yönetmeni olduğu dönemde atıldığını ifade ederek Can Dündar’ı hedef gösterdi. Gazete, bu açıklaması ile muhalif tabanın da tepkisini çekti.

Soylu, TRT Haber’de çıktığı özel yayında Cumhuriyet gazetesinin bazı manşetlerini göstererek ‘terör manşetleri’ olarak nitelemişti.

Gazete, bugün yayımladığı editoryal yazı ile Soylu’ya yanıt verdi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçen gece TRT Haber kanalında yapılan bir programda gazetemiz Cumhuriyet’i yeniden hedef almıştır. Bilindiği üzere, Türkiye’de, aralarında iktidar ortakları tarafından da kimi açıklamalarla doğrudan desteklenen mafya liderlerinin de bulunduğu kimi suç örgütü elebaşıları; hem birbirleri, hem kirli ilişkiler içinde oldukları siyasetçiler, hem de kimi devlet bürokratları ile çatışma halindedirler. Bu çatışmada adı en çok anılanların başında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu gelmektedir.

Mafya örgütleri ile bağlantıları olan gazetecilerle yakın dostluklar kurduğu, yeraltı dünyasının liderlerine sözler verdiği, onlara devlet memuru koruma ve dinlenmemeleri için ses bozucu araç tahsis ettiği vb. savlarla suçlanan Süleyman Soylu, bu savlara açıklık ve içtenlikle yanıt vermek yerine, siyasi konumunu korumak amacıyla kendisini eleştiren muhalefetin yanı sıra, görevi gelişmeleri kamuoyuna duyurmak olan Cumhuriyet gazetesini hedef almaktadır.

Süleyman Soylu, bir yandan olayları karıştırıyor, bir yandan da kurgu yapıyor. Soylu, TRT Haber’deki programda, Cumhuriyet gazetesini suçlarken verdiği örneklerin çoğunluğu, Can Dündar’ın başında bulunduğu İkinci Cumhuriyetçi bir ekibin Cumhuriyet gazetesini yönettiği döneme denk gelmektedir. Oysa, bugün Cumhuriyet gazetesi, bu ekibin yayın çizgisi ve tutumlarına karşı Cumhuriyet okur ve emekçileri ile birlikte dört yıl yürüttüğü hukuksal mücadele ve Yargıtay’ın da onadığı bir mahkeme kararı sonucu yönetime gelen Cumhuriyetçi kadro tarafından yayımlanmaktadır.

Cumhuriyet gazetesi, 2018 Eylül ayı başında, Atatürk’ün adını verdiği ve Yunus Nadi’nin kurduğu Cumhuriyetçi çizgisine oturduğunu kamuoyuna duyurmuştur. Bu çizginin herhangi bir suç ya da terör örgütü ile ilişkilendirilmesi bir kasıtlı çarpıtmadan öteye gidemez. Cumhuriyet’in çizgisi, apaçık bellidir; demokrasiden, laiklikten, özgürlüklerden, bağımsızlıktan ve ulusal bütünlükten yanadır. Okurlarının desteğiyle dimdik ayakta duran Cumhuriyet gazetesi, demokrasinin ve özgürlüklerin düşmanı olan her türlü karanlık güce, mafyaya, suç örgütüne ve onlarla işbirliği yapan siyasete ve siyasetçiye karşı, haberleri, yazarları ve kalemiyle mücadeleyi görev bilir.”

Süleyman Soylu’nun hedefinde olan Cumhuriyet gazetesinin hedef gösterdiği eski genel yayın yönetmeni Can Dündar’dan tepki: “Soylu’nun gözüne girmeye çalışmadan; utanmadan…”

Gazetenin eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ise, açıklamada isminin geçmesi ardından Twitter hesabından Cumhuriyet’e yanıt verdi.

Dündar, “Doğrudur. Bütün sorumluluk benim. Ve bunu gururla söylüyorum. Kimseyi suçlayıp ihbarcılık yapmadan… Soylu’nun gözüne girmeye çalışmadan; utanmadan…” ifadelerini kullandı.

“Gazetecilik, jurnalciliği ağır bir yük gibi sırtında taşıyanların yapabileceği bir iş değildir”

Dönemin Cumhuriyet gazetesi İcra Kurulu Başkanı olan Akın Atalay da, Cumhuriyet’in açıklamasına ilişkin, “Dün ve bugün… Ne farkınız kaldı Soylu’dan, iktidar yanaşmalarından… Gazetecilik, jurnalciliği ağır bir yük gibi sırtında taşıyanların yapabileceği bir iş değildir” ifadelerini kullandı.

“Olmayan suçu kabullenip üstelik ihbar ediyorsunuz

Tiyatro sanatçısı Genco Erkal da bu açıklamaya tepki gösteren isimlerdendi. Erkal, “Bugünkü Cumhuriye’te çıkan “Öğretmenim ben yapmadım, bu yaptı” yazısı tam anlamıyla utanç verici bir açıklama. Olmayan suçu kabullenip, üstelik ihbar ediyorsunuz. Hiç yakışmadı. Cumhuriyet gazetesi bu hale düştü demek. Söyleyecek söz bulamıyorum” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)